Týden s hudbou
Co přinese tento týden
Praha
Orchestr Musica Florea ve spolupráci s tanečním souborem Chorea Historica a hudebním tělesem In Cordis Ensemble uvede v úterý 4. července 2017 ve dvoraně sídla Hudební fakulty Akademie múzických umění na Malostranském náměstí premiéru nového projektu. Po čtyřech stoletích oživí vzácnou památku, divadelní slavnost Phasma Dionysiacum Pragense neboli Pražské zjevení dionýské. Jedná se o největší divadelní událost v českých zemích z období před třicetiletou válkou, jejíž premiéra se konala na Pražském hradě. Z provedení připravujeme recenzi.
Unikátní program, sestavený mimo jiné i z českých autorů osmnáctého a devatenáctého století, natočí na tři rozdílné nástroje – trubku, křídlovku a corno da caccia – od středy 5. do neděle 9. července v kostele sv. Šimona a Judy v Praze pro společnost Sony Classical maďarský virtuóz Gábor Boldoczki s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Boldoczki zde zastane nejen roli sólisty, ale i autora úprav většiny skladeb. Úlohy uměleckého šéfa orchestru, který se zde představí v koncertantní poloze bez dirigenta, se ujme koncertní mistr PKF, houslista Jan Fišer.
Poslední premiérou stávající operní sezony Národního divadla bude opereta Orfeus v podsvětí francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, jejíž uvedení je na programu ve čtvrtek 6. července v Hudebním divadle Karlín. Režijní duo bratří Cabanů zde nabídne moderní pojetí, ve kterém diváci mají mít příležitost nahlédnout do někdy až komicky skličujícího prostředí evropské byrokracie. Hudební nastudování svěřilo vedení Opery dirigentovi Janu Chalupeckému, choreografii připravil Jan Kodet. V hlavních rolí alternují Josef Moravec a Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič a Jana Sibera (Eurydika), kostýmy navrhla výtvarnice Simona Rybáková. Druhá premiéra se koná o den později, v pátek 7. července. Připravujeme naši původní videoreportáž a recenzi první premiéry.
Regiony
Smetanova Litomyšl má před sebou poslední týden. V pondělí 3. července vystoupí v Zámecké jízdárně mezzosopranistka Dagmar Pecková a houslistka Olga Šroubková za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery s programem Gypsy. Ten zahrnuje Cigánské melodie Antonína Dvořáka, skladbu Tzigane Maurice Ravela, Cikánské písně Johannese Brahmse, Cikánské melodie Pabla de Sarasate či melodie z muzikálu Cikáni jdou do nebe Jevgenije Dogy.
Národní divadla Brno přiveze v úterý 4. července do Litomyšle Ponchielliho operu La Gioconda v režii Tomáše Pilaře. Hlavních rolí se pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka zhostí Csilla Boross (La Gioconda) a Sung Kyu Park (Enzo Grimaldo). Z představení chystáme recenzi.
Na středu 5. července od 11 hodin je v Litomyšli připravena talk show Jiřího Vejvody Příběhy v tónině života o kultuře, umění, umělcích a médiích, která bude obohacena o klavírní skladby Domenica Scarlattiho, Franze Schuberta, Fryderyka Chopina, Bedřicha Smetany, Clauda Debussyho a Bohuslava Martinů v podání klavíristy Ivo Kahánka.
Ve středu 5. července večer na Zámeckém nádvoří sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno odehrají Nedbalovu operetu Polská krev. V režii Tomáše Pilaře a pod taktovkou Jakuba Kleckera se v hlavních rolích v Litomyšli představí Jan Šťáva (Jan Zaremba), Andrea Široká (Helena), Jaroslav Březina (Hrabě Boleslav Baraňski), Petr Levíček (Bronio z Popielů) a Marta Reichelová (Wanda Kwasiňská). Z představení přineseme recenzi.
Na závěr padesátého devátého ročníku festivalu Smetanova Litomyšl zazní ve čtvrtek 6. července v podání spojených brněnských sborů sborové scény a ansámbly z oper Nabucco, Aida, Othello, Macbeth, Síla osudu, Sedlák kavalír, Madama Butterfly, Mefistotelo, Faust, Evžen Oněgin, Dimitrij a Braniboři v Čechách. Vystoupí sólisté a hosté Janáčkovy opery Národního divadla Brno, sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno se sbormistrem Josefem Pančíkem, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity se sbormistrem Michalem Vajdou a Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem. Ze závěrečného koncertu chystáme recenzi.
Ve čtvrtek 6. července bude koncertem Pavla Šporcla, který je patronem festivalu, zahájen letošní ročník Hudebního festivalu Znojmo. Spoluúčinkují klavírista Petr Jiříkovský a Janáčkův komorní orchestr. Společně přednesou hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.
V pátek 7. července se od 17 hodin v kině Svět ve Znojmě uskuteční přednáška o katolické a protestantské hudbě profesora Miloše Štědroně, po které tematicky naváže biografický film německého režiséra Erica Tilla o protestantském knězi Martinu Lutherovi, který se v šestnáctém století postavil do čela reformačního hnutí.
Hudební večírek pro Znojmo je naplánován na pátek 7. července od 19 hodin na Horním náměstí. Na večírku pod širým nebem zazní jazzové variace v podání znojemského Big Bandu Základní umělecké školy Znojmo, folklorní hudba Cimbálové muziky Antonína Stehlíka a vystoupí další hosté. Poprvé bude možné ochutnat exkluzivní festivalovou kolekci vín.
Lampionový večírek, koncertní večírek v záři lampionů, který se uskuteční v sobotu 8. července v zahradním parku znojemského hotelu Savannah, nabídne příjemný letní hudební program snoubený s vysokou gastronomií a vybranými víny regionálních vinařů. Můžete se těšit na nadžánrové skladby energické akordeonistky Kláry Veselé a jejích hostů – kytaristy Luciana Mayaciho a violoncellisty Pavla Borského.
Tour de varhany se ve Znojmě bude letos konat v neděli 9. července v 11, 13 a 15 hodin. Varhaník Martin Jakubíček v jednom dnu procestuje se svými posluchači tři kostely Znojemska – kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce Znojmo, kostel sv. Jiljí v Jaroslavicích a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hevlíně.
Druhý koncert letošního ročníku festivalu Za poklady Broumovska se koná v sobotu 8. července v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Soubor Musica Braunensis přednese hudbu autorů broumovského regionu. Náš rozhovor s šéfem festivalu, filantropem Janem Školníkem, o letošním programu najdete zde.
Další koncert nabízí i festival Hudební léto Kuks. V sobotu 8. července v kostele Nejsvětější Trojice Kuks vystoupí španělský kytarista Marco Socías.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Hvězdou sociálních sítí se tento týden stal v Turecku hudbymilovný pes. Na mezinárodním hudebním festivalu v Izmiru vyšel na pódium, právě když Vídeňský komorní orchestr pod taktovkou Švéda Oly Rudnera hrál Mendelssohnovu Čtvrtou symfonii. Video, zachycující tento okamžik, obletělo sociální sítě, Opera Plus zaznamenala zde.
Opuštěná budova s rozbitými okny a průčelím zalepeným plakáty, dominantní stavba na istanbulském náměstí Taksim, má ustoupit velké opeře hodné města s osmnácti miliony obyvatel. Projekt však mnozí přijímají s rozpaky. Ve světě umění to vyvolalo převážně kladnou odezvu, ale také odpor, protože budova, která bude zbourána, je někdejší Atatürkovo kulturní středisko, symbolizující laickou tradici a západní koncepci kultury spojované s Atatürkem, který zemřel v roce 1937. Podrobně jsme informovali zde.
Praha
Devadesátiletá klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková převzala v pondělí v pražském Rudolfinu platinovou desku za pozoruhodný přínos do Zlatého fondu Supraphonu. Růžičková je známá především jako interpretka hudebního díla Johanna Sebastiana Bacha, na svém kontě má více než třicet pět dlouhohrajících desek. Její dlouholetá mezinárodní koncertní aktivita jí přinesla přezdívku “první dáma cembala”.
Část závazků České filharmonie v Praze i v zahraničí po úmrtí Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedení České filharmonie se snaží zajistit, aby domluvené programy doznaly co nejméně změn. Nejvážnější problém představuje hledání nového šéfdirigenta. Česká filharmonie stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. Nový šéfdirigent by mohl nastoupit nejdříve v říjnu 2018. Kandidáty na nového šéfdirigenta Česká filharmonie již má. O jejich výběru mimo jiné rozhodovalo, který z dirigentů přijímaných orchestrem bude nejlépe fungovat směrem k abonentnímu publiku, nahrávacím společnostem, zahraničním pořadatelům a i k ministerstvu kultury. Více informací jsme zveřejnili zde.
Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša. A 20. září bude Českou filharmonii dirigovat Petr Altrichter s programem, který v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Celou zprávu jsme publikovali zde.
Tanec Praha uvedl španělský soubor La Veronal Marcose Moraua v nádherném dobovém tanečním sále v Colloredo–Mansfeldském paláci v Karlově ulici. Toto šlechtické sídlo, kde sídlí Galerie hlavního města Prahy, hostilo mezinárodní festival Tanec Praha poprvé. Ve dvou dnech, 27. a 28. června 2017, zatančilo pět tanečnic spolu s choreografem představení Siena – site specific celkem čtyřikrát. Recenzi jsme přinesli zde.
Jak informovalo vedení souboru ve středu, svou premiéru na tradičním festivalu ve skotském Edinburghu letos odehrají 420PEOPLE. Spolu s touto taneční skupinou vystoupí v srpnu na největší přehlídce scénického umění na světě ještě čtyři další české soubory. Budou součástí České sezony ve Skotsku, která od 20. července do počátku listopadu bude představovat také českou literaturu, fotografii a výtvarné umění.
Ve čtvrtek jsme přinesli velký bilanční rozhovor s Petrem Zuskou, ohlížející se za jeho patnáctiletým působením v čele Baletu Národního divadla v Praze, rekapitulující proměnu repertoáru, sloučení baletních souborů Národního divadla a Státní opery, ale též shrnující důvody Zuskova odchodu, jeho další plány i názory na jeho nástupce. Rozhovor s Petrem Zuskou najdete zde, rozhovor s novým šéfem baletního souboru Filipem Barankiewiczem o jeho plánech, který jsme zveřejnili o den později, pak naleznete zde.
V symbolickém spojení se sto čtyřicátým výročím narození slavné průkopnice moderního tance Isadory Duncan se konaly oslavy pětadvaceti let od založení Konzervatoře Duncan centre, která nese její jméno. Reflexi z třídenních oslav jsme publikovali zde.
I přes některé tituly, které vyvolaly kontroverzní odezvu u diváků a kritiků, se Národnímu divadlu v Praze v končící sezoně 2016/2017 zvýšila návštěvnost. V minulé sezoně Národní divadlo navštívilo 507.174 diváků, průměrná návštěvnost v sezoně 2016/2017 byla 77,2 procenta, v sezoně předchozí činila 76 procent. Celou zprávu, která shrnuje pohled ředitele první české scény Jana Buriana na uplynulou sezonu i výhled do té příští, jsme zveřejnili zde.
Regiony
V úterý 27. června vystoupila na festivalu v Litomyšli Filharmonie Brno. Tentokrát přijela s dirigentem Tomášem Netopilem a programem tvořeným První symfonií D dur Gustava Mahlera a Houslovým koncertem číslo 1 D dur Niccola Paganiniho, v němž se sólového partu ujal Shlomo Mintz. Recenzi z koncertu jsme přinesli zde.
Letošní novinkou tradičního festivalu klasické hudby Smetanova Litomyšl je téměř „lázeňský“ doprovodný program v Klášterních zahradách. Zaměřený je nejen na návštěvníky festivalových pořadů, ale i na obyvatele města, náhodné turisty a ty, kteří si chtějí užít festivalovou atmosféru bez smokingů a večerních rób. Během víkendů a svátečních dní na přelomu června a července se v zahradách po celý den konají projekce hudebních pořadů, debaty se zajímavými lidmi, profesionální hudební vystoupení, ale také obyčejné amatérské muzicírování či projekce archívních hudebních pořadů.
Americký skladatel James Newton Howard, osmkrát nominovaný na Oscara, převzal při zahájení padesátého druhého ročníku Karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Vzápětí dirigoval Český národní symfonický orchestr při světové premiéře části své hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít a v sobotu uspořádal v Kongresovém sále speciální lekci, v níž pomocí ukázek z filmů a živé hry na klavír poodhalil tajemství komponování filmové hudby.
Vládu nad Janáčkovým divadlem v Brně převzalo v pátek sdružení stavebních firem. Jejich úkolem je v příštích čtrnácti měsících opravit zázemí i střechu divadla. Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměří také na střechu. Při upevňování nové vzduchotechniky se totiž přišlo na to, že střecha s prefabrikovanými deskami je ve špatném stavu. V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nacházející sezoně čekají provizorní scény, mimo jiné brněnské výstaviště nebo velké šapitó v parku Lužánky, divadelníci budou hrát také na Špilberku a v Biskupském dvoře.
Operní pěvkyně Eva Urbanová za doprovodu Moravského klavírního tria zahájila v sobotu tradiční českobudějovický festival Múzy na vodě. Během něj mohou lidé v prvním červencovém týdnu navštívit koncerty umělců různých žánrů. Interpreti vždy vystupují na pódiu umístěném na řece a posluchači je sledují z břehů.
Na pět stovek lidí v neděli sledovalo slavnostní svěcení varhan chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné na Jihlavsku. Završila se tím obnova unikátního nástroje. Varhany zhotovené řezbářem Janem Davidem Sieberem v roce 1708 jsou po generální opravě za více než deset milionů korun.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]