Týden s hudbou (165)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Pražský filharmonický sbor byl letos opět pozván k hostování na festivalu ve švýcarském St. Gallenu – St. Galler Festspiele, kde pravidelně zpívá už od roku 2006. Během dvou týdnů – od 24. června do 8. července – zde sedmkrát vystoupí v ojediněle uváděné Massenetově opeře Le Cid a 7. července v Rekviem Gabriela Faurého. Obě díla s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho druhý sbormistr Jakub Zicha.

Pražský filharmonický sbor - St.Gallen 2015 (foto ©Toni Suter)
Pražský filharmonický sbor – St.Gallen 2015 (foto ©Toni Suter)

 

Praha
Hudební festival mladých umělců Prague Summer Nights představí v úterý 28. června v kostele sv. Šimona a Judy dvě Pucciniho aktovky Suor Angelica a Gianni Schicchi. Pod taktovkou Jamese Burtona účinkují zpěváci a orchestr festivalu Prague Summer Nights. Ve čtvrtek 30. června v Sukově síni Rudolfina pokračuje festival komorním koncertem klasické hudby v provedení orchestru festivalu Prague Summer Nights. Sobotní orchestrální koncert se bude konat ve Sladkovského sále Obecního domu. Dirigentem večera bude John Nardolillo, vystoupí klarinetista Walter Seyfarth a orchestr festivalu Prague Summer Nights.

Pražský komorní balet uvede v divadle Ponec ve středu 29. června poslední reprízu inscenace Metafory tance. Pro největší tuzemský nezávislý soubor připravili tři díla současní evropští tvůrci. V komponovaném večeru se představí choreografie Come see comme ça Aleksandry Dziurosz, Němý výkřik Hany Litterové a This Is Not a Kiss! Žiga Jereba a Anny Štěrbové.

Metafory tance - Pražský komorní balet - Stavovské divadlo 2015 (foto PKB)
Metafory tance – Pražský komorní balet – Stavovské divadlo 2015 (foto PKB)

Komorní orchestr Harmonia Praga uvede ve čtvrtek 30. června stylový večer nazvaný Slavné serenády. Na koncertě, který se bude konat na Novoměstské radnici, zazní Mozartova Malá noční hudbu hudba vedle Serenády Petra Iljiče Čajkovského a Serenády Bohuslava Martinů, jehož dílo Harmonia Praga systematicky uvádí.

Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)
Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)

 

Regiony
Festival soudobé opery NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezké. Jeho třetí bienále se koná 27. – 30. června 2016 na čtyřech místech Ostravy a zahrnuje pět operních představení. V pondělí ve Starých koupelnách provozu Hlubina zazní v české premiéře dílo Aventures a Nouvelles Aventures, jejíž autorem je György Ligeti, ve stejný den to bude i taneční opera William William, kterou zkomponoval Petr Kotík. Opera At the Waters of Lethe (U vod Léthé) bude uvedena v úterý v kulturním centru Cooltour v Ostravě, i zde se jedná o světovou premiéru, tentokrát skladatele Idina Samimi Mofakhama. Ve středu se v Divadle Antonína Dvořáka odehraje ve světové premiéře opera Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu, rozhovor se skladatelem jsme přinesli zde. Poté následuje premiéra operní verze díla Richarda Ayrese nazvané No. 42 (In the Alps). Posledním premiérovým kusem festivalu NODO je Oresteia Iannise Xenakise, jejíž uvedení proběhne ve čtvrtek 30. června v Divadle Jiřího Myrona.

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)
Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)

Olomoucké barokní slavnosti uvedou po čtyři večery za sebou, počínaje středou 29. června, v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Jezuitském konviktu, barokní operu pro děti z roku 1726, skladatele Antonia Caldary Ghirlanda di fiori. Gratulační opera císařského vicekapelníka na libreto Pietra Pariatiho byla věnována hraběnce Marianně Althanové, rozené Pignatelli, k jejím jmeninám. Sólové party byly komponovány pro její děti ve věku deset až šestnáct let. Hudebně nastudoval Tomáš Hanzlík. V neděli 3. července na stejném místě zazní The Alchemist (HWV 43, 1710) Georga Friedricha Händela a dílo Arion (2004) Tomáše Hanzlíka ztvárněné jako barokní pantomima.

Olomoucké hudební slavnosti (foto archiv festivalu)
Olomoucké hudební slavnosti (foto archiv festivalu)

Jediný známý balet Ludwiga van Beethovena se dočká po dvou stech patnácti letech dobového scénického provedení. Dílo Die Geschöpfe des Prometheus, op. 43, uvedou Musica Florea a Hartig Ensemble jako balet Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance v sobotu 2. července. Premiéra se koná v prostředí Zámeckého divadla ve Valticích. Choreografie a režie se ujala Helena Kazárová, tančí Hartig Ensemble – Tance a balety tří století. Hudebně doprovodí Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem. V neděli 3. července bude mít v Zámeckém divadle Valtice prostor dílo Wenzela Müllera Sestry z Prahy (singspiel), účinkuje Capella Regia Praha, kterou řídí Robert Hugo.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Jonas Kaufmann vystoupil 21. června na koncertu ve vídeňském Musikverein, kde pod taktovkou Jonathana Notta zpíval Mahlerovu Píseň o zemi. Poprvé se představil v obou pěveckých partech současně – v tenorovém i barytonovém. O tomto koncertě jsme referovali zde.

G.Mahler: Das Lied von der Erde - Jonas Kaufmann - Wiener Philharmoniker - dirigent Jonathan Nott - Musikverein Vídeň 21.6.2016 (zdroj FB)
G. Mahler: Das Lied von der Erde – Jonas Kaufmann – Wiener Philharmoniker – dirigent Jonathan Nott – Musikverein Vídeň 21. 6. 2016 (zdroj FB)

Zemřel Alfred Šramek, sólista Vídeňské státní opery. Ve čtvrtek 23. června podlehl v rodném Mistelbachu těžké nemoci. Roku 1975 se stal sólistou Vídeňské státní opery, kde debutoval v opeře Hanse Pfitznera Palestrina. V prosinci 1988 obdržel titul Komorní pěvec, v květnu 2014 byl po představení opery Andrea Chénier jmenován Čestným členem Vídeňské státní opery. Šramek byl více než čtyřicet let členem Vídeňské státní opery, na jejímž jevišti stál do poslední chvíle. Bližší informace přinášíme zde.

Alfred Šramek (foto © Alfred Šramek)
Alfred Šramek (foto © Alfred Šramek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat