Týden s hudbou (188)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Státní opera v Banské Bystrici připravila premiéru romantické operety Franze Lehára Země úsměvů. Opereta bude uvedena v pátek 9. a v sobotu 10. prosince, v režii Jany Andělové Pletichové, na scéně Davida Baziky a v hudebním nastudování Jána Procházky.

 

Praha
Uruguayský barytonista Erwin Schrott vystoupí se svým souborem Rojotango v pondělí 5. prosince ve Smetanově síni Obecního domu. V rámci cyklu Operní hvězdy jinak pozná Praha operního pěvce v dalším žánru, v němž se Erwin Schrott vrací ke svým hudebním kořenům, k latinskoamerickému tangu a lidovým písním Jižní Ameriky. Erwin Schrott přijíždí na pozvání agentury Nachtigall Artists.

Erwin Schrott (foto Nachtigall Artists /© Jason Bell)
Erwin Schrott (foto Nachtigall Artists /© Jason Bell)

Z důvodu rekonstrukce budov Státní opery Praha bude muset vzniknout již druhá komise. První v létě hodnotila nabídky sedmi uchazečů, protože ale vyvstaly námitky proti výsledku tendru, bude ustanovena komise další. Ta nabídky z hlediska toho, jak vyhovují zadání, znovu posoudí. Stejně jako členy první komise musí i složení druhé vzhledem k velikosti zakázky stanovit vláda, která má tento bod na programu v pondělí.

Další z koncertů, který vznikl ve spolupráci Pražské konzervatoře a Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, se odehraje v úterý 6. prosince v Koncertním sále Pražské konzervatoře. V písňovém recitálu Dany Burešové, Yvony Škvárové Votavové, Valentina Prolata a žáků Pražské konzervatoře, nazvaném Písně z Gurre, doprovodí zpěváky klavírista Tomáš Hála. Zazní skladby Richarda Wagnera a Arnolda Schoenberga.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede na svých abonentních koncertech ve středu 7. a ve čtvrtek 8. prosince ve Smetanově síni Obecního domu tvorbu spojenou s latinskoamerickou hudbou a tancem. Pod taktovkou rezidenčního umělce FOK José Cury zazní kromě slavného Ravelova Bolera také málo uváděná díla Piazzolly, Ginastery a v české premiéře i hudba z filmu Noc Mayů. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK věnuje již potřetí část výtěžku z koncertu Českému výboru pro UNICEF.

José Cura (foto Petr Dyrc)
José Cura (foto Petr Dyrc)

 

Regiony
V pondělí 5. a v úterý 6. prosince uvede společnost ProArt ve schodišťové hale vily Löw-Beer v Brně tanečně-divadelní adaptaci Shakespearových Sonetů v choreografii a režii mezinárodních tvůrců – Henrika Kaalunda, Leonie Wahl a Martina Dvořáka. Projekt W. S. Sonety vznikl jako pocta největšímu světovému dramatikovi k připomenutí čtyřstého výročí jeho úmrtí.

Filharmonie Brno uvede ve čtvrtek 8. a pátek 9. prosince v Janáčkově divadle koncert s názvem Mapa a Obrázky z výstavy. Mapa čínského skladatele a držitele Oskara Tan Duna je koncipována jako koncert pro violoncello, video a orchestr. Ve druhé části zazní Ravelova orchestrální úprava Musorgského Obrázků z výstavy. Violoncellového partu se zhostí Matthew Barley, Filharmonie Brno vystoupí pod vedením dirigenta Alana Buribajeva.

Tan Dun (zdroj Filharmonie Brno)
Tan Dun (zdroj Filharmonie Brno)

Premiéru opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvede Janáčkova opera Národního divadla v Brně. V režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Jakuba Kleckera ji představí v sobotu 10. prosince v Mahenově divadle. V hlavních rolích se budou alternovat Jaroslav Březina, Petr Levíček a Aleš Voráček v roli Ovčáka Jíry, v roli Káči Václava Krejčí Housková a Jana Hrochová. V inscenaci pro celou rodinu naváže Janáčkova opera na spolupráci s Dětským sborem Brno (podrobněji jsme o přípravě nové brněnské premiéry infromovali zde).

Antonín Dvořák: Čert a Káča (klavírní generálka) - Petr Levíček (Jirka), Jana Hrochová (Káča) - ND Brno 2016 (foto Marek Olbrzymek/FB Janáčkovy opery)
Antonín Dvořák: Čert a Káča (klavírní generálka) – Petr Levíček (Jirka), Jana Hrochová (Káča) – ND Brno 2016 (foto Marek Olbrzymek/FB Janáčkovy opery)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Za rekordních 4,54 milionu liber (144,4 milionu Kč) se v úterní dražbě prodal rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera. Rukopis se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii. Podle aukční síně Sotheby’s je nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje. Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr. Rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan, který tuto symfonii na mezinárodní scéně opakovaně dirigoval a který vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Zde jsme vás podrobně informovali.

Do Bratislavy se minulý víkend po dvaceti pěti letech vrátil mnohonásobný držitel ceny Grammy, americký dirigent James Conlon. Na závěrečném koncertu Bratislavských hudebních slavností uvedl Brittenovo Válečné requiem, společně s Slovenskou filharmonií, Slovenským filharmonickým sborem, Bratislavským chlapeckým sborem a sólisty Tatianou Pavlovskou, Tobym Spencem a Michaelem Vollem. Zde najdete náš exkluzivní rozhovor s tímto uznávaným dirigentem.

James Conlon (foto Robert Millard)
James Conlon (foto Robert Millard)


Praha
Divadelní soubor Spitfire Company se pro své nové představení spojil s orchestrem Berg. Inscenace s názvem Constellations I. Before I Say Yes měla premiéru v úterý v divadle Ponec. Jde o úvodní část trilogie, ve které autoři a protagonisté překračují hranice uměleckých žánrů, a také největší projekt, jaký Spitfire dosud připravil. Na scéně divadla Ponec se objevilo sedmnáct umělců, obklopených vizuálním uměním japonského konceptualisty Takaa Kanemačiho. Představení provázela hudba Michala Nejtka složená přímo pro tento projekt. Zde najdete naši recenzi.

Constellations I. Before I Say Yes - choreografie M. Vacovská a P. Boháč - Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)
Constellations I. Before I Say Yes – choreografie M. Vacovská a P. Boháč – Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat