Hradec Králové: Více jak desetileté čekání na varhany by mělo do roka skončit

Nové varhany pro Filharmonii Hradec Králové se zřejmě poprvé rozezní příští rok na podzim. Část nástroje za 15 milionů korun je hotová, dokončit ho má za 8,8 milionu korun bez DPH dílna Roberta Ponči z Krnova. Jako vítěze soutěže ji dnes schválila rada Hradce Králové. Filharmonie na nové mistrovské varhany čeká přes deset let, v minulosti dokonce pokus pořídit varhany pro filharmonii skončil podvodem.

Sál Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)
Sál Filharmonie Hradec Králové

Ještě před vypsáním soutěže na dokončení varhan byly hotovy komponenty a práce za asi 4,5 milionu korun. Při shánění nových varhan se velmi angažuje nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který získává peníze od dárců a část píšťal již pořídil. Na získávání peněz na varhany se například podílí i světově uznávaná operní pěvkyně Soňa Červená. Vedle města a dárců pořízení varhan financuje i kraj a město má slíbenou dotaci čtyři miliony korun od ministerstva kultury.

Nové varhany budou podle projektu umístěné po obou stranách jevištních portálů budovy filharmonie, má je tvořit 3.481 píšťal. Budou disponovat 54 znějícími rejstříky. Nejdelší píšťala má být dlouhá 5,6 metru, nejmenší bude měřit dva centimetry.

O pořízení mistrovských koncertních varhan pro filharmonii se začalo hovořit v roce 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Vladimír Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za kterou měl varhany postavit. Po mnoha letech soudních jednání letos v dubnu pražský vrchní soud Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi roky vězení.

Související články


Napsat komentář