Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 13. do 19. listopadu 2017 - vydání číslo 237. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden? Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci od 13. do 19. listopadu 2017? 237.

Zahraničí
Druhým týdnem pokračuje v Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě 14. ročník mezinárodního festivalu současné hudby Melos-Étos. Bienální podzimní festivalová přehlídka si už od roku 1991 dává za cíl mapovat aktuální skladatelské a interpretační trendy v mezinárodním prostředí a zprostředkovává publiku příležitost vyslechnout si ojedinělý současný repertoár v živém koncertním podaní. Litevský Synaesthesis Ensemble v pondělí 13. listopadu nabídne hudbu postminimalistických amerických skladatelů, ale ve druhé části koncertu i experimentální audiovizuální projekt Andriuse Arutiuniana. Rezidenční soubor Rádia Devín Mucha Quartet a klarinetista Martin Adámek představí v úterý 14. listopadu souznění klarinetu a smyčcových nástrojů v domácí i zahraniční tvorbě. Festival uzavře ve středu 15. listopadu profilový koncert jubilujícího francouzského skladatele Tristana Muraila v podání klavíristy Mikiho Skutu a souboru Österreichisches ensemble für neue musik.

Vrcholnou událostí baletní sezony Slovenského národního divadla bude v pátek 17. a v sobotu 18. listopadu premiéra inscenace Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci z repertoáru světoznámého Eifman Ballet, která je vůbec prvním nastudováním jejich díla na Slovensku. V duchu tvorby současného choreografického génia Borise Eifmana jde o psychologický balet, pokus vytvořit taneční ekvivalent k Dostojevského mistrovskému románu Bratři Karamazovi, který je námětem inscenace o destruktivních vášních a věčném souboji Boha a ďábla. Strhující choreografii umocněnou hudbou Richarda Wagnera, Modesta Petroviče Musorgského a Sergeje Rachmaninova budou moci milovníci tance vidět v Sále opery a baletu Nové budovy Slovenského národního divadla. Inscenaci zhodnotíme na našich stránkách.

B. Eifman: Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci – Adrian Szelle (Alexej), Silvia Najdená (Grušenka), Bratislava 2017 (zdroj SND / foto Peter Brenkus)

 

Praha
Dva komorní večery má na programu tento týden PKF – Prague Philharmonia. V pondělí 13. listopadu se pod titulem Polibek múzy aneb Za vším hledej ženu odehraje koncert mezzosopranistky Lucie Hilscherové, houslistky Hany Jarošové Kubisové a klavíristky Slávky Vernerové Pěchočové, které nastudovaly díla Giuseppe Tartiniho, Josepha Haydna, Johannese Brahmse a Vítězslava Nováka. Netradiční hudební program s prvky jazzu a swingu v podání předního českého jazzového hudebníka, multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Stivína a Smyčcového kvarteta členů PKF – Prague Philharmonia slibuje další večer z cyklu Krása dneška, který se uskuteční v úterý 14. listopadu v Experimentálním prostoru NoD.

Třetí koncert sezony 2017/18 Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt bude ve znamení kvartetní tvorby. Příznivci tohoto žánru se v úterý 14. listopadu v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce mohou těšit na smyčcové kvartety Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna a Maurice Ravela v podání rakouského ansámblu Giocoso Quartet.

Český spolek pro komorní hudbu zařadil do svého programu na středu 15. listopadu vystoupení Pražákova kvarteta. To ve Dvořákově síni Rudolfina představí své pojetí smyčcových kvartetů Josefa Suka a Ludwiga van Beethovena a také klavírního kvintetu Césara Francka, k jehož provedení si přizvalo klavíristu Borise Krajného.

Pražákovo kvarteto (zdroj www.prazakquartet.com )

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým hostujícím dirigentem Jac van Steenem pokračují ve společném provádění Mahlerových symfonií. Po Čtvrté, Druhé a Třetí nyní pro koncerty ve středu 15. a ve čtvrtek 16. listopadu nastudovali poslední dokončenou – Devátou, o které Alban Berg napsal, že je kontrapozicí nesmírné lásky a touhy žít na této zemi s vědomím smrti. Provedení zhodnotíme na našem portálu.

Exkluzivní umělce nabídne mimořádný koncert Orchestru Státní opery ve Foru Karlín ve čtvrtek 16. listopadu. Koncert, který bude řídit Andreas Sebastian Weiser, otevře téměř neznámá předehra Leonora I Ludwiga van Beethovena. V prvním dějství opery Richarda Wagnera Valkýra se jako Siegmund představí rakouský tenorista Andreas Schager, jehož zahraniční kritiky označují za nejlepšího wagnerovského tenoristu, jako Sieglindu uslyší posluchači americkou sopranistku Meagan Miller, Hundinga ztvární Peter Mikuláš. Interpretkou Houslového koncertu Albana Berga bude rakouská houslistka Lidia Baich. Z koncertu připravujeme recenzi.

Lidia Baich (zdroj narodni-divadlo.cz)

Ve čtvrtek 16. listopadu má komorní orchestr Harmonia Praga se svým dirigentem Štefanem Britvíkem na programu další svůj koncert na Novoměstské radnici, kde tentokrát zazní kromě děl Bohuslava Martinů a Georga Philippa Telemanna také dva slavné Bachovy dvojkoncerty. V nich se sólových partů ujmou: hobojista Vilém Veverka a houslisté Jitka Nováková a Miroslav Vilímec.

Pátý ročník Noci divadel nabídne v sobotu 18. listopadu nejen v Praze, ale i v regionech přes 500 workshopů, představení či prohlídek divadelních scén. Celorepubliková akce zve zájemce do hledišť i zákulisí včetně nočních prohlídek, setkání s herci, divadelních dílen či performancí. Z velké části se zaměří na mladé diváky, vstup bude zdarma či za symbolickou částku. Loňského ročníku se zúčastnilo na 50.000 zájemců.

Desetidenní přehlídku klavírního umění, která se hlásí k uměleckému odkazu Rudolfa Firkušného, otevře v neděli 19. listopadu ve Dvořákově síni recitál jednoho z nejosobitějších klavíristů naší doby, Andreie Gavrilova. Ten si pro svoje vystoupení v rámci pátého ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného vybral díla Roberta Schumanna a Franze Liszta. Jeho výkon zhodnotíme na našich stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat