V Šumperku je v plném běhu Mezinárodní folklorní festival, nechybí tanec na chůdách

Šumperk od středy obsadily pestrobarevné kroje několika set folklorních tanečníků z celého světa. Do města se sjeli na tradiční Mezinárodní folklorní festival. Divákům se letos představí tanečníci z Kypru, Alžírska či Portugalska, chybět nebudou ani zástupci české folklorní scény. Přehlídka vyvrcholí v sobotu akcí Roztančená ulice, nazývanou též šumperským Rio de Janeirem, během které procházejí tanečníci centrem města. Během zastavení přitom představují to nejlepší z folkloru své země.

Letos přijelo na přehlídku osm zahraničních a desítka českých souborů. Podle pořadatelů jde dohromady zhruba o čtyři stovky účastníků. „Návštěvníci festivalu mohou očekávat účinkující soubory ze sousedního Slovenska, Kypru, Srbska, Portugalska, Francie, ale i Alžírska, Turecka a také vzdálené Číny,“ uvedla ředitelka festivalu Libuše Březovská. Mezi tuzemskými soubory se představí šumperští Senioři, Ševčík – Moravský folklorní soubor, Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Kordulka ze Starého Poddvorova.

„Rozmanité představení nabídne zejména čínský soubor, ale například francouzský soubor se bude prezentovat neobvyklým skupinovým tancem na chůdách,“ doplnila Libuše Březovská.

Mezinárodní folklórní festival Šumperk (zdroj festivalsumperk.cz)

Festival potrvá do neděle, hlavní program se odehraje v prostorách Pavlínina dvora, další akce jsou v plánu na malé scéně v Sadech 1. máje. Kromě postupného představení souborů je součástí přehlídky i páteční soutěž ve vaření kotlíkového guláše pod názvem Roztančené kotlíky. „Přihlášeno je deset soutěžních týmů, mezi nimi i týmy z partnerských měst Prievidza a Bad Hersfeld. O vítězi rozhodne porota složená i z profesionálních kuchařů,“ uvedl spoluorganizátor soutěže Jiří Gonda.

Nejoblíbenější část festivalu, Roztančená ulice, se uskuteční v sobotu dopoledne. Mezi Velkými Losinami a Šumperkem bude kvůli tomuto bodu programu vozit návštěvníky historický motorový vůz ze třicátých let zvaný Věžák. Sobotní dopolední program doplní ukázky tradičního čínského řemesla.

„Soubor z čínské Šanghaje, který se účastní festivalu, doveze kromě svých tanečníků a hudebníků i další umělce. Ti své umění předvedou veřejnosti zdarma v Informačním centru Šumperk. K vidění budou ukázky čínského malířství, kaligrafie, háčkování a výroby vonných sáčků,“ uvedla pracovnice infocentra Radka Jílková.

Mezinárodní folklorní festival v ulicích Šumperka má dlouholetou tradici a je řazen mezi prestižní přehlídky. Letos se koná posedmadvacáté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat