Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 17. do 23. července 2017 - vydání číslo 220. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Ze zahraničí
I letošní léto je pro Pražský filharmonický sbor ve znamení zahraničních operních projektů. Už poosmé hostuje sbor se svým hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem na rakouském operním festivalu v Bregenzu. Tentokrát spoluúčinkuje v Bizetově opeře Carmen v nastudování britského režiséra Kaspera Holtena pod taktovkou italského dirigenta Paola Carignaniho. Po premiéře ve středu 19. července na monumentální Jezerní scéně následuje do 20. srpna dalších dvacet šest repríz. Hrají Vídeňští symfonikové, v hlavních rolích alternují Gaëlle Arquez, Lena Belkina a Annalisa Stroppa (Carmen), Daniel Johansson, Martin Muehle a Arnold Rawls (Don José) a Andrew Foster-Williams, Scott Hendricks a Kostas Smoriginas (Escamillo).

Vedle toho vystoupí Pražský filharmonický sbor v opeře Gioachina Rossiniho Mojžíš v Egyptě, a to ve Festivalovém domě ve čtvrtek 20. července, v neděli 23. července a také ještě v pondělí 31. července, v nastudování italského dirigenta Enrique Mazzoly a nizozemské režisérky Lotte de Beer. Kromě toho se v červenci část sboru vydá do Izraele, kde vystoupí v šesti koncertních uvedeních Pucciniho opery Turandot (od čtvrtka 20. července). Izraelskou filharmonii diriguje Zubin Mehta, v hlavních rolích se představí Anna Pirozi a Elena Pankratova (Turandot) a Gregory Kunde (Calaf).

G. Bizet: Carmen – Bregenzer Festspiele 2017 (zdroj FB PFS / foto © Bregenzer Festspiele / Dietmar Mathis)

 

Praha
Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby 2017 přinese v pondělí 17. července Duel da gamba, který se odehraje v Letním refektáři Strahovského kláštera. Marin Marais a Antoine Forqueray byli u dvora ve Versailles rivalové, kteří ztělesňovali v hudbě dva protipóly. Belgický ansámbl Hathor Consort v čele s Rominou Lischkou ukáže, že na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století sváděly právě gamby ty nejnapínavější souboje. Z tohoto večera chystáme recenzi.

Ve čtvrtek 20. července se v rámci Letních slavností staré hudby uskuteční v Tereziánském sále Břevnovského kláštera cembalový recitál Sólo pro krále, ve kterém Jean Rondeau představí tři generace dvorních cembalistů, kterými byli Jacques Champion de Chambonnières, Jean-Henri d’Anglebert a François Couperin.

Bach for All je nový mezinárodní hudební festival, který začal 14. července v Praze a potrvá do 28. července 2017. O jeho programu jsme více informovali zde. Festival pokračuje v pondělí 17. července v Lichtenštejnském paláci cembalovým recitálem Barbary Marie Willi. Ve středu 19. července vystoupí od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Salvátora Bach-Collegium Praha se sólisty Alenou Hellerovou (soprán), Sylvou Čmugrovou (alt), Václavem Čížkem (tenor) a Jaromírem Noskem (bas). V jejich podání zazní vstupní sbor z kantáty Gloria in excelsis Deo a dále kantáty Wachet auf, ruft uns die Stimme a kantáta O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe. Uměleckého nastudování se ujal vedoucí souboru, dirigent Jiří Mátl. Ve stejnou dobu, ve středu 19. července, se v bazilice sv. Markéty Břevnovského kláštera uskuteční Varhanní recitál na Břevnově Pavla Svobody. Čtvrtek 20. července nabídne v Lichtenštejnském paláci Goldbergovy variace v podání Vojtěcha Spurného. V pátek 21. července v chrámu Matky Boží před Týnem vystoupí s varhanním recitálem Peter Frisée. Sobota 22. července bude v kostele sv. Havla patřit varhanní chrámové hudbě v provedení Vladimíra Kopáčika. Na stejnou dobu je na sobotu 22. července, tentokrát do Tereziánského sálu Břevnovského kláštera, naplánován klavírní recitál Karla Vrtišky Dobře temperovaný klavír. A v neděli 23. července vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy varhaník Jan Doležal a sbor I Dilettanti vedený Čenkem Svobodou.

Barbara Maria Willi (zdroj bachforall.cz)

 

Regiony
V pondělí 17. července
odpoledne proběhne u busty Leoše Janáčka v Luhačovicích slavnostní zahájení festivalu Festival Janáček a Luhačovice za doprovodu Žesťové harmonie Zlín. Od 19.30 se pak v Městském domě kultury Elektra koná zahajovací koncert, na kterém vystoupí houslista Ivan Ženatý za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů vedené Vojtěchem Spurným. Zazní skladby Leoše Janáčka, Maxe Brucha a Antonína Dvořáka. V rámci doprovodného programu se v úterý 18. července uskuteční od 15 hodin komentovaná vycházka Po stopách Leoše Janáčka v Luhačovicích s výkladem historie Luhačovic a lázeňských pobytů Leoše Janáčka s Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma. Opera Povera ve spolupráci s Operou Bergen a v koprodukci s Národním divadlem Brno a Mezinárodním festivalem Janáček Brno připravila na úterý 18. července do Lázeňského divadla v Luhačovicích reprízu scénického provedení Děvčete z hor (Haugtussa) Edvarda Griega a Zápisníku zmizelého Leoše Janáčka. V hlavních rolích se představí Juliette Galstian, Aleš Briscein, Michaela Jančaříková, Jarmila Balážová a Jitka Klečanská za klavírního doprovodu Jiřího Hrubého.

Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala a houslista Ewald Danel vystoupí na luhačovickém festivalu se skladbami Benjamina Brittena, Ástora Piazzolly, Bély Bartóka a Petra Iljiče Čajkovského ve středu 19. července v Lázeňském divadle. Čtvrtek 20. července nabídne Písňové studánky Leoše Janáčka, výběr z Ukvalské a Moravské lidové poezie v písních v podání Martiny Jankové, klavíristy Ivo Kahánka, Kláry Obručové, Ludmily Vaškové a souboru Ensemble Flair. V pátek 21. července se v kostele svaté Rodiny uskuteční závěrečný koncert festivalu. V podání varhanistky KATT a Filharmonie Bohuslava Martinů vedené dirigentem Markem Štilcem zazní skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha či Antonína Dvořáka.

Slavnostní zahájení 25. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice – Žesťová harmonie Zlín (zdroj FB Lázně Luhačovice)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat