Sopranistka Sarah Traubel: Jsem hudební všežravec

Květnový koncert Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Lásky čas přivede 3. května 2023 poprvé do Čech německou sopranistku Sarah Traubel. Pěvkyně přednese Pět písní na básně Mathildy Wesendonckové Richarda Wagnera, orchestr bude řídit německý dirigent Claus Peter Flor. A i pro něj je tento koncert v Obecním domě u FOK debutem.
Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)
Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)

Sarah Traubel, sólistka opery v Lipsku, vystupuje na koncertních pódiích i jevištích celé Evropy. S úspěchem vystoupila rovněž v Izraeli a na svém kontě má řadu nahrávek. Její repertoár zahrnuje hudbu baroka, díla Haydnova, Mozartova, G. Rossiniho i Verdiho, ale také hudbu 20. a 21.století. Do jejího koncertního repertoáru patří například Beethovenova 9. symfonie či Mahlerova 4. symfonie. Sarah Traubel pochází z rodiny se silnou hudební tradicí, její pratetou byla legendární pěvkyně Metropolitní opery Helen Traubel a jejím prastrýcem dirigent Günter Wand.

Jak vás ve volbě vaší životní dráhy ovlivnilo rodinné zázemí?
Nahrávky německého dirigenta Güntera Wanda, mého prastrýce, a americké sopranistky Helen Traubel, mé pratety, zněly u nás doma neustále. Především Helen byla velkou inspirací, třebaže jsem svoji cestu sopranistky nezačala jejím oborem. Ona byla přední wagnerovskou interpretkou své doby, zpívala však i v nočních klubech, dělala filmy v Hollywoodu a psala krimi. Její humor jsem zřejmě zdědila!

V Praze ovšem s Wagnerovým dílem vystoupíte – ve vašem podání zazní jeho pět písní na motivy básně Mathilde Wesendonck. Zpíváte i party ve Wagnerových operách?
V tomto roce budu poprvé zpívat ve Valkýře. Potom přijde, doufejme, brzy Eva v Mistrech pěvcích norimberských, jedna z mých absolutně nejzamilovanějších partií. Jako sopranistka si ale potřebuji nechat na Wagnera čas. Kráčím kupředu krok za krokem.

Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)
Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)

Jaký je obecně váš vztah k intepretaci písní?
Ráda bych vám dala příklad. Zpívala jsem Čtyři poslední písně (Vier letzten Lieder – Richard Strauss) s báječným legendárním Helmutem Deutschem u klavíru a také je nahrála na CD. A zpívala jsem toto dílo s orchestrem. A ačkoliv jsou to pro pěvce stejné noty, zdálo se, že se jedná o dvě zcela rozdílná díla. Ty nejjemnější nuance, ony dlouhé oblouky z intimního dua s klavírem si beru s sebou k orchestru, který u Strausse a Mahlera, ale přirozeně také u Wagnera, rozvíjí jiný zvukový svět a množství barev.

Na svém repertoáru máte operní díla od baroka přes klasicismus až po romantiku, ale také Titanii ve Snu noci svatojánské Benjamina Brittena a také zcela současnou Inannu v Babylonu Jörga Widmanna, kterou jste v roce 2022 ztvárnila ve Staatstheater Wiesbaden. Ve kterém hudební období se jako pěvkyně cítíte nejlépe?
Jsem hudební všežravec! Existuje velkolepá současná hudba – a my potřebujeme tato nová díla. Jörg Widmann je génius! Ale cítím se dobře i s Richardem Straussem, s Mahlerem a také s velkými sopránovými partiemi francouzské romantiky. Avšak mou vůdčí hvězdou je a zůstává hudba Mozartova. K ní se budu vždy vracet.

Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)
Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)

V Curychu jste debutovala jako Konstanze v Únosu ze serailu, bylo to dosti dobrodružné představení… Dále jste tu ztvárňovala Královnu noci a další role. Co pro vás Curych znamenal z uměleckého hlediska?
Konstance – to bylo malé dobrodružství, protože mě zavolali teprve několik minut před začátkem a pak jednoduše vystrčili na jeviště! Curych byl mou první domovskou scénou a vždy mi zůstane v srdci. Tam jsem se všechno naučila. I když Královnu noci mám už za sebou…

Vystupujete jak na jevišti, tak na koncertních pódiích. Co je vám bližší?
Na jevišti jsem doma a mám ráda, když s režiséry nechávám ožívat jevištní postavy, dělám bláznivé věci a zkouším své hranice. Opera by byla jinak nudná. V koncertu s orchestrem jde také o souznění s publikem, vzájemné působení, ale fantazie posluchačů musí být zažehnuta hudbou, to je základem všeho. Moci dělat obojí – zpívat v divadle i na koncertním pódiu, je super. Je to pro mne jako pro pěvkyni velkolepý dárek! 

Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)
Sarah Traubel (zdroj Sarah Traubel)

Hovořily jsme už o plánech s Richardem Wagnerem, co vás čeká ještě v dalších sezónách?
S Gewandhausorchester smím zpívat Agátu ve Weberově Čarostřelci, romantické opeře oblíbené u německého publika, v jejíž hudbě už tušíme velmi mnoho Wagnera. Vedle koncertů v Bayreuthu s milovanou Violettou v La Traviatě a s Gildou v Rigolettovi, mě čeká zmiňovaný Wagner, Mahler a Richard Strauss, u jejich hudby se těším na nová setkání.
Děkujeme za rozhovor!

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments