Týden s hudbou

6. – 12. února 2017 / vydání číslo 197
Co přinese tento týden
Praha
Pražský filharmonický sbor uvede v pondělí 6. února spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Tomášem Braunerem premiéru Symfonie č. 6 „Chvála stvoření“ Pavla Zemka Nováka. Zhruba patnáctiminutové dílo pochází z loňského roku a u skladatele si je objednal právě SOČR. Autor použil český překlad textu svatého Františka z Assisi Chvalozpěv stvoření. Ženská část Pražského filharmonického sboru vystoupí také v kantátě La damoiselle élue Clauda Debussyho, kde se sólových partů ujmou sopranistka Lucie Silkenová a mezzosopranistka Kateřina Jalovcová. Závěrečnou skladbou na programu je baletní suita Petruška Igora Stravinského. Koncert bude z Dvořákovy síně pražského Rudolfina živě přenášet stanice Český rozhlas Vltava.

Koncertní cyklus klavírních recitálů Saleem Ashkar Beethoven Residency pokračuje v pondělí 6. února již třetím koncertem. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar v interpretaci Beethovenových sonát pokročí k Sonátě č. 9 E dur, op. 14, Sonátě č. 18, Es dur, op. 31 a Sonátě č. 29, B dur, op. 106 (Hammerklavier).

Saleem Ashkar Beethoven Residency – Saleem Abboud Ashkar – Praha 3. 10. 2016 (foto Petra Hajská)

Ázerbájdžánský tenorista Yusif Eyvazov znovu vystoupí v pondělí 6. a ve středu 8. února v Národním divadle v inscenaci opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Pěvec ztvární titulní roli, se kterou bude v příští sezoně otvírat operní sezonu v milánské La Scale. Zde najdete naši recenzi z minulého týdne, z první z plánovaných tří repríz obsazených tímto hostem.

Gratulační koncert Petr Kotík (1942) x Jan Rychlík (1916–1964) bude oslavou jedné z nejvýraznějších osobností soudobé hudby – českého hudebního skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Na večeru s PKF – Prague Philharmonia zavzpomíná na svého učitele kompozice Jana Rychlíka. Koncert z cyklu Krása dneška se odehraje ve středu 8. února v Experimentálním prostoru NoD.

Petr Kotík (zdroj pkf.cz)

Pohádkový večer s čarodějným přídechem se odehraje ve středu 8. a ve čtvrtek 9. února ve Smetanově síni Obecního domu. V podání mezzosopranistky Mariny Pardo a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod vedením Rastislava Štúra zazní koncert s příznačným názvem Harry Potter a čarodějný večer. Bude uvedena skladba Paula Dukase Čarodějův učeň, suita z baletu pro mezzosoprán a orchestr Čarodějná láska Manuela de Fally a hudba Johna Williamse z filmů Harry Potter.

Ve středu 8. února Český spolek pro komorní hudbu v Sukově síni představí dvaadvacetiletého tchajwanského houslistu Yu-Chien Tsenga ve skladbách Mozarta, Brahmse, Bacha a Wieniawského za doprovodu Daniela Wiesnera. Ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února uvede Česká filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Jakuba Hrůši Mysterium času Miloslava Kabeláče a Fantastickou symfonii Hectora Berlioze. Sólistou střední části těchto koncertů bude Adam Plachetka, který zazpívá čtyři písně Franze Schuberta.

V cyklu Světová klavírní tvorba se ve Dvořákově síni Rudolfina odehraje v sobotu 11. února klavírní koncert Davida Kalhouse, profesora klavíru na Floridské státní univerzitě. Na programu jsou skladby Kurtága, Scarlattiho, Ligetiho, Chopina, Skrjabina, Liszta či Miroslava Srnky, jehož skladba track 02 bude představena v české premiéře.

David Kalhous (zdroj davidkalhous.com)

Pražské Národní divadlo připravilo na čtvrtek 9. a pátek 10. února do Stavovského divadla premiéru operního představení Poprask v opeře v režii Radima Vizváryho. Donizettiho komedie je charakterizována jako “opera v opeře”. Orchestr a Sbor Národního divadla vystoupí pod taktovkou dirigenta Enrica Dovico, v hlavních rolích budou alternovat Kateřina Kněžíková a Jana Sibera jako Daria, Jiří Hájek a Roman Janál v roli Procola, Biscroma Strappaviscereho ztvární Jiří Brückler či Igor Loškár a matku Agátu Marek Gurbaľ nebo Roman Hoza. Třicet minut před začátkem premiéry mohou diváci absolvovat v Mozartově salonku na prvním balkonu lektorský úvod. Recenzi premiéry najdete na našem portále.

 

Regiony
První orchestrální koncert uskupení Opera Diversa v letošním roce se bude konat v pondělí 6. února v Redutě v Brně a je věnován sedmdesátým pátým narozeninám Miloše Štědroně. V rámci večera nazvaného Nová hudba pro smyčce zazní dvě premiéry, Štědroňovo quattro omaggi claudiani a Bednaříkova Fantazie, slavnostně bude představeno i nové CD Jan Novák vol. 2. Diriguje Gabriela Tardonová, jako sólisté vystoupí Alice Rajnohová (klavír), Anežka Jungová (violoncello) a Milan Paľa (housle). Obsáhlý rozhovor s Milošem Štědroněm, který Opera Plus před časem přinesla, najdete zde. Z koncertu připravujeme recenzi.

Filharmonie Brno uvede ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února v Janáčkově divadle koncert nazvaný Čarodějná láska. Bude to večer španělských rytmů, impresí a ohnivých tanců s jednoaktovou baletní pantomimou na námět staré andaluské legendy. V programu zazní suita z nedokončené opery Mezkař skladatele Antonia José a dvě skladby Manuela de Fally. Janáčkovo divadlo čeká rozsáhlá rekonstrukce, jedná se o poslední zde odehraný program koncertního cyklu.

Ana Morales a Rocío (foto Bazán©Campiana / Filharmonie Brno)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Orchestr PKF – Prague Philharmonia se v minulém týdnu vrátil ze svého třítýdenního amerického turné. Šest desítek hudebníků se svým francouzským šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem během něj absolvovalo ve dvou autobusech tisíce kilometrů od Floridy po Kalifornii. Sólisty amerického zájezdu PKF – Prague Philharmonia byli americká houslistka Sarah Chang, americký klavírista Andrew von Oeyen a francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Zde jsme přinesli podrobnější zprávu.

Carnegie Hall v New Yorku byla v úterý místem narozeninového koncertu skladatele a klavíristy Philipa Glasse. Za přítomnosti skladatele na něm mimo jiné zazněla zněla jeho 11. symfonie ve světové premiéře. Dílo provedl Bruckner Orchester z Lince, který dirigoval dlouholetý Glassův umělecký partner Dennis Russell Davies. Zde najdete pohled Philla Glasse na svoji uměleckou kariéru, pro Operu Plus zpracovaný Renátou Spisarovou.

Jeden z největších amfiteátrů světa, který byl postaven před dvěma tisíciletími v italské Veroně, by měl být během několika let zastřešen. Veronská radnice v minulém týdnu oznámila, že výběrové řízení na výstavbu stahovací střechy vyhrálo německé konsorcium. Německý projekt za 13,5 milionu eur (asi 364 milionů korun) byl vybrán z devadesátky dalších návrhů z různých zemí, mezi nimiž byly Británie, USA, Švýcarsko či Japonsko. Pokud ho schválí ministerstvo kultury, mělo by být zastřešení do tří let hotové. Zde jsme vás informovali podrobněji.

V galerii Českého centra v New Yorku byla ve středu zahájena výstava unikátního rukopisu opery Rusalka Antonína Dvořáka ze sbírek Národního muzea. Výstavu zahájil český ministr kultury Daniel Herman, který byl v USA na pětidenní pracovní návštěvě a ve čtvrtek se zúčastnil i premiéry Rusalky v Metropolitní opeře. Ta byla uvedena v novém nastudování, v režii Mary Zimmerman, v hlavní roli s lotyšskou sopranistkou Kristīne Opolais. Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítaly i tři její představitelky – Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opeře při tamní premiéře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka víly ve filmové verzi z roku 1977, a americká sopranistka Renée Fleming, jejíž kostýmy jsou součástí výstavy. Zde jsme uveřejnili rozhovor s režisérkou nové inscenace a zde najdete zprávu o prvních recenzích premiéry v tamním tisku.

Antonín Dvořák: Rusalka – Kristīne Opolais (Rusalka), Jamie Barton (Ježibaba) – Met 2017 (foto Met/ © Ken Howard)

 

Praha
Stavební společnost Metrostav se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na opravu budovy Státní opery Praha. Napsal to minulém týdnu deník E15, podle kterého tak zahájení rekonstrukce hrozí až několikaměsíční skluz. Výběrové řízení vyhrála s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun firma Hochtief CZ. Národní divadlo, které soutěž vypsalo, si podle deníku není vědomo žádného pochybení. Vítěze tendru vybralo Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise před loňskými Vánocemi. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení ohledně tendru na opravu budovy Státní opery Praha za více než 800 milionů Kč. Návrh podalo sdružení Společnosti OPERA 2016 v čele s Metrostavem, které v soutěži neuspělo. Informovali jsme vás zde.

Pražskému publiku se v pondělí ve Studiu ALTA představil choreograf Karel Vaněk a jeho skupina tanečně-divadelní projekt Jáchymov. Autoři Guido Preuss a Karel Vaněk společně s performery vybrali jedno město a složili pro ně jevištní baladu, zvolili cestu nikoli jedné události či jednoho příběhu, nýbrž kaleidoskopu a hry s asociacemi a také parodie. Zde najdete naši recenzi představení.

Guido Preuss, Karel Vaněk: Jáchymov – Studio ALTA Praha 2017 (foto Vojta Brtnický)

Na podporu tanečního souboru vznikl Klub přátel Pražského komorního baletu, jehož členem se může stát každý. Určen je všem milovníkům tance a příznivcům jednoho z nejvýznamnějších českých tanečních souborů. Svým členům nabízí například VIP vstupenky na premiéry, přednostní právo rezervace vstupenek na představení, podepsané plakáty, vstupy na OpenClasses souboru či třeba společná setkání nebo večeře s tanečníky.

Bienále hudebního divadla Opera 2017 se tentokrát uskuteční až v podzimním termínu, konkrétně od 13. září do 4. listopadu. Část plánovaných představení je od minulého týdne známa, ale definitivní program bude zveřejněn nejpozději v dubnu tohoto roku. Zde najdete podrobnosti v našem rozhovoru s ředitelkou festivalu Opera 2017 Lenkou Šaldovou.

Nominace na Ceny Thálie za loňský rok oznámilo ve středu na tiskové konferenci v Praze vedení Herecké asociace spolu s odbornými porotami. V operní kategorii tentokrát získaly po dvou nominacích Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Slezské divadlo v Opavě, po jedné mají Národní divadlo Brno a Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V kategorii balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr má po dvou nominacích soubor plzeňského baletu, po jedné pak Národní divadlo Brno, Moravské divadlo Olomouc a také soubor ME-SA a Mime Prague. Zde jsme zveřejnili veškeré podrobnosti, včetně nominací širších.

Cena Thálie (foto archiv)

Soubor staré hudby Collegium 1704 zahájil 2. a 3. února vystoupením v Dvořákově síni pražského Rudolfina jarní část své koncertní sezony 2016/2017. Na programu byla málo hraná díla francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. Se stejným programem vystoupilo Collegium 1704 ještě 4. února v Drážďanech. Zde najdete naši videoreportáž.

V pražské O2 areně v sobotu vystoupil italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone. Dirigoval Český národní symfonický orchestr. Koncert se uskutečnil v rámci turné 60 Years of Music World Tour, v programu vystoupil mnohočlenný pěvecký sbor a sólisté. Mezi nimi portugalská zpěvačka Dulce Pontes. Osmaosmdesátiletý Morricone v největší hale České republiky vystoupil již počtvrté.

Česká televize připravila nový pořad o kultuře. Půlhodinový magazín s vybranými hosty podrobně rozebere nejvýznamnější témata, která během týdne přinesly Události v kultuře. První díl týdeníku Kultura + mohli diváci sledovat v sobotu na ČT24 nebo na webu České televize.

Přípravou rekonstrukce barokního divadelního představení Pražské zjevení dionýské, které se v Praze uskutečnilo přesně před čtyřmi sty lety, se zabývala víkendová mezinárodní konference. Sešli se na ní umělci mnoha oborů i vědci zabývající se historickým divadlem, tancem a hudbou. Na letošní červenec se pak připravuje inscenace rekonstruovaného představení, které uspořádaly české stavy pro císaře Matyáše na Pražském hradě 5. února 1617. Je považováno za jedno z prvních baletních představení v českých zemích. Zde jsme přinesli podrobnou zprávu.

 

Regiony
Program padesátého devátého ročníku festivalu Smetanova Litomyšl nabídne od 16. června do 6. července klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu. Vystoupí řada žádaných sólistů včetně Adama Plachetky, Dagmar Peckové nebo Iva Kahánka a sborů všech tří národních divadel. Ze zahraničních umělců se představí například violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Nafornita nebo tenorista Park Sung Kyu. Dvě desítky festivalových dnů nabídnou třicet šest programů. Informoval o tom v minulém týdnu umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Zde jsme vám přinesli zprávu.

Smetanova Litomyšl 2016: Slavnostní zahajovací koncert – Zámecké nádvoří Litomyšl 2016 (foto Smetanova Litomyšl)

Janáčkův máj letos připravil dvacet tři koncertů v průběhu devatenácti festivalových dnů v devíti městech Moravskoslezského kraje. Vstupenky na tuto přehlídku vážné hudby se prodávají od středy 1. února. Mezi nejatraktivnější koncerty bude zřejmě patřit recitál vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty opavského rodáka Lukáše Vondráčka a pěvecký galakoncert světového tenoristy Lawrence Brownleeho. Zde najdete podrobnější zprávu.

Dva mezinárodní subjekty se utkají o možnost projektovat Janáčkovo kulturní centrum, nový koncertní sál v centru Brna, který by měla využívat především tamní Filharmonie. Podle vedení města jsou v týmech světová esa se zkušenostmi z desítek podobných staveb. V kvalifikačním kole figurovaly čtyři týmy, do soutěžního kola se dostaly dva. Zde jsme v uplynulém týdnu informovali podrobněji.

Do pozdně renesančních Benátek v době karnevalu zavedla diváky nová inscenace opery La Gioconda od Amilcare Ponchielliho. Národní divadlo Brno ji poprvé ve své historii uvedlo v sobotu 4. února, a to v režii Tomáše Pilaře. Režisér navrhl scénu tvořenou osmi obřími segmenty, inspirovanými dobovou architekturou, které se opakovaně přeskupují. Pilaře při práci na inscenaci inspirovala také renesanční mystika, dobové tance či výtvarný projev malíře Caravaggia. V hlavní roli se představila maďarská sopranistka Csilla Boross, představení dirigoval Jaroslav Kyzlink.

A. Ponchielli: La Gioconda – Csilla Boross (La Gioconda) – NdB 2017 (zdroj NdB)

 

Výročí
V sobotu 11. února by se devadesáti let dožil přední brněnský tenorista Jiří Olejníček (11. 2. 1937 – 5. 1. 2013). Po studiu na brněnské i pražské konzervatoři byl sólistou opavské opery, kde se již ve svých začátcích výrazně zapsal jako Smetanův Dalibor. V roce 1963 přechází do Brna, kde po dlouhá léta patřil k oporám tamního souboru. Mezi jeho rolemi najdeme Prince z Rusalky či Kalafa, Dona José nebo Lohengrina. V průběhu týdne přineseme pěvcův zevrubný portrét.

Bedřich Smetana: Dalibor – Jiří Olejníček (Dalibor) – Brno 1981 (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat