Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 20. do 26. listopadu 2017 238

Zahraničí
Hudbu tří staletí provede po dva večery (ve čtvrtek 23. a v pátek 24. listopadu) Slovenská filharmonie, před níž se tentokrát v bratislavské Redutě postaví dirigent Pinchas Steinberg. Čistě orchestrální polovinu koncertu tvořenou Symfonií č. 88 Josepha Haydna a symfonickou básní Enšpíglova šibalství Richarda Strausse dramaturgicky doplní světská kantáta o pohanských rituálech mytických druidů Valpuržina noc Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, v níž se ke slovenským filharmonikům kromě čtveřice sólistů připojí Slovenský filharmonický sbor. Z koncertu chystáme recenzi.

 

Praha
Koncert z děl českých klasicistních mistrů zahájí v pondělí 20. listopadu evropské turné hráče na trubku Gábora Boldoczkého a orchestru PKF – Prague Philharmonia. Večer v rámci PKF – Lobkowicz abonmá v Lobkowiczkém paláci je první z řady celkem deseti společných koncertů, na nichž budou Boldoczki spolu PKF – Prague Philharmonia až do 4. prosince prezentovat nové společné CD Bohemian Rhapsody ve věhlasných sálech Německa, Maďarska a Francie. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Gábor Boldoczki (foto © Marco Borggreve)

V pondělí 20. listopadu budou mít milovníci operních recitálů příležitost slyšet společný projekt tenoristy Rolanda Villazóna a ruského basisty Ildara Abdrazakova. Na koncertě ve Smetanově síni Obecního domu provedou písně a árie Arriga Boita, Giuseppe Verdiho, Julese Masseneta, Sergeje Rachmaninova a dalších. Doprovodí je Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou ruského dirigenta Guerassima Voronkova. Připravujeme recenzi.

Druhý koncert sezony Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který se uskuteční v pondělí 20. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina, se rozhodl šéfdirigent Ondrej Lenárd věnovat pouze hudbě Ludwiga van Beethovena. Zahájí jej Leonora č. 3, nejdramatičtější a patrně nejlepší ze čtyř předeher, které Beethoven zkomponoval pro svou jedinou operu Fidelio. Vrcholem večera potom bude provedení Symfonie č. 9 s Ódou na radost, ve které se k rozhlasovým symfonikům přidá česko-slovenské kvarteto sólistů (Simona Šaturová, Jana Sýkorová, Jaroslav Březina a Peter Mikuláš) a Pražský filharmonický sbor. Beethovenský večer zhodnotíme na našich stránkách.

Ondrej Lenárd, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Praha 2. 10. 2017 (zdroj SOČR / foto Tomáš Vodňanský)

V rámci řady abonentních koncertů Sukova komorního orchestru se tento týden v úterý 21. listopadu představí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Heroldovo kvarteto s klavíristou Ivo Kahánkem. Společně pro tento večer nastudovali Klavírní kvintet f moll Johannese Brahmse. Samo Heroldovo kvarteto pak prokáže své mistrovství provedením smyčcových kvartetů Josepha Haydna a Dmitrije Šostakoviče.

Festival Rudolfa Firkušného nabídne po úvodním recitálu Andreje Gavrilova tento týden tři klavírní večery. Debutantem festivalu se stane francouzský rodák David Fray, který se publiku ve Dvořákově síni Rudolfina představí v úterý 21. listopadu jako interpret děl Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna a Johannese Brahmse. Reprezentantem české klavírní školy bude Tomáš Víšek, jenž přinese ve čtvrtek 23. listopadu posluchačům v Koncertním sále Pražské konzervatoře zajímavé svědectví o Rudolfu Firkušném jako skladateli. Pro své druhé vystoupení v rámci festivalu, které se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 25. listopadu, si francouzský klavírista Pierre-Laurent Aimard vybral opět Bacha – tentokrát zahraje jeho Goldbergovy variace. Na reflexe vybraných koncertů festivalu se můžete těšit na našem portálu.

Pierre-Laurent Aimard (zdroj pierrelaurentaimard.com / foto Roger Mastroianni)

V úterý 21. listopadu se v Koncertním sále Pražské konzervatoře v rámci festivalu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté uskuteční koncertní setkání talentů s inspirujícími osobnostmi. Houslisté Václav Hudeček a Matteo Hager a hráči na akordeon, respektive bandoneon Ladislav Horák a Markéta Laštovičková provedou díla Antonia Vivaldiho, Josefa Suka, Eugena Suchoně či Ástora Piazzolly. Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře bude řídit Chuhei Iwasaki.

Počínaje 22. listopadem vystoupí na třech po sobě jdoucích koncertech poprvé s Českou filharmonií dirigent Vladimir Jurowski. Při sestavování dramaturgie koncertů přišel čerstvý šéf Rozhlasových symfoniků v Berlíně sám s návrhem provést v Praze fantazii pro orchestr Malá mořská víla Alexandera Zemlinského. Program doplní slavný Brahmsův Houslový koncert v podání Christiana Tetzlaffa. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Vladimir Jurowski – Dvořákova Praha 8. 9. 2017 (zdroj Dvořákova Praha / foto © Petra Hajská)

Milostný příběh Acise a Galatey zazní v neděli 26. listopadu v Divadle ABC. Pastorální operu z pera Georga Friedricha Händela společně nastudovali soubor Buchty a loutky a orchestr Collegium Marianum, kteří si spolupráci vyzkoušeli již na Cavalliho opeře La Calisto. Hudebního nastudování se zhostila flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová, která zde uplatnila i své zkušenosti s barokní gestikou. Divadelní podobu režíroval Vít Brukner ze souboru Buchty a loutky. V rolích Galatey, Acise, Polyphema, Damona a Coridona se představí vynikající sólisté v čele s Patricií Janečkovou, Benediktem Kristjánssonem a Tomášem Králem. Z představení připravujeme recenzi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat