Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

6. – 12. února 2017 / vydání číslo 197
Co přinese tento týden
Praha
Pražský filharmonický sbor uvede v pondělí 6. února spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Tomášem Braunerem premiéru Symfonie č. 6 „Chvála stvoření“ Pavla Zemka Nováka. Zhruba patnáctiminutové dílo pochází z loňského roku a u skladatele si je objednal právě SOČR. Autor použil český překlad textu svatého Františka z Assisi Chvalozpěv stvoření. Ženská část Pražského filharmonického sboru vystoupí také v kantátě La damoiselle élue Clauda Debussyho, kde se sólových partů ujmou sopranistka Lucie Silkenová a mezzosopranistka Kateřina Jalovcová. Závěrečnou skladbou na programu je baletní suita Petruška Igora Stravinského. Koncert bude z Dvořákovy síně pražského Rudolfina živě přenášet stanice Český rozhlas Vltava.

Koncertní cyklus klavírních recitálů Saleem Ashkar Beethoven Residency pokračuje v pondělí 6. února již třetím koncertem. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar v interpretaci Beethovenových sonát pokročí k Sonátě č. 9 E dur, op. 14, Sonátě č. 18, Es dur, op. 31 a Sonátě č. 29, B dur, op. 106 (Hammerklavier).

Saleem Ashkar Beethoven Residency – Saleem Abboud Ashkar – Praha 3. 10. 2016 (foto Petra Hajská)

Ázerbájdžánský tenorista Yusif Eyvazov znovu vystoupí v pondělí 6. a ve středu 8. února v Národním divadle v inscenaci opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Pěvec ztvární titulní roli, se kterou bude v příští sezoně otvírat operní sezonu v milánské La Scale. Zde najdete naši recenzi z minulého týdne, z první z plánovaných tří repríz obsazených tímto hostem.

Gratulační koncert Petr Kotík (1942) x Jan Rychlík (1916–1964) bude oslavou jedné z nejvýraznějších osobností soudobé hudby – českého hudebního skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Na večeru s PKF – Prague Philharmonia zavzpomíná na svého učitele kompozice Jana Rychlíka. Koncert z cyklu Krása dneška se odehraje ve středu 8. února v Experimentálním prostoru NoD.

Petr Kotík (zdroj pkf.cz)

Pohádkový večer s čarodějným přídechem se odehraje ve středu 8. a ve čtvrtek 9. února ve Smetanově síni Obecního domu. V podání mezzosopranistky Mariny Pardo a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod vedením Rastislava Štúra zazní koncert s příznačným názvem Harry Potter a čarodějný večer. Bude uvedena skladba Paula Dukase Čarodějův učeň, suita z baletu pro mezzosoprán a orchestr Čarodějná láska Manuela de Fally a hudba Johna Williamse z filmů Harry Potter.

Ve středu 8. února Český spolek pro komorní hudbu v Sukově síni představí dvaadvacetiletého tchajwanského houslistu Yu-Chien Tsenga ve skladbách Mozarta, Brahmse, Bacha a Wieniawského za doprovodu Daniela Wiesnera. Ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února uvede Česká filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Jakuba Hrůši Mysterium času Miloslava Kabeláče a Fantastickou symfonii Hectora Berlioze. Sólistou střední části těchto koncertů bude Adam Plachetka, který zazpívá čtyři písně Franze Schuberta.

V cyklu Světová klavírní tvorba se ve Dvořákově síni Rudolfina odehraje v sobotu 11. února klavírní koncert Davida Kalhouse, profesora klavíru na Floridské státní univerzitě. Na programu jsou skladby Kurtága, Scarlattiho, Ligetiho, Chopina, Skrjabina, Liszta či Miroslava Srnky, jehož skladba track 02 bude představena v české premiéře.

David Kalhous (zdroj davidkalhous.com)

Pražské Národní divadlo připravilo na čtvrtek 9. a pátek 10. února do Stavovského divadla premiéru operního představení Poprask v opeře v režii Radima Vizváryho. Donizettiho komedie je charakterizována jako “opera v opeře”. Orchestr a Sbor Národního divadla vystoupí pod taktovkou dirigenta Enrica Dovico, v hlavních rolích budou alternovat Kateřina Kněžíková a Jana Sibera jako Daria, Jiří Hájek a Roman Janál v roli Procola, Biscroma Strappaviscereho ztvární Jiří Brückler či Igor Loškár a matku Agátu Marek Gurbaľ nebo Roman Hoza. Třicet minut před začátkem premiéry mohou diváci absolvovat v Mozartově salonku na prvním balkonu lektorský úvod. Recenzi premiéry najdete na našem portále.

 

Regiony
První orchestrální koncert uskupení Opera Diversa v letošním roce se bude konat v pondělí 6. února v Redutě v Brně a je věnován sedmdesátým pátým narozeninám Miloše Štědroně. V rámci večera nazvaného Nová hudba pro smyčce zazní dvě premiéry, Štědroňovo quattro omaggi claudiani a Bednaříkova Fantazie, slavnostně bude představeno i nové CD Jan Novák vol. 2. Diriguje Gabriela Tardonová, jako sólisté vystoupí Alice Rajnohová (klavír), Anežka Jungová (violoncello) a Milan Paľa (housle). Obsáhlý rozhovor s Milošem Štědroněm, který Opera Plus před časem přinesla, najdete zde. Z koncertu připravujeme recenzi.

Filharmonie Brno uvede ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února v Janáčkově divadle koncert nazvaný Čarodějná láska. Bude to večer španělských rytmů, impresí a ohnivých tanců s jednoaktovou baletní pantomimou na námět staré andaluské legendy. V programu zazní suita z nedokončené opery Mezkař skladatele Antonia José a dvě skladby Manuela de Fally. Janáčkovo divadlo čeká rozsáhlá rekonstrukce, jedná se o poslední zde odehraný program koncertního cyklu.

Ana Morales a Rocío (foto Bazán©Campiana / Filharmonie Brno)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat