Týden s hudbou (104)

Co přinese tento týden
Zahraničí
V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institute, Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance, a tak je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea. K nejvýznamnějším událostem tohoto dne patří Mezinárodní poselství – autorem toho letošního je Israel Galván de los Reyes.
Praha
Diskuse s realizačním týmem a sólistkou premiéry opery Jana Kučery Rudá Marie se uskuteční v pondělí 27. dubna 2015 od 16 hodin ve foyer Nové scény (4. patro). Účast přislíbili režisérka Viktorka Čermáková, dirigent a autor Jan Kučera, představitelka Rudé Marie Jitka Svobodová, autoři textu Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. Moderuje Jitka Slavíková.

V pondělí 27. dubna pokračuje Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia v Českém muzeu hudby koncertem Z českých luhů a hájů – Dvořák pro housle a klavír čtyřikrát jinak. Vystoupí Jan Fišer (housle) a Ivo Kahánek (klavír). Druhý den, v úterý 28. dubna, se v Experimentálním prostoru NoD uskuteční v pořadí šestý a současně přitom poslední koncert této sezony z cyklu PKF – Prague Philharmonia Krása dneška. Večer s názvem Matematika a hudba, složený ze skladeb řeckého hudebníka Iannise Xenakise, bude také posledním vystoupením Petra Kofroně v roli dramaturga a moderátora cyklu. Interpretem bude smyčcový Fama Quartet, ve složení David Danel, Roman Hranička, Ondřej Martinovský a Balász Adorján, za doprovodu klavíristy Ivana Šillera. Veřejné rozloučení s Ladislavem Štrosem se uskuteční v úterý 28. dubna od 11 hodin v historické budově Národního divadla. Emeritní režisér Opery Národního divadla zemřel minulou sobotu v Praze ve věku osmdesáti osmi let. Během svého celoživotního úvazku v Národním divadle vytvořil celkem padesát dva inscenací, z toho dvacet v historické budově Národního divadla, dvacet tři ve Státní opeře, osm ve Stavovském divadle a jednu na Nové scéně. Více se o Ladislavu Štrosovi můžete dočíst v článku, který jsme vydali k jeho úmrtí zde.

Nedlouho po koncertech s Bachovou Mší h moll, na kterých Collegium 1704 oslavilo desetiletí svého působení, uzavře v úterý 28. dubna tento soubor svou letošní koncertní sezonu koncertem s francouzskou sopranistkou Sandrine Piau. Francouzsky laděný program závěrečného koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu zavede posluchače do sídla francouzských králů ve Versailles. Na koncertě zazní árie z Rameauových oper Castor et Pollux, Les Paladins, Anacréon a Platée a instrumentální skladby Lullyho a Francoise Francoeura.

Pavel Šporcl vystoupí v úterý 28. dubna se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Na mozartovský recitál z roku 2006 tentokrát navazuje třemi ranými sonátami Johannese Brahmse.Autorkou hudby nového pojednání duchovního textu Stabat Mater je Valentina Shuklina. Skládala ji na slavnou liturgickou báseň, ovšem pro netradiční hudební obsazení – kvintet sólistů a smyčcový komorní orchestr. Valentina Shuklina přišla s nápadem napsat tuto skladbu loni v létě za Radimem Vizvárym, který po dobrých zkušenostech propojení opery s pantomimou chtěl do hry vložit také principy nového cirkusu. Nejnovější repríza v provedení Tiché opery se koná v úterý 28. dubna v pražském Paláci Akropolis.

V úterý 28. dubna vystoupí ve Státní opeře v Praze švédský tenorista Daniel Frank v roli Tannhäusera ve Wagnerově stejnojmenné opeře. Dalšími protagonisty večera budou Jiří Sulženko (Hermann), Miguelangelo Cavalcanti (Wolfram z Eschenbachu), Adriana Kohútková (Alžběta) a Veronika Hajnová (Venuše).

Jubilejní dvacátý ročník festivalu Struny podzimu předznamená ve středu 29. dubna ve Španělském sále na Pražském hradě Jarní gala s houslistou Danielem Hopem, kterého doprovodí L‘Arte del Mondo. Na koncertě zazní skladby Vivaldiho, Bacha, Schulhoffa a Richtera. Na závěr dvacátého třetího ročníku koncertního cyklu Václava Hudečka Svátky hudby v Praze připravili organizátoři na středu 29. dubna do kostela sv. Šimona a Judy slavnostní setkání profesorů hudby a jejich žáků. Vystoupí nejen Václav Hudeček, ale také houslisté Jiří Fišer, Pavel Kudelásek, Jan Mráček a Ludmila Pavlová, kytarista Petr Paulů a Luciano Lombardi. Sólisty doprovodí Komorní sbor Canticorum iubilo a ansámbl Barocco sempre giovane. Mimo jiné zazní Grand partita Wolfganga Amadea Mozarta.

Setkání s Vittoriem Grigòlem a Gabrielem Renzim ke květnovému pražskému koncertu se uskuteční ve středu 29. dubna na Novoměstské radnici Prahy 2. Koncert proběhne v sobotu 2. května a Vittoria Grigòla doprovodí PKF – Prague Philharmonia, dirigentem večera bude Gabriele Renzi.
Na čtvrtek 30. dubna je naplánován do koncertního sálu Pražské konzervatoře absolventský koncert Anny Taláckové (flétna), Milana Řeháka (akordeon) a Jana Zlámala (violoncello) s doprovodem Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. Zazní skladby Iberta, Trojana a Šostakoviče.

Mimořádný koncert PKF – Prague Philharmonia pro děti proběhne v neděli 3. května ve Dvořákově síni Rudolfina. Diriguje Zbyněk Müller, vystoupí liberecký dětský sbor ZUŠ Severáček. Zazní skladby Camille Saint-Saënse, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchina Rossiniho, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Pavla Jurkoviče a dalších.

Regiony
Do svého závěru míří festival Pardubické hudební jaro. V pondělí 27. dubna se v kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích uskuteční koncert Le Quatro Stagioni. Úvod koncertu bude patřit varhanám kostela. Laureát mezinárodní soutěže Pražského jara, varhaník a cembalista souboru Barocco sempre giovane Pavel Svoboda zahraje na nedávno zrekonstruovaný nástroj slavnou Toccatu a fugu d moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha. Cyklus Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho provede soubor Barocco sempre giovane se svojí první houslistkou Ivou Kramperovou. Celý koncert bude provázet Alfred Strejček, mimo jiné přednesem sonetů, které napsal Vivaldi jako součást cyklu Čtvero ročních dobZávěrečný koncert festivalu Pardubické hudební jaro je naplánován na středu 29. dubna do Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích. Hraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který řídí Heiko Mathias Förster, sólistou večera bude Tomáš Jamník (violoncello). Vedle Dvořákova violoncellového koncertu zazní i Symfonie č. 2 D dur Jeana Sibelia.

V roce 2015 připomíná Ensemble Opera Diversa výročí konce druhé světové války cyklem unikátních programů věnovaných jednotlivým spojeneckým zemím. Po úvodním koncertu amerických skladeb čtyřicátých let s názvem Hlas Ameriky se orchestr Ensemble Opera Diversa představí v pondělí 27. dubna 2015 v brněnské Redutě v programu s názvem Nad propastí. Pod taktovkou Tomáše Hanáka se představí houslistka Ivana Kovalčíková Mikesková a klavíristka Alice Rajnohová, které doplní Martin Opršál na bicí ve skladbě Alfreda Caselly, a herec Otakar Blaha. Ten přednese několik úryvků z knihy Místa Paměti národa. Zazní Concerto pro klavír, tympány, perkuse a smyčce Alfreda Casella, Concerto funebre pro housle a smyčce Karla Amada Hartmanna a Divertimento pro smyčce Bély Bartóka.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Návrh zákona z dílny slovenského ministerstva kultury počítá s tím, že soukromé rozhlasové stanice budou muset vysílat více slovenské hudby. Od příštího roku by tak slovenská hudba měla mít na celkovém vysílacím čase podíl nejméně dvacet procent. Od roku 2017 by pak rozhlasové stanice musely vysílat nejméně čtvrtinu hudby ze slovenské produkce. Návrh prezentoval slovenský ministr kultury Marek Maďarič společně s premiérem Robertem Ficem, kterého o osobní podporu požádala Iniciativa za slovenskou hudbu.

Praha
Cenou Artis Bohemiae Amicis ocenil v pondělí 20. dubna ministr Daniel Herman tenoristu Jana Malíka. Devadesátiletý umělec patří mezi významné osobnosti české operní scény a svým celoživotním dílem beze zbytku naplňuje smysl ocenění, jež je udělováno za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Jako přední pěvec velkých oblastních scén, často hostující v Národním divadle, ztvárnil neopakovatelným způsobem řadu kultovních rolí – Alfreda ve Verdiho Traviatě i titulní postavu v Otellovi, Cania v Leoncavallových Komediantech, Lžidimitrije v Musorgského Borisi Godunovovi, Dona Josého v Bizetově Carmen a řadu dalších. Odbornou kritikou je pokládán za nejvýraznějšího tenoristu mimopražských scén.Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro vyznamenal ředitelku hudebního festivalu Americké jaro Jiřinu Rybáčkovou Cenou svobody Woodrowa Wilsona. Ocenění Rybáčkové udělil za podporu česko-amerických vztahů, za celoživotní úsilí o svobodu a o hlubší porozumění mezi oběma zeměmi a za dlouhodobou snahu prohlubovat česko-americké vztahy v rámci festivalu Americké jaro. Tato přehlídka klasické hudby se deset let koná ve více než dvou desítkách měst po celé České republice. Publiku představuje především začínající americké a české umělce. Slavnostní zahajovací koncert letošního ročníku se uskutečnil ve středu ve Španělském sále Pražského hradu.

V pražské Státní opeře měla premiéru opera Jeníček a Mařenka skladatele Engelberta Humperdincka a jeho sestry, libretistky Adelheid Wette. Režisérem inscenace je Matěj Forman, který se scénografkou a výtvarnicí Andreou Sodomkovou adaptoval původní libreto a Radek Malý jej nově přebásnil do češtiny. Hudebního nastudování se ujal Martin Leginus. V titulních rolích se při premiéře představily Michaela Kapustová (Jeníček) a Jana Sibera (Mařenka), roli Ježibaby zpíval tenorista Jaroslav Březina. Vedle Orchestru Státní opery má v opeře důležitou úlohu také Kühnův dětský sbor. Pražský filharmonický sbor vyhlašuje čtvrtý ročník Akademie sborového zpěvu pro sezonu 2015/2016. Roční studium je určeno studentům zpěvu na střední či vysoké škole, kterým je mezi šestnácti a dvaceti osmi lety. Účastníci Akademie sborového zpěvu se pod vedením špičkových sbormistrů a dirigentů seznámí se stěžejním sborovým repertoárem, budou soustavně pracovat se sborovými party a získají pracovní a umělecké zkušenosti ze spolupráce s Pražským filharmonickým sborem, se kterým v průběhu sezony vystoupí na vybraných koncertech v tuzemsku i v zahraničí. Čtvrtý ročník akademie se vypisuje do všech hlasových skupin (soprán, alt, tenor, bas), uzávěrka přihlášek je 11. května 2015.

Regiony
Ve věku jednaosmdesáti let zemřel v pondělí v Pardubicích po krátké nemoci varhanní virtuos a pedagog Václav Rabas, který působil rovněž jako publicista a popularizátor varhanní hudby. Václav Rabas se narodil 14. srpna 1933 v Dolním Bezděkově na Chrudimsku. Hře na varhany jej učil jeho otec varhaník Josef Rabas, později též Karel Židek a Jaroslav Lautner, dále ji studoval na pražské konzervatoři a na Hudební fakultě Akademie múzických umění. V roce 1956 zahájil pravidelnou koncertní činnost doma i v zahraničí. V letech 1962 až 1971 byl ředitelem kůru krematoria v Pardubicích, v roce 1972 ředitelem Lidové školy umění v Pardubicích, v letech 1977 až 1991 působil jako docent varhanní hry na AMU v Praze. Byl zakládajícím ředitelem Konzervatoře Pardubice. Vzpomínku Víta Havlíčka na Václava Rabase, kterou přinesla Opera Plus, najdete zde.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů si v příští sezoně připomene sedmdesát let své existence. Chystá proto slavnostní zahajovací koncert, na kterém zahraje houslista Vadim Gluzman, i koncert k datu výročí, na němž vystoupí turecký pianista Fazil Say. Filharmonie v červnu natočí po několika letech své CD a k výročí připravuje také almanach. Novým šéfdirigentem filharmonie bude od příští sezony Vojtěch Spurný, se kterým orchestr v posledních letech spolupracoval. Bude řídit například oratorium Stvoření od Josefa Haydna nebo koncert skladeb k výročí Mozarta, kde bude vystupovat také jako klavírista a zároveň řídit orchestr. K dalším sólistům sezony budou patřit klavírista Eugen Indjic, trumpetista Gábor Boldoczki nebo houslista Pavel Šporcl. Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského Ostrava připravil představení podle pohádky Popelka Charlese Perraulta v choreografii Paula Chalmera. Premiéra se uskutečnila 23. dubna a Popelka Sergeje Prokofjeva se tak po více než dvaceti letech vrátila na jeviště Divadla Antonína Dvořáka. Autorkou výpravy je polská scénografka Anna Konteková. Prokofjevovu partituru nastudoval s orchestrem Opery Národního divadla moravskoslezského dirigent Jakub Klecker. V hlavních rolích se představili Chiara Lo Piparo, Sergio Méndez Romero, Petra Kováčová, Barbora Šulcová, Markéta Pospíšilová a další.

Slezské divadlo v Opavě připravilo premiéru operety Veselá vdova Franze Lehára v režii Karly Štaubertové. Premiéra se uskutečnila 26. dubna. V hlavních rolích se představili Katarína Jorda Kramolišová, Zdeněk Kapl, Dalibor Hrda, Tereza Kavecká, Jakub Rousek, Ilona Kaplová a další. Orchestr řídil Petr Chromčák. Scénu navrhl výtvarník Daniel Dvořák, kostýmy Markéta Oslzlá.

Výročí
V úterý 28. dubna uplyne dvacet let od úmrtí významné brněnské sopranistky Hany Svobodové-Janků (25. 10. 1940 – 28. 4. 1995), která od roku 1969 žila v emigraci. Její snad nejúspěšnější rolí byla Pucciniho Turandot, se kterou triumfovala i na scéně milánské La Scaly.

V sobotu 2. května to bude sto let od narození významného českého skladatele Jana Hanuše (2. 5. 1915 – 30. 7. 2004).  Jeho celoživotní tvůrčí zájem o duchovní hudbu vyvrcholil v Rekviem, složil též osm mší, kantáty a oratoria, velikonoční oratorium Ecce homo a Triptych ke cti sv. Anežky České Matky chudých, pět oper, tři balety či sedm symfonií.

V neděli 3. května to bude 25 let od úmrtí české klavíristky Věry Řepkové (21. 7. 1910 – 3. 5. 1990), významné propagátorky klavírního díla Bedřicha Smetany.

Foto archiv, Martin Římánek, Harald Hoffmann, archiv I. Kramperové, František Krasl, Irena Vodáková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat