Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 3. do 9. července 2017 - vydání číslo 218. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Vybíráme z událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Orchestr Musica Florea ve spolupráci s tanečním souborem Chorea Historica a hudebním tělesem In Cordis Ensemble uvede v úterý 4. července 2017 ve dvoraně sídla Hudební fakulty Akademie múzických umění na Malostranském náměstí premiéru nového projektu. Po čtyřech stoletích oživí vzácnou památku, divadelní slavnost Phasma Dionysiacum Pragense neboli Pražské zjevení dionýské. Jedná se o největší divadelní událost v českých zemích z období před třicetiletou válkou, jejíž premiéra se konala na Pražském hradě. Z provedení připravujeme recenzi.

Phasma Dionysiacum Pragense neboli Pražské zjevení dionýské – dobová rytina (zdroj FB Musica Florea)

Unikátní program, sestavený mimo jiné i z českých autorů osmnáctého a devatenáctého století, natočí na tři rozdílné nástroje – trubku, křídlovku a corno da caccia – od středy 5. do neděle 9. července v kostele sv. Šimona a Judy v Praze pro společnost Sony Classical maďarský virtuóz Gábor Boldoczki s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Boldoczki zde zastane nejen roli sólisty, ale i autora úprav většiny skladeb. Úlohy uměleckého šéfa orchestru, který se zde představí v koncertantní poloze bez dirigenta, se ujme koncertní mistr PKF, houslista Jan Fišer.

Poslední premiérou stávající operní sezony Národního divadla bude opereta Orfeus v podsvětí francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, jejíž uvedení je na programu ve čtvrtek 6. července v Hudebním divadle Karlín. Režijní duo bratří Cabanů zde nabídne moderní pojetí, ve kterém diváci mají mít příležitost nahlédnout do někdy až komicky skličujícího prostředí evropské byrokracie. Hudební nastudování svěřilo vedení Opery dirigentovi Janu Chalupeckému, choreografii připravil Jan Kodet. V hlavních rolí alternují Josef Moravec a Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič a Jana Sibera (Eurydika), kostýmy navrhla výtvarnice Simona Rybáková. Druhá premiéra se koná o den později, v pátek 7. července. Připravujeme naši původní videoreportáž a recenzi první premiéry.

Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí – Josef Moravec (Orfeus) a Jana Sibera (Eurydika) – ND Praha 2017 (zdroj FB ND Praha)

 

Regiony
Smetanova Litomyšl má před sebou poslední týden. V pondělí 3. července vystoupí v Zámecké jízdárně mezzosopranistka Dagmar Pecková a houslistka Olga Šroubková za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery s programem Gypsy. Ten zahrnuje Cigánské melodie Antonína Dvořáka, skladbu Tzigane Maurice Ravela, Cikánské písně Johannese Brahmse, Cikánské melodie Pabla de Sarasate či melodie z muzikálu Cikáni jdou do nebe Jevgenije Dogy.

Národní divadla Brno přiveze v úterý 4. července do Litomyšle Ponchielliho operu La Gioconda v režii Tomáše Pilaře. Hlavních rolí se pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka zhostí Csilla Boross (La Gioconda) a Sung Kyu Park (Enzo Grimaldo). Z představení chystáme recenzi.

Na středu 5. července od 11 hodin je v Litomyšli připravena talk show Jiřího Vejvody Příběhy v tónině života o kultuře, umění, umělcích a médiích, která bude obohacena o klavírní skladby Domenica Scarlattiho, Franze Schuberta, Fryderyka Chopina, Bedřicha Smetany, Clauda Debussyho a Bohuslava Martinů v podání klavíristy Ivo Kahánka.

Ve středu 5. července večer na Zámeckém nádvoří sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno odehrají Nedbalovu operetu Polská krev. V režii Tomáše Pilaře a pod taktovkou Jakuba Kleckera se v hlavních rolích v Litomyšli představí Jan Šťáva (Jan Zaremba), Andrea Široká (Helena), Jaroslav Březina (Hrabě Boleslav Baraňski), Petr Levíček (Bronio z Popielů) a Marta Reichelová (Wanda Kwasiňská). Z představení přineseme recenzi.

Na závěr padesátého devátého ročníku festivalu Smetanova Litomyšl zazní ve čtvrtek 6. července v podání spojených brněnských sborů sborové scény a ansámbly z oper Nabucco, Aida, Othello, Macbeth, Síla osudu, Sedlák kavalír, Madama Butterfly, Mefistotelo, Faust, Evžen Oněgin, Dimitrij a Braniboři v Čechách. Vystoupí sólisté a hosté Janáčkovy opery Národního divadla Brno, sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno se sbormistrem Josefem Pančíkem, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity se sbormistrem Michalem Vajdou a Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem. Ze závěrečného koncertu chystáme recenzi.

Smetanova Litomyšl 2017 (zdroj FB Smetanova Litomyšl)


Ve čtvrtek 6. července
bude koncertem Pavla Šporcla, který je patronem festivalu, zahájen letošní ročník Hudebního festivalu Znojmo. Spoluúčinkují klavírista Petr Jiříkovský a Janáčkův komorní orchestr. Společně přednesou hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V pátek 7. července se od 17 hodin v kině Svět ve Znojmě uskuteční přednáška o katolické a protestantské hudbě profesora Miloše Štědroně, po které tematicky naváže biografický film německého režiséra Erica Tilla o protestantském knězi Martinu Lutherovi, který se v šestnáctém století postavil do čela reformačního hnutí.

Hudební večírek pro Znojmo je naplánován na pátek 7. července od 19 hodin na Horním náměstí. Na večírku pod širým nebem zazní jazzové variace v podání znojemského Big Bandu Základní umělecké školy Znojmo, folklorní hudba Cimbálové muziky Antonína Stehlíka a vystoupí další hosté. Poprvé bude možné ochutnat exkluzivní festivalovou kolekci vín.

Lampionový večírek, koncertní večírek v záři lampionů, který se uskuteční v sobotu 8. července v zahradním parku znojemského hotelu Savannah, nabídne příjemný letní hudební program snoubený s vysokou gastronomií a vybranými víny regionálních vinařů. Můžete se těšit na nadžánrové skladby energické akordeonistky Kláry Veselé a jejích hostů – kytaristy Luciana Mayaciho a violoncellisty Pavla Borského.

Tour de varhany se ve Znojmě bude letos konat v neděli 9. července v 11, 13 a 15 hodin. Varhaník Martin Jakubíček v jednom dnu procestuje se svými posluchači tři kostely Znojemska – kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce Znojmo, kostel sv. Jiljí v Jaroslavicích a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hevlíně.

Hudební festival Znojmo 2015 (foto Lenka Jíšová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat