Taneční zpravodaj: Kam za tancem v srpnu

Kromě toho, že začala Letní Letná, probíhají i další festivaly a dokonce prázdnin se dočkáme i tanečních premiér:
Festival Tanečno (foto Marek Jančúch)
Festival Tanečno (foto Marek Jančúch)

Na Slovensku probíhá festival Tanečno
Slovenský mezinárodní multižánrový festival tance a pohybu Tanečno se rozrůstá o svůj osmý ročník: od 14. do 18. srpna v Námestově mohou návštěvníci vidět umělce z celého světa ve více než 20 představeních a performancích. Jde zatím o nejbohatší a nejrozmanitější ročník. Festival chce oslovit širší publikum prostřednictvím představení a aktivit pro děti a rodiny, konají se akce ve veřejných i netradičních prostorách nebo multižánrové workshopy.

Festival tvoří zahraniční hosté různých generací, které doplňuje slovenská produkce. Hnacím motorem pátečního večera bude barcelonský kolektiv laSADCUM, jehož specifická pohybová poetika a spojení tance s virtuální realitou a technologiemi z něj činí jednu z nejzajímavějších věcí, které se v posledních letech objevily na evropské taneční scéně. Inscenace NAVAJA je scénickým autoportrétem dospívání diktovaným algoritmy.

Festival Tanečno (foto Marek Jančúch)
Festival Tanečno (foto Marek Jančúch)

Ve stejný večer bude uvedeno představení italského choreografa Gioela Coccii Maschile Ausiliare, které hledá odpovědi na otázky mužské ženskosti a podpůrné mužnosti. „Ze zahraničí přijela řecko-maďarská dvojice Efthymia Chatzakoua Csenger K. Szabós představením Still Love, mezinárodní kolektivy Distant casualsči Artemporisnebo pražský Temporary Collective. Slovenský tanec zastupuje Martin Kilvádypůsobící v zahraničí, skupina Odivos projektem Vnorená, který vypráví o péči o blízké, nebo kolektiv Neskorý Zber, který sdružuje tanečníky pokročilého věku,” uvádí performer Andrej Štepita, který je organizátorem festivalu. České publikum tohoto umělce zná také jako člena souboru Farma v jeskyni.

Festival Tanečno je na Slovensku jedinečnou akcí. Spojuje multižánrová taneční představení, workshopy pro všechny věkové kategorie, doprovodný program a regionální prostředí Námestova. Za sedm let své existence vybudoval v regionu silnou tradici inovativního tanečního umění, které zde má své publikum. Festival přispěl k zápisu Námestova na kulturní mapu Slovenska. Je důležitý pro kulturní a turistický rozvoj regionu, kam během festivalu přijíždějí lidé z celého Slovenska i ze zahraničí.

„Příležitost vidět mezinárodně uznávané taneční skupiny a osobnosti, stejně jako to nejlepší ze slovenského tance, je otevřena všem obyvatelům,” říká Štepita. Festival opět přinese jedinečné formáty. Jedním z nich je Uniquely – komponované představení tanečních sól, na kterém se podílejí umělci z Francie, Itálie a Řecka. Rozšířený formát nabídl koncept Rezidence, v jehož rámci přihlášení tanečníci vytvořili nové představení pod vedením slovinského choreografa Vita Osojnika, premiérově uvedené v rámci zahájení festivalu. Dlouholetá spolupráce s Domem kultury Námestov přináší velkou část hlavního programu do jeho čerstvě zrekonstruovaných prostor. Tanec plně využívá jedinečné polohy města na břehu Oravské přehrady, kde leží srdce festivalu. Představení se konají v amfiteátru nebo v místním skateparku. Okolní příroda a další části města jsou prozkoumány pomocí speciálních konceptů, jako je taneční piknik nebo . tektoparty spolku Ostružina, performativní procházka krajinou. Kromě představení jsou součástí festivalu také workshopy vedené významnými tanečními osobnostmi. V neděli na festivalu vystoupí s projektem Out of Control Michaely Dzurovčínové Dočasná Company.

Festival Tanečno (vlevo Andrej Štepita, foto Marek Jančúch)
Festival Tanečno (vlevo Andrej Štepita, foto Marek Jančúch)

Cílem festivalu je představit široké veřejnosti taneční umění jako samostatný umělecký žánr v celé jeho rozmanitosti, pestrosti a kráse. Tanec propojuje místní, národní a mezinárodní uměleckou komunitu a podporuje současné a inovativní umělecké formy. Prostřednictvím umění upozorňuje na důležitá témata. „Nadcházející ročník je pro nás důležitý zejména proto, abychom zdůraznili význam kultury a umění ve společnosti jako součásti svobodného světa,vysvětluje Štepita. Kromě současných a inovativních tanečních forem se na festivalu představí i známější taneční styly, z oblasti urban dances nebo lidového tance. Vzhledem k absenci samostatného kulturního centra akce podporuje regionální rozvoj současné kultury, občanské iniciativy a vytváří svobodné, tolerantní a bezpečné prostředí.

Tanečno se stále drží své filozofie. Je to festival, který je určen všem, kteří mají zájem o kulturu, bez ohledu na jejich zkušenosti s tanečním uměním: „Festival se snaží přiblížit tanec lidem, kteří k němu nemají nutně vytvořený vztah. Dramaturgie akce je koncipována tak, aby oslovila jak nové, tak náročné publikum. Akce také vybízí k aktivní účasti na tanečních workshopech, které jsou určeny profesionálům, nadšencům, začátečníkům i netanečníkům s chutí vyzkoušet si něco nového,” zdůrazňuje Štepita.

Festivalu Tanečno se za dobu své existence podařilo vytvořit tradici oslav tanečního umění v regionu, kam organizátoři každoročně zvou jedinečné taneční inscenace a osobnosti. Festival tak významně přispívá k rozvoji nejen regionální, ale i národní kultury. Ve spolupráci s místními, slovenskými i zahraničními institucemi podporuje aktivní zapojení veřejnosti. Kromě festivalu Tanečno, který se stal jednou z nejznámějších tanečních akcí na Slovensku, se sdružení rozrostlo v tvůrčí a performativní kolektiv. Svou autorskou tvorbou ve spolupráci s přizvanými choreografy dosáhl soubor řady úspěchů, včetně ocenění DOSKY 2023 za mimořádný počin v oblasti tanečního divadla, stejně jako výběru mezi nejlepší díla sezóny v rámci slovenské taneční platformy a vystoupení na významných uměleckých fórech.

Více na webových stránkách festivalu.

Natalie Tun (foto DK Ostrov)
Natalie Tun (foto DK Ostrov)

Klášterní areál Ostrov přivítá tvůrkyně současného tance
Choreografka a tanečnice Natalie Tun s Agátou Jarošovou a Carolinou Arandiou, kolegyněmi z tvůrčího týmu tanečně performativní instalace 𝓨𝓤𝓣𝓞𝓡𝓘, zachycují 𝓈𝓃𝓎 Klášterního areálu – esenci místa v kontextu snů a snění. Performanci Esence místa pak 22. 8. od 18:00 hodin uvedou jako work in progress, představení ve fázi tvorby. Vystoupení je připravováno ve spolupráci s organizací Vzbuďme Vary!

Jak nalézt moment spočinutí, doputovat k oázám klidu a bezpečí? Jak nabrat sílu v uspěchaném tempu doby? Z těchto otázek vychází pohybová kompozice s výraznými vizuálními prvky, v níž se esence Klášterního areálu propojuje s nově vznikajícím autorským projektem Boudoir. Jde o performativni průzkum způsobu, jak tempo doby zasahuje do našich těl, vědomí a podvědomí. Odvíjí se od audionahrávek výpovědí performerek, pořízených před usnutím či po probuzení. Týdenní ostrovská rezidence je součástí tvůrčího procesu, který probíhá na různých místech ČR.

Vstupné 80 Kč, lístky na stránkách partnera akce DK Ostrov.

FysioART – Snílek, foto Ivo Šafus
FysioART – Snílek, foto Ivo Šafus

Švestkový Dvůr: Letní rodinný festival
Švestkový Dvůr v Malovicích zve na dvoudenní festival, jemuž bude vládnout především divadlo pro děti:

PÁTEK 16. 8.

16:00 TOY MACHINE: Petr Pan / Imaginativní představení plné hudby a zázraků

17:15 ELI A KOL. / MIRKA ELIÁŠOVÁ: Svět z papíru / Interaktivní hravé představení pro čtyři tanečníky, jednoho hudebníka, děti a tisíc listů papíru.

19:00 LOUTKY BEZ HRANIC: Čajový kýchánek, aneb rozverné příběhy z kufru / Loutkový kus pro jednu herečku, jednoho hudebníka a kufr starých věcí.

20:00 Daria Gosteva a Anastázie Dobrodinská (skupina BORSHCH): Louskáček: zeleninový balet / Pohádkový zeleninový balet pro jeden zázvor, lilek, šest vlašských ořechů a jednu krysu. Na ikonickou hudbu Petra Ilijiče Čajkovského.

SOBOTA 17. 8.

14:00 Daria Gosteva a Anastázie Dobrodinská (skupina BORSHCH): Louskáček: zeleninový balet

15:00 FysioART: Snílek / Pokojíček plný polštářů, rozkvetlých květin a snů.

16:30 OSTRUŽINA: Kozí kraviny / Taneční dialog mezi krávou a člověkem, performerkami a publikem, výtvarnicí a tanečnicí.

18:00 Divadlo b: Červená Karkulka Rex / Loutková pohádka, ve které i zdánlivě nepovedené věci mají velký smysl.

19:00 Divadlo 100 opic: Kapela Chytej ušima / Divadelní kapela pro děti a jejich rodiče.

20:00 Švestkohraní: …a jak to bylo dál?

Sobotní doplňkový program, dva bloky:
15:45– 16:30 a 17:10 – 18:00
Cirkusení – vedená lekce pro děti 5 – 10 let (BudeCirkus)
PlumLAB – společné tvůrčí a hravé objevování rodičů a dětí všemi smysly skrz pohyb, materiál, objekty. (Švestkový Dvůr)
BATOH PLNÝ KNIH – Velký batoh se spoustou kapes a v něm knihy z celého světa. (BAOBAB)
„cirkusový borčus“ – žonglérská dílna pro všechny (BudeCirkus)

Detaily jednotlivých inscenací najdete na webu Švestkového Dvora.

O Švestkovém Dvoře
V roce 1995 koupili členové Divadla Continuo bývalou zemědělskou usedlost v obci Malovice v jižních Čechách a pojmenovali ji Švestkový Dvůr. Rozlehlý statek z roku 1868 se tak stal domovem Divadla Continuo a jeho členů, zázemím pro celoroční práci skupiny i místem pracovních setkání, workshopů a mezinárodních projektů.

Snaha členů Divadla Continuo vybudovat, udržovat a rozvíjet umělecké centrum fungující mimo město, je motivována touhou vytvořit otevřený pracovní a životní prostor nejen pro vlastní uměleckou tvorbu skupiny, ale i pro práci dalších skupin a jednotlivců v rámci rezidenčních pobytů, pořádání divadelních představení hostujících souborů, workshopů pro děti i dospělé, konferencí, seminářů, pedagogických programů, komunitních projektů a dalších aktivit.

Švestkový Dvůr je zázemím pro vznik nových inscenací a projektů Divadla Continuo, místem pro rezidence uměleckých skupin i jednotlivců, stejně jako kulturní organizací, která připravuje pravidelný program pro veřejnost, v jehož rámci nabízí dospělým divákům i dětem to nejlepší ze současného nezávislého divadla, tance a divadla pro děti.

DEKKADANCERS – Racek (foto z natáčení teaseru inscenaci)
DEKKADANCERS – Racek (foto z natáčení teaseru inscenaci)

DEKKADANCERS a Česká filharmonie připravili hudebně-taneční inscenaci Jonathan Livingston Racek
Po úspěšném projektu Kniha džunglí uvádějí DEKKADANCERS a Česká filharmonie další společný počin. Bude jím taneční představení s mluveným slovem o svobodě a poznání Jonathan Livingston Racek podle kultovního literárního díla Richarda Davida Bacha. V exkluzivních prostorách Dvorany Rudolfina se setkají tanečníci souboru a herci Jiří Lábus a Vilém Udatný. Režie a choreografie se ujal trojnásobný držitel Thálie v tanečním oboru Ondřej Vinklát, původní hudbu pro precizní interprety České filharmonie napsal Ivan Acher. Premiéra se uskuteční 28. srpna a navážou na ni čtyři reprízy.

„Mladý racek Jonathan je blázen do létání. Nepotřebuje se pachtit za potravou, jako to dělá většina jeho souputníků. Baví ho létat. Vysoko, daleko, střemhlav, prostě podle svého! Přes všechny pochybnosti o sobě a odmítnutí ze strany hejna, se mu díky vytrvalosti dostává svobody, poznání a radosti z bytí.“ Legendární novela Richarda Bacha byla vydána před více než 50 lety, nicméně její odkaz spatřují tvůrci inscenace neustále aktuální: „V dnešní době, kdy často nevíme, čemu věřit, se více než kdy předtím otevírá možnost, která tu vždy je – důvěra v sebe sama. Důvěra je jako vnitřní kompas, který nás při dobrém záměru dovede dál, než sahají naše sny. Tímto přístupem se rád nechávám řídit jak při vzniku konceptu představení, tak při práci s tanečníky, kteří sami intuitivně reagují na podněty vycházející z předlohy. Postupně tak vzniká společné napojení na podstatu díla, která nás vede až k prvnímu uvedení.“ vysvětluje Ondřej Vinklát.

Premiéra se uskuteční již na konci léta ve Dvoraně Rudolfina. Na jedné scéně se setkají nejlepší tanečníci současnosti a přední čeští herci Jiří Lábus a Vilém Udatný. S oběma umělci soubor váže dlouholetá spolupráce a přátelství. „S Ondřejem Vinklátem jsme se seznámili před několika roky v Národním divadle po představení Romeo a Julie. Ondra mi tehdy řekl, že mě obdivuje od svých sedmi let, a já jemu složil poklonu, že ho obdivuji od sedmi hodin večer, kdy vkročil na scénu. A ten obdiv trvá,“ říká Jiří Lábus a dodává: „Na DEKKADANCERS se mi líbí, že se nebojí nevyzkoušených věcí, nechtějí ustrnout na místě. Často se vyjadřují k tématům, která jsou aktuální a pro společnost důležitá. Jejich tvorba nikdy není zábavou pro zábavu. Má přesah a důležitou výpovědní hodnotu. To vše ve formě, která není nudná, ale je nanejvýš zábavná.“

Hudbu k inscenaci složil Ivan Acher. Přímo na scéně ji živě zahraje 6 hudebníků České filharmonie pod vedením dirigenta Filipa Urbana. „Ve spojení s tanečním divadlem bude knižní předloha fungovat bezvadně. Její odkaz je v zásadě prostý, ale ve spojení s tancem a hudbou se nám ho podaří dostat právě do míst, kde se jeho síla znásobí. S choreografem Ondrou Vinklátem se dorozumíváme na stratosferických frekvencích, takže Racek bude v dobrých rukou. Pokud k tomu připočteme možnosti dvorany Rudolfina, kde jsem měl možnost premiérovat už svoji skladbu s Agon Orchestra, a byl jsem nadšený z dozvuku toho prostoru, tak myslím, že i s Českou filharmonií se máme na co těšit,“ nastiňuje spolupráci Ivan Acher.

INSECTUM K. – česká premiéra Pulsaru
V rámci výročí 100 let od smrti Franze Kafky realizuje tanečník, pedagog a taneční kurátor Honza Malík v tvůrčím tandemu s renomovaným režisérem Janem Komárkem tanečně-pohybové sólo INSECTUM K inspirované Kafkou a jeho slavnou povídkou Proměna (1915). Premiéra proběhla 11. května v programu ARé Festivalu v koncertní hale Státní filharmonie v arménském Jerevanu. Čeká premiéra se uskuteční v rámci vernisáže výstavy Kafka Present 30. srpna v příbramské Galerii Františka Drtikola od 19:30 hodin.

Polonahé tělo a jeho tápající cesta po desce stolu, osvětlené jedinou žárovkou, obklopené „neznámým vesmírem“, které k nám s urputností a naléhavostí obrazu Francise Bacona promlouvá o základním postavení člověka ve světě: o křehkosti, pomíjivosti a nepředvídatelnosti své existence… Tanec pro jednoho muže, jeden stůl, jednu židli, jedno světlo a jeden zvuk.

Krátce

  • Soubor tYhle uvede 30. srpna na festivalu Město lidem / lidé městu v Českých Budějovicích projekt Marie Gourdain LEGOrytmus. Hraje se už od roku 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments