Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 22. do 28. května 2017 - vydání číslo 212. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Designovaný šéfdirigent Slovenské filharmonie James Judd se ve čtvrtek 25. a v pátek 26. května představí druhou dvojicí koncertů, které se uskuteční ještě před jeho nástupem do funkce. Sólistou večera bude Daishin Kashimoto, koncertní mistr Berlínských filharmoniků. Provedou Mozartovu Symfonii č. 35 D dur, Saint-Saënsův Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll a Schubertovu Symfonii č. 8 C dur. První dvojice koncertů se odehrála ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května., sólistkou byla neslyšící britská perkusionistka Dame Evelyn Glennie (rozhovor s ní jsme přinesli zde a recenzi koncertu zde).

Slovenská premiéra operní prvotiny Richarda Wagnera Víly se uskuteční v historické budově Státního divadla Košice v pátek 26. května. Hudební nastudování dostal na starost Robert Jindra, režii Lubor Cukr, scénu Jaromír Vlček a kostýmy Josef Jelínek. Inscenace přinese i několik košických debutů. Poprvé se zde představí Frédérique Friess, Klára Vincze, Barbora Řeřichová, Gilles Van Der Linden, Pavel Kubáň, Jevhen Šokalo či Peter Paleček. Spoluúčinkuje balet, orchestr a sbor Státního divadla Košice. Druhá premiéra je naplánovaná na sobotu 27. května, recenzi najdete na našem portále.

Richard Wagner: Víly – plakát k inscenaci – Státní divadlo Košice 2017 (zdroj sdke.sk)

V sobotu 27. května se uskuteční v Trnavě koncert vítězů dvacátého druhého ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského, v rámci kterého jim budou předány ceny. Soutěž započala v neděli 21. května a jejím úkolem je vyhledávání mladých talentovaných interpretů koncertního vokálního umění, podněcování jejich dalšího uměleckého růstu, propagace vokální tvorby s akcentem na tvorbu Mikuláše Schneidera-Trnavského či výběr účastníků na další mezinárodní pěvecké soutěže. Ze závěrečného koncertu přineseme recenzi.

Slovenský komorní orchestr pod taktovkou Ewalda Danela, pěvecký sbor Ad una corda se sbormistrem Mariánem Šipošem a sólisté Eva Šušková (soprán), Judita Andelová (alt), Matúš Šimko (tenor) a Matúš Trávniček (bas) přednesou v neděli 28. května v katedrále sv. Martina v Bratislavě oratorium Františka Antonína Rösslera-Rosettiho Der sterbende Jesus. Připravujeme recenzi.

 

Praha
Punc výjimečnosti slibují pořadatelé komorního koncertu v pondělí 22. května v Zrcadlové kapli Klementina, při kterém se se souborem Musica Florea představí Petra Matějová (hammerklavír). Na program zařadili Beethovenovu Symfonii č. 3 – Eroica (klavírní kvartet v dobové komorní úpravě Rieseho). Na programu nebude chybět český Beethovenův mladší současník Tomášek a jeho Klavírní kvartet, který zazní v novodobé premiéře. Součástí koncertu bude také slavnostní křest nového CD Petry Matějové (světová premiéra tří Tomáškových sonát na CD).

Musica Florea (zdroj Musica Florea)

Dirigent Jiří Bělohlávek musel ze zdravotních důvodů navrhnout pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem plánovaný na pondělí 22. května převzal dirigent Petr Altrichter (informovali jsme zde). Program koncertu bude zachován beze změn; zazní Koncertantní symfonie pro housle a violu Es dur Wolfganga Amadea Mozarta, druhá polovina večera bude patřit Symfonii č. 13 b moll Babi Jar Dmitrije Šostakoviče. Sólový part zazpívá litevský basbarytonista Kostas Smoriginas. V úterý 23. května vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina rezidenční umělec festivalu Alexander Lonquich (klavír). Přednese Sonátu a moll Franze Schuberta a Tance Davidovců Roberta Schumanna. Ve středu 24. května zazní Faustovská kantáta Buďte rozvážní a bděte… Alfreda Schnittkeho a Planety Gustava Holsta v podání Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem a Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou, se sólisty Kateřinou Jalovcovou (alt), Janem Mikuškem (kontratenor), Richardem Samkem (tenor) a Romanem Janálem (baryton). Johann Sebastian Bach a jeho současníci. I tak by se dal ve zkratce shrnout program pražskojarního koncertu londýnského orchestru Orchestra of the Age of Enlightenment s jeho čestným dirigentem Williamem Christiem, který je naplánován na čtvrtek 25. května.

William Christie (zdroj PJ © foto Denis Rouvre)

V pátek 26. května se na pódiu Obecního domu setká Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s polským dirigentem Łukaszem Borowiczem a sólistou Huw Morganem, který je vítězem loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. V programu zazní Tansmanovy Čtyři polské tance, Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur, skladba 3 MOB Pieces současného autora Heinze Karla Grubera a Prokofjevova Symfonie č. 7 cis moll. Ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu při České filharmonii se v sobotu 27. května uskuteční společné vystoupení Wolfganga Emanuela Schmidta (violoncello) a Jana Simona (klavír). V jejich podání zazní Fantastické kusy Roberta Schumanna, Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 Alfreda Schnittkeho, Sonáta pro violoncello a klavír Clauda Debussyho a Sonáta pro violoncello a klavír g moll Sergeje Rachmaninova. V neděli 28. května vystoupí od 11 hodin v refektáři Matematicko-fyzikální fakulty Wind Quintet PKF, od 14 hodin v koncertním sále Pražské konzervatoře Dvořákovo klavírní kvarteto a od 17 hodin v Anežském klášteře Kvarteto Martinů. Recenze z koncertů Pražského jara budou průběžně vycházet v našem speciálu, který je festivalu věnován.

V sobotu 27. května vystoupí v sále Pálffyovského paláce v rámci Akordeonové akademie Pražské konzervatoře akordeonista Andreas Nebl z Německa.

Pod heslem Tancem proti předsudkům začne v neděli 28. května v hlavním městě dvacátý devátý ročník festivalu Tanec Praha. Začátek bude patřit vystoupení Fractus V vlámského choreografa Sidiho Larbiho Cherkaouiho. Na festival přijede se svým vlastním souborem a navíc připravil choreografii pro český soubor 420PEOPLE. Festival přiváží dvě desítky zahraničních hostů, zavítá do devatenácti měst v České republice a nabídne i vystoupení pod širým nebem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat