Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 15. do 21. května 2017 - vydání číslo 211. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Shrnujeme události aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
V pátek 19. května
bude mít ve Státní opeře v Banské Bystrici v jednom večeru premiéru Rachmaninův Aleko a Čajkovského Iolanta v hudebním nastudování Mariana Vacha a v režii Marcella Lippiho. V roli Aleka se alternují Šimon Svitok a Šarūnas Šapalas. Iolantu ztvární Katarína Procházková nebo Michaela Popik Kušteková.

Designovaný šéfdirigent Slovenské filharmonie James Judd se ještě před nástupem do funkce představí dvěma dvojicemi koncertů. Ty první se odehrají ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května. Sólistkou bude neslyšící britská perkusionistka Dame Evelyn Glennie. Program tvoří Concerto Johna Corigliana Conjurera, Osy (předehra) Ralpha Vaughana Williamse a Beethovenova Symfonie č. 7 A dur, op. 92.

James Judd (zdroj musicvinearts.com)

Tento týden bude zahájena renovace slavné budovy Opery v australském městě Sydney. Cílem projektu za 273 milionů australských dolarů (4,95 miliardy Kč) je především zlepšit akustiku interiéru stavby, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jako první bude uzavřen sál pojmenovaný po australské pěvkyni Joan Sutherland, kde modernizace začne v sobotu 20. května. Pro sydneyskou Operu to bude největší renovace od jejího otevření v roce 1973. Obnova sálu pro operní a baletní představení potrvá podle plánu sedm měsíců, tedy do prosince; ostatní sály Opery budou po tuto dobu v provozu. Podrobněji jsme informovali zde.

 

Praha
Pražské jaro nabídne v tomto týdnu mimo jiné v pondělí 15. května Zelenkovo italské velkopáteční oratorium Gesù al Calvario v podání souboru Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Sólových partů se ujmou Gabriela Eibenová (Maria Vergine), Lenka Cafourková (Maria Maddalena), Markéta Cukrová (Maria Cleofe), Franz Vitzthum (Gesù) a Benno Schachtner (San Giovanni). Od 18 hodin se před koncertem uskuteční přednáška Jan Dismas Zelenka český a světový – stále objevovaný mistr vrcholného baroka. O skladbě, jejím autorovi, českém i evropském baroku, katolické dramatičnosti a protestantské střízlivosti, o možnostech interpretace a našem vnímání historické hudby bude hovořit muzikolog a spolupracovník souboru docent Petr Daněk.

Ensemble Inégal (zdroj MHF LM)

V úterý 16. května zavítá na Pražské jaro Diana Damrau spolu se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Koncert, který je součástí jejich evropského turné Belcanto Drammatico, představí výběr árií ze slavných operních titulů devatenáctého století. Ve středu 17. května přednese soubor La Compagnia del Madrigale v programu Lacrime d’amante výběr z madrigalů Claudia Monteverdiho. Na čtvrtek 18. května je naplánován koncert České filharmonie, kterou povede Kristjan Järvi, s Lukášem Vondráčkem (klavír). Zazní Labutí píseň Arvo Pärta, Rachmaninův Klavírní koncert č. 4 g moll op. 40 a Sinfonia domestica op. 53 Richarda Strausse. V pátek 19. a v sobotu 20. května vystoupí na Pražském jaru Toronto Symphony Orchestra vedený Peterem Oundjianem, s houslistou Maximem Vengerovem. Program tvoří Karnevalová předehra Oskara Moravce, Brahmsův Houslový koncert D dur, op. 77 a Dvořákova Symfonie č. 7 d moll, op. 70. Oba koncerty jsou poděkováním Torontského symfonického orchestru Karlu Ančerlovi, který působil čtyři sezony v orchestru jako šéfdirigent a zanechal po sobě hlubokou stopu. Teprve dvacetiletý korejský klavírista Jinhyung Park byl nejmladším finalistou hudební soutěže Pražského jara 2016, přesto se v konkurenci nejvyšší stal vítězem. Na pódium Dvořákovy síně Rudolfina se vrací v neděli 21. května s repertoárem sestaveným z děl Schuberta, Martinů, Liszta, Rachmaninova a dalších. Recenze z koncertů Pražského jara najdete v našem speciálu, který je festivalu věnován.

V úterý 16. května se v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici koná závěrečný koncert sborového cyklu Pražského filharmonického sboru v této sezoně. Pod vedením dirigenta Lukáše Vasilka zazní u nás málokdy uváděné oratorium Král David Arthura Honeggera. S Pražským filharmonickým sborem a instrumentálním souborem vystoupí jako sólisté sopranistka Alžběta Poláčková, altistka Markéta Cukrová a tenorista Martin Slavík. Partu vypravěče se ujme Jaromír Meduna.

Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

Tak jako v minulém ročníku Stylových večerů i letos přispěje Harmonia Praga do jarního období svým večerem, tentokrát s názvem V jarním ladění. Koncert se koná v úterý 16. května na Novoměstské radnici a jeho rámec budou tvořit dvě skladby se stejným názvem Jaro, a to od Antonia Vivaldiho (se sólistou Miroslavem Vilímcem) a kompozice pro smyčcový orchestr od argentinského skladatele, propagátora klasického tanga, Astora Piazzolly. Zazní též populární Mendelssohnova Jarní písen v úpravě Štefana Britvíka pro smyčcový orchestr, zrovna tak jako úprava slavné Alžbětinské serenády od Miroslava Vilímce. Program ještě doplní slavnostní úvod francouzského skladatele Charpentiera pod názvem Te Deum a Mozartovo Divertimento F dur.

Deset milionů korun by měla přinést sbírka na rekonstrukci varhan v kostele sv. Jakuba v Praze. Barokní nástroj je největší v České republice. Na jeho podporu se koná ve středu 17. května přímo v kostele benefiční koncert. Ponese se v duchu barokních a klasicistních mistrů, v podání sopranistky Ludmily Vernerové, trumpetisty Jana Vernera a za doprovodu Ireny Chřibkové, která po koncertě povede komentovanou prohlídku varhan.

Spektrum žánrů a přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění uvede druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Nonverbal. Uskuteční se od neděle 21. do neděle 28. května v La Fabrice a zaplní i další prostory Prahy 7; některé ze dvou desítek produkcí budou hostit Jatka78, divadlo Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Centrum současného umění DOX či Cross Club.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat