Týden s hudbou (177)

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Komorní cyklus K zařadil v pondělí 19. září do Českého muzea hudby koncert Dechového kvinteta PKF, které vystoupí společně s Janem Čenským (umělecký přednes). V programu zazní díla Maurice Ravela, Jacquese Iberta a Clauda Debussyho.

České muzeum hudby (zdroj nm.cz)
České muzeum hudby (zdroj nm.cz)

Závěrečný koncert komorní řady Dvořákovy Prahy zazní v pondělí 19. září v Rudolfinu. Vystoupí na něm Daniel Hope (housle), Paul Neubauer (viola), David Finckel (violoncello) a Wu Han (klavír). Do tematické řady spirituálních koncertů bude patřit úterní vystoupení Tallis Schollars s Peterem Phillipsem, Martinů Voices vedených Lukášem Vasilkem a přizvaných sólistů. Uskuteční se v prostoru katedrály sv. Víta a přinese spojení tvorby mistrů renesanční vokální polyfonie se současnou hudbou. V pátek Dvořákovu síň Rudolfina obsadí Česká filharmonie vedená Jiřím Bělohlávkem, Lukáš Vasilek povede Pražský filharmonický sbor, sólistou večera se stane Svatopluk Sem, program bude tvořit hudba Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Závěrečný koncert Dvořákovy Prahy a také festivalové řady světových orchestrů posluchači vyslechnou v sobotu, v podání Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou Antonia Pappana, spolu s nimi se představí i americký houslista Gil Shaham.

Antonio Pappano (foto © ROH / Clive Barda)
Antonio Pappano (foto © ROH / Clive Barda)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 21. a ve čtvrtek 22. září ve Smetanově síni Obecního domu ctít zkratku ve svém názvu. F symbolizující filmovou hudbu bude reprezentovat provedení suity z filmu Kmotr, kterou napsal Nino Rota. Koncertní K pak připadne finskému rodáku Janu-Eriku Gustafssonovi (violoncello), který provede Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Druhým sólistou večera bude Janne Saksala, vedoucí kontrabasů Berlínské filharmonie, který zahraje Rotovo Divertimento. To vše pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena.

 

Regiony
Festival Lípa musica uvede v pondělí v kostele svaté Barbory v Zahrádkách hudební večer s názvem Jen se rozplynout – tradiční koncert při svíčkách, jehož program, složený z děl Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů, zazní v interpretaci tria Arundo. Páteční večerní program Za hranice možného bude uveden v Biberově kapli v České Lípě, kde na kytaru zahraje Pavel Seidl. Ženská záležitost, to je název sobotního vystoupení dámského německého hudebního seskupení VocaMe, které se publiku představí v kostele Všech svatých v Litoměřicích. Pražští barokní trumpetisté zahrají v neděli v Bazilice Panny Marie ve Filipově u Rumburka, jejich koncert nese název Ceremony of trumpets.

VocaMe (zdroj FB stránka souboru)
VocaMe (zdroj FB stránka souboru)

V pondělí 19. září se v Klášterním kostele v Šumperku uskuteční koncert komorního orchestru Harmonia Praga. Orchestr během svého vystoupení předvede mimo jiné Sinfonii in C Antonia Vivaldiho, Bachův Air ze Suity D dur nebo Mozartovo Divertimento D dur KV 136. Uměleckým vedoucím komorního orchestru Harmonia Praga je Miroslav Vilímec, dlouholetý koncertní mistr České filharmonie.

V úterý 20. září zazní v Redutě na Zelném trhu v Brně Písňové cykly Bohuslava Martinů a Jana Nováka, Uspávanky Václava Kaprála a Choreae Vernales Jana Nováka v podání souboru Ensemble Opera Diversa, sólových vokálních partů se ujme mezzosopranistka Lucie Hilscherová, která s Ensemble Opera Diversa spolupracuje od roku 2011.

Ensemble Opera Diversa (zdroj FB stránky souboru)
Ensemble Opera Diversa (zdroj FB stránky souboru)

Prvním počinem abonentního cyklu pardubických koncertů Barocco sempre giovane bude ve čtvrtek 22. září večer francouzské hudby v Rytířském sále Zámku Pardubice, na němž vystoupí Jana Boušková (harfa), Jan Ostrý (flétna), Igor Františák (klarinet) a Barocco sempre giovane. V programu zazní díla, která zkomponovali Jean-Philippe Rameau, Claude Debussy, Maurice Ravel, Michel Tournier a François-Adrien Boieldieu.

Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)
Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)

Brno Contemporary Orchestra zahají svůj cyklus B v pátek 23. září, v Domě umění města Brna pořadem nazvaným Brno?, jehož program budou tvořit díla brněnské kompoziční školy, autorů žijících i zesnulých. Soubor BCO – Brno Contemporary Orchestra byl založen v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě (s přesahy k hudbě dvacátého století), uměleckým vedoucím souboru je Pavel Šnajdr.

V kostele svatého Václava v Dobrušce se v neděli 25. září uskuteční v rámci Hudebního festivalu F. L. Věka koncert s programem sestaveným z děl Fritze Kreislera a Antonia Vivaldiho. Vystoupí na něm houslista Pavel Šporcl za doprovodu souboru Barocco sempre giovane.

Kostel svatého Václava v Dobrušce (zdroj archiv)
Kostel svatého Václava v Dobrušce (zdroj archiv)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

12. září se v Gran Teatro La Fenice v Benátkách uskutečnil zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice pod uměleckým vedením Eivinda Gullberga Jensena. Houslového solového partu se ujal Guy Braunstein. Zazněla díla Richarda Wagnera, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Iljiče Čajkovskeho. Nejen o rozdílnosti v přístupu k interpretaci se dočtete v recenzi zde.

Zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice 2016 - Eivind Gullberg Jensen, Guy Braunstein, Orchestra Filarmonica della Fenice - 12.9.2016 Venezia (foto © Walter Garosi)
Zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice 2016 – Eivind Gullberg Jensen, Guy Braunstein, Orchestra Filarmonica della Fenice – 12.9.2016 Venezia (foto © Walter Garosi)

Do nepříjemné situace se dostala Vídeňská státní opera, když se potvrdilo, že jeden ze zaměstnanců technického provozu onemocněl tuberkulózou. V následujících dnech se proto musí devět set padesát osob (administrativní pracovníci, technici i umělci) podrobit kontrolním testům.

Musiktheater v Linci uvedl 16. září premiéru opery Giuseppe Verdiho Falstaff. Šéfdirigent Dennis Russel Davies nastudoval Falstaffa s Bruckner orchester Linz, sborové party zpíval Operní soubor Musiktheateru v Linci pod vedením sbormistra Georga Leopolda. Režie tohoto představení se ujal Guy Montavona (hlavní intendant opery v Essenu), odehrálo se na realistické scéně, s kostýmy Hanka Irwina Kittela. Podrobnou recenzi opery přinášíme zde.

G. Verdi: Falstaff - Federico Longhi (Sir John Falstaff) - Landestheater Linz 2016 (foto © Patrick Pfeiffer)
G. Verdi: Falstaff – Federico Longhi (Sir John Falstaff) – Landestheater Linz 2016 (foto © Patrick Pfeiffer)

 

Praha
Dvořákova Praha přinesla další z koncertů, v pondělí s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem vystoupila Hilary Hahn, která hrála na kopii Stradivariho nástroje Cannone z dílny Jean-Baptista Vuillauma. Z důvodu onemocnění Borise Berezovského vystoupil v úterý na festivalu v sólovém recitálu český pianista Martin Kasík. Ve čtvrtek Českou filharmonii vedl Jakub Hrůša. Společně nabídli kompletní cyklus Dvořákových Symfonických básní na náměty Erbenovy Kytice a jeho zřídka uváděnou Píseň bohatýrskou. Na speciální straně Opery Plus najdete souhrnné zpravodajství a recenze týkající se festivalu.

Jakub Hrůša - Dvořákova Praha 15. 9. 2016 (foto Petra Hajská)
Jakub Hrůša – Dvořákova Praha 15. 9. 2016 (foto Petra Hajská)

Na otevřené Letní scéně Hudební fakulty Akademie múzických umění se v pondělí odehrál balet Ludwiga van Beethovena Prométheovi lidé. Jde o zřídka uváděný opus, který byl ve své době úspěšným titulem. Soubor Musica Florea vystoupil pod vedením Marka Štryncla, sóloví tanečníci a Hartig Ensemble – Tance a balety tří století v choreografii a režii Heleny Kazárové jej provedli v převozné scéně Florea Theatrum. Recenzi večera nejdete zde.

Ludwig van Beethoven: Prométheovi lidé – Florea Theatrum 12.9.2016 Praha (foto Daniel Rozsnyó)
Ludwig van Beethoven: Prométheovi lidé – Florea Theatrum 12. 9. 2016 Praha (foto Daniel Rozsnyó)

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel v úterý po těžké nemoci dlouholetý tanečník a choreograf opery Národního divadla Otto Šanda. Otto Šanda působil v Národním divadle od poloviny padesátých let, od roku 1966 byl téměř čtvrtstoletí sólistou Baletu. Od sedmdesátých let pracoval i jako choreograf v operách a v devadesátých letech vedl balet tehdy nově samostatně působící Státní opery Praha. Některé inscenace s Šandovou choreografií má soubor Státní opery dodnes na repertoáru, například Verdiho operu Nabucco, Mozartovu Kouzelnou flétnu či Pucciniho Turandot.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu ve Smetanově síni Obecního domu otevřel svou dvaaosmdesátou koncertní sezonu. Taktovky se ujal jeho šéfdirigent Pietari Inkinen, sólistou byl ruský houslový virtuoz Vadim Repin. V programu zazněl Houslový koncert d moll Jeana Sibelia a Symfonie č. 5 c moll Osudová Ludwiga van Beethovena. Se stejným programem orchestr s houslistou vystoupili v Obecním domě i ve čtvrtek.

Vadim Repin a Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Obecní dům 14.9.2016 (foto Petr Dyrc)
Vadim Repin a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Obecní dům 14. 9. 2016 (foto Petr Dyrc)

V prostoru bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné se ve středu pod širým nebem odehrálo operní představení Mozartovy Kouzelné flétny. Za netradičním projektem je spolek Run OpeRun, tvořený především studenty HAMU, kteří se rozhodli pomocí moderního pojetí přiblížit operu mladé generaci. Zkrácená verze operní klasiky nabídla přibližně hodinovou show plnou světelných efektů. Pod taktovkou Víta Spilky zahrál komorní orchestr složený z hudebníků Národního divadla a Státní opery.

Středočeský kraj by měl mít svůj vlastní symfonický orchestr, který by vystupoval po celém regionu. Jednalo se o tom v minulém týdnu, radní ale musejí rozhodnout, zda bude orchestr založen jako nová příspěvková organizace, nebo bude fungovat pod patronátem některého již existujícího tělesa, například Pražské komorní filharmonie nebo České filharmonie. V orchestru by mělo být kolem třiceti pěti hráčů, především absolventů středních a vysokých uměleckých škol. Těleso by mělo mít sídlo v Poděbradech, kde mu má město zajistit i zkušebnu.

Ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan, který v srpnu oslavil šedesáté narozeniny, se chce po tomto životním jubileu více věnovat komponování hudby. Pavel Trojan ve středu v pražském kostele sv. Vavřince představil CD se svou tvorbou natočenou Českým rozhlasem. V Trojanových kompozicích z poslední doby se objevuje prorůstání tanečních prvků do vážné hudby. Skladatel pracuje též v oblasti filmu, je mimo jiné autorem hudby ke snímku Nepočestná režiséra Jiřího Krejčíka. Více jsme informovali zde.

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou sto třicátou čtvrtou sezonu koncertem Orchestru Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně se šestnácti sólisty – členy souboru a pravidelnými hosty, a to stejně jako před rokem koncertem, který měl podtitul Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší. Všechna hudební čísla pojila skutečnost, že jejich notový materiál pochází z hudebního archivu Národního divadla. Naši recenzi koncertu najdete zde.

 

Regiony
V úterý 13. září se v Evangelickém kostele v centru Ostravy uskutečnil další z řady koncertů Svatováclavského hudebního festivalu, na kterém své interpretační umění předvedl orchestr Česká Sinfonietta pod vedením hornisty a také dirigenta Radka Baboráka. V kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě-Staré Bělé vystoupil ve středu soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. V programu nazvaném Lesk a virtuozita árií českého klasicismu vystoupil i barytonista Roman Janál. Recenze vystoupení jsme zveřejnili zde a zde.

Lesk a virtuozita árií českého klasicismu - Roman Janál, Musica Florea - Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)
Lesk a virtuozita árií českého klasicismu – Roman Janál, Musica Florea – Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)

Brno připravilo memorandum mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem pro výstavbu Janáčkova kulturního centra. Koncertní sál má vzniknout za 1,3 miliardy korun do roku 2020 a má mít 1.250 míst. Memorandum obsahuje finanční podíl státu na výstavbě ve výši 600 milionů korun, město má dát 562 milionů korun a Jihomoravský kraj slíbil 100 milionů korun. Znění memoranda v minulém týdnu schválili brněnští radní a začátkem října by ho mohla potvrdit vláda.

Ve středu 14. září byl v českolipské bazilice Všech svatých zahájen jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Slavnostního úvodu se ujal hornista Radek Baborák se svým ansámblem Česká Sinfonietta a triem německých hostů. Posluchači si vyslechli Koncertantní symfonii Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr, K. 297B Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena. Zde jsme zveřejnili recenzi koncertu.

Zahajovací koncert Lípa Musica 2016 - Pirmin Grehl, Radek Baborák, Viola Wilmsen, Sophie Dartigalongue, Česká Sinfonietta - Lípa Musica 2016 (foto © Lukáš Pelech Atelier)
Zahajovací koncert Lípa Musica 2016 – Pirmin Grehl, Radek Baborák, Viola Wilmsen, Sophie Dartigalongue, Česká Sinfonietta – Lípa Musica 2016 (foto © Lukáš Pelech Atelier)

Filharmonie Hradec Králové čtvrtečním uvedením oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila zahájila svou 39. koncertní sezonu. Posluchačům nabídne kromě klasické i soudobou hudbu, a to v v několika abonentních řadách.

Vyprodané hlediště v pátek sledovalo oslavnou operu L’Asilo d’Amore z pera Antonia Caldary, kterou v Českém Krumlově začal 9. ročník Festivalu barokních umění. Letos připomíná 250. výročí založení zámeckého divadla. Opera L’Asilo d’Amore, což v překladu znamená Útočiště Amorovo, vznikla na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny. Původní premiéra se měla uskutečnit v Českém Krumlově, nakonec se ale konala v Linci.

Rekordních sto šedesát mladých hráčů na tubu a lesní roh se přihlásilo do Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Začala v sobotu 17. září ráno, vítěze určí mezinárodní porota ve čtvrtek tohoto týdne. Soutěž pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka. Brno letos přilákalo mladé hudebníky do třiceti pěti let z většiny evropských zemí, Japonska, Spojených států či Brazílie. Dějištěm prvních dvou kol soutěže je koncertní sál hudební fakulty a Divadlo na Orlí. Více o soutěži se dočtete zde.

Třídenní Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem, který v neděli skončil v Luhačovicích na Zlínsku, přilákal davy lidí. Sledovaly vystoupení zhruba 320 dětí dvanácti souborů ze čtyř zemí. Kromě domácích dorazili i účinkující ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Žárlivostí Leoše Janáčka v neděli Filharmonie Brno zahájila svou 61. sezonu. V sále Stadion v Kounicově ulici vystoupil orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši, původem brněnského dirigenta, který získal renomé v zahraničí a v současnosti řídí Bamberské symfoniky. Na program úvodního koncertu zařadila dramaturgie ještě Houslový koncert č. 2 Bély Bartóka a sérii předeher Antonína Dvořáka V přírodě, Karneval a Othello. Jako sólista se představil houslista Milan Paľa.

Filharmonie Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)
Filharmonie Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)

 

kalendářVýročí
Před pěti lety, 25. září 2011 zemřel český dirigent Jiří Stárek. Narodil 13. července 1923 a po absolvování oboru dirigování na Akademii múzických umění a ročním angažmá v Plzni u rozhlasového orchestru působil dalších patnáct let u Symfonického orchestru Československého rozhlasu, od roku 1964 jako šéfdirigent. V roce 1968 emigroval a spolupracoval s různými německými a britskými rozhlasovými orchestry, pracoval rovněž v USA a v Norsku. V Německu byl jedenáct let děkanem Vysoké hudební školy ve Frankfurtu nad Mohanem. Po pádu komunismu se začal znovu objevovat u nás doma, v letech 1996 až 1997 byl šéfdirigentem Státní opery Praha, později působil též jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

Jiří Stárek (foto archiv)
Jiří Stárek (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat