Týden s hudbou (175)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Představit dětem operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se rozhodli ve Slovenském národním divadle. Premiérové představení s názvem Nepredajme nevestu! se uskuteční v sobotu 10. září v nové budově v Sále opery a baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě. Režie se ujal Pavol Mikuláštik, hudebního nastudování Dušan Štefánek, celým večerem pak bude provázet slovenský herec Martin Vanek, který je též milovníkem klasické hudby a opery.

Nepredajme nevestu! - SND 2016 (zdroj snd.sk)
Nepredajme nevestu! – SND 2016 (zdroj snd.sk)

 

Praha
Mezinárodní festival Dvořákova Praha, jehož hlavní myšlenkou je propagace dobrého jména české kultury prostřednictvím odkazu díla Antonína Dvořáka, jeho současníků a žáků, bude zahájen v pondělí 5. září ve Dvořákově síni Rudolfina. V programové řadě věnované světovým orchestrům vystoupí pod taktovkou Christiana Thielemanna Sächsische Staatskapelle Dresden společně s dánským houslistou Nikolajem Znaiderem. Program mohou sledovat lidé i na Václavském náměstí, v jehož spodní části bude pro přímý přenos zahajovacího koncertu umístěna velkoplošná obrazovka. V úterý se představí švýcarské těleso Zurich Chamber Orchestra, s nimiž zahrají Daniel Hope a Ivo Kahánek. Ve čtvrtek Dvořákovu síň Rudolfina rozezní třetí z pěti plánovaných koncertů řady světových orchestrů, společný koncert London Symphony Orchestra a Jiřího Bárty pod vedením Gianandrea Nosedy. V Anežském klášteře jsou ohlášeny koncerty komorní řady: v pátek zahrají Daniel Hope, Paul Neubauer, Josephine Knight, Jan Mráček, Jakub Fišer, Ivan Vokáč, v sobotu společně vystoupí Daniel Hope, Jakub Fišer, Paul Neubauer, Josephine Knight a Ivo Kahánek. V neděli si v Anežském klášteře mohou posluchači vyslechnout tenoristu Pavla Černocha společně s Ivo Kahánkem, na programu jsou Dvořákovy Cypřiše, ale i Brahms a Strauss.

Sächsische Staatskapelle Dresden (foto© Matthias Creutziger)
Sächsische Staatskapelle Dresden (foto© Matthias Creutziger)

Musica Florea přichystala na čtvrtek 8. září Barokní Parnas, Terpsicore Georga Friedricha Händela. Jedná se o nově zpracované provedení opery-baletu, spolu s výběrem tanců z barokních oper a baletů na hudbu Jeana Baptisty Lullyho, Andrého Campry a dalších. Představení se uskuteční v unikátním mobilním barokním divadle Florea Theatrum, které pro tuto příležitost využije tři scénická prostředí, tentokrát v Lichtenštejnském paláci HAMU. Terpsicore je sugestivní prolog, který v roce 1734 složil Georg Friedrich Händel pro znovuuvedení opery Il Pastor fido, poprvé představené v Londýně v roce 1712. Zahraje orchestr Musica Florea řízený Markem Štrynclem, zazpívá sbor Collegium Floreum.

Barokní Parnas - G. F. Händel: Terpsicore - Musica Florea (zdroj musicaflorea.cz)
Barokní Parnas – G. F. Händel: Terpsicore – Musica Florea (zdroj musicaflorea.cz)

 

Regiony
Slavnostní průvod Vendelín se stovkami profesionálních herců, ochotníků, hudebníků, loutkoherců a loutkářů, žonglérů, akrobatů a dalších zástupců kulturních a neziskových organizací otevře i letos novou kulturní sezonu v Plzni. Průvod započne v úterý 6. září a projde od Mlýnské strouhy sadovým okruhem, Prolukou, kolem Západočeského muzea a Velkého divadla na náměstí. Tam budou připraveny dvě scény. Na první vystoupí Plzeňská filharmonie, Step by step studio, Plzeňští heligonkáři, folklorní soubor Mladina a sdružení Žonglér. Divadlo J. K. Tyla předvede baletní výstup z inscenace Jana z Arku na hranici, číslo z muzikálu Děj se co děj a písničky z činohry Robin Hood. Druhá scéna bude patřit Divadlu Alfa s inscenací Don Šajn, poté dětskému pěveckému sboru Jiřičky a představení c. k. Divadla PLUTO.

Houslista Václav Hudeček vystoupí ve čtvrtek 8. září spolu s cembalistou Martinem Hrochem v kostele svatého Prokopa v Přepychách na benefičním koncertu, jehož výtěžek je určen na záchranu varhan v tomto kostele, postavených roku 1872 Amandem Hanischem z Rychnova nad Kněžnou. Václav Hudeček svým vystoupením podpoří úsilí spolku PROVARHANY.

Varhany v Přepychách - ilustrace (zdroj prepychy.cz)
Varhany v Přepychách – ilustrace (zdroj prepychy.cz)

Šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 9. září do 30. října 2016 a uvede sólisty, orchestry a soubory z České republiky i ze zahraničí. V pátek bude festival zahájen v přírodním amfiteátru Studánka v Rychnově nad Kněžnou. Představí se Hradišťan s Jiřím Pavlicou a jako host s nimi zahraje houslista Václav Hudeček. V neděli 11. září provede soubor Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory v kostele svatého Václava v Dobrušce Psalmi vespertini Jana Dismase Zelenky pro sóla, sbor a orchestr.

Ensemble Inégal - MHF F. L. Věka 2014 (zdroj mhf-vek.cz)
Ensemble Inégal – MHF F. L. Věka 2014 (zdroj mhf-vek.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Pod názvem Milované piesne se konal v nové budově Slovenského národního divadla Bratislava závěrečný koncert festivalu Viva Musica! 2016. Na něm se sešli slovenští pěvci Adriana Kučerová (soprán), Jana Kurucová (mezzosoprán), Pavol Bršlík (tenor) a Štefan Kocán (bas). Recenzi koncertu jsme uveřejnili zde.

Milované piesne (foto Zdenko Hanout)
Milované piesne (foto Zdenko Hanout)

 

Praha
Mezinárodní hudební festival Mladá Praha uctil během koncertu ve Dvořákově síni Rudolfina památku Věry Čáslavské. Účinkoval smyčcový orchestr Shinagawa Junior String Orchestra z Japonska, složený převážně z dětí a mládeže. Orchestr koncert věnoval památce Věry Čáslavské, která své první olympijské zlato získala právě v Tokiu. Recenzi koncertu jsme uveřejnili zde.

Shinagawa Junior String Orchestra - Praha 1.9.2016 (foto Kazutami Ando)
Shinagawa Junior String Orchestra – Praha 1. 9. 2016 (foto Kazutami Ando)

U příležitosti nové divadelní sezony byl do Síně slávy Národního divadla uveden tanečník Vlastimil Harapes. Cenu mu předal ředitel první české scény Jan Burian. Národní divadlo do nové sezony vstupuje bez budovy Státní opery, která se začne opravovat, ale též se ziskem nových prostor budovy Themos a slibem zvýšení mezd. Za umělci a zaměstnanci přišel do hlediště historické budovy při příležitosti zahájení nové sezony i ministr kultury Daniel Herman.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat