Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 21. srpna 2017 do 27. srpna 2017 - vydání číslo 225. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.


Co přinese tento týden
Praha
Ve čtvrtek 24. srpna se v Sále Emy Destinnové v Kaiserštejnském paláci v Praze 1 uskuteční klavírní recitál Lisy Nakazono, která provede díla Bacha, Chopina, Saint-Saënse i japonského skladatele Kozabura. Lisa Nakazono pochází z Japonska, v roce 2008 zvítězila na Mezinárodní soutěži Eleny Richter. V roce 2005 absolvovala mezinárodní mistrovské kurzy s nejvyšším uznáním. Studovala na Čajkovského konzervatoři v Moskvě a japonské Toho Gakuen College of Music.

Lisa Nakazono (zdroj bellarte.cz)

Společná prezentace domácích i mezinárodních artistů s názvem Bestiář zahájila ve čtvrtek čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bestiářem vyvrcholil týdenní workshop propojující zahraniční i české artisty. Letní Letná během tří týdnů představí zahraniční soubory, domácí novocirkusovou scénu, řadu premiér, unikátní projekty i program pro děti. Festival budeme na našich stránkách reflektovat.

 

Regiony
Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk v Brně pokračuje v pondělí 21. srpna dalším kinokoncertem, tentokrát to bude Koncert ze Schönbrunnu 2016. Zahrady paláce v Schönbrunnu tvoří kulisu letního koncertu Vídeňských filharmoniků, který je věnován obyvatelům a návštěvníkům Vídně zdarma. V roce 2016 se ve svém debutu na této letní scéně uvedl dirigent Semjon Byčkov a klavíristky Katia a Marielle Labèque. V programu zazněl Koncert pro dva klavíry Francise Poulenca a díla Georgese Bizeta, Maurice Ravela a Johanna Strausse syna.

Šostakovičova třináctá symfonie Babí Jar v nastudování Mladých brněnských symfoniků zazní na brněnském Špilberku ve středu 23. srpna společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou Hoj, první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkera. Vystoupí Tomáš Krejčí (baryton), sbor Láska opravdivá se sbormistrem Janem Špačkem, Akademické pěvecké sdružení Moravan se sbormistryní Veronikou Hromkovou, Ars Brunensis (mužská sekce) pod vedením sbormistryně Zuzany Kadlčíkové a Mladí brněnští symfonikové (orchestr Základní umělecké školy města Brna). Dirigovat budou Jan Špaček (Kabeláč) a Gabriela Tardonová (Šostakovič).

Koncert Spielberg na Špilberku pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele festivalu, bude naplněn filmovými a muzikálovými melodiemi. Zazní skladby dvorního Spielbergova skladatele Johna Williamse, Morriconeho Tenkrát na západě a mnoho dalších. Jako sólistka vystoupí mezzosopranistka Isabel Dörfler. Dále účinkují Ars Brunensis Chorus s uměleckým vedoucím a sbormistrem Danem Kalouskem a Filharmonie Brno. Houslových sól se ujme Pavel Wallinger, klarinetové sólo provede Emil Drápela. Koncert je naplánován na pátek 25. srpna na Velké nádvoří hradu Špilberk. Z koncertu přineseme recenzi.

Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj FB Filharmonie Brno)

Šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks 2017 se uskuteční v době od středy 23. do neděle 27. srpna, prolog festivalu je naplánován na úterý 22. srpna. Program festivalu přináší na dvě desítky zejména divadelních a hudebních produkcí. Jde o nové interpretace klasických děl, současné divadlo s barokní inspirací, rekonstrukce slavných titulů evropského baroka, ale také znovuobjevená díla barokních umělců, kteří tvořili na objednávku hraběte Sporcka přímo v Kuksu. Letošní šestnáctý ročník festivalu zahrnuje také tři pětidenní umělecké dílny.

 

Festival Theatrum Kuks – Orbis pictus (zdroj Festival Theatrum Kuks / foto Marta Sobotková)

V pondělí 14. srpna začala v Ostravě pracovat vybraná skupina třiceti sedmi mladých skladatelů – studentů i absolventů prestižních univerzit z osmnácti zemí světa. Odstartovalo tak třítýdenní setkávání hudebníků napříč generacemi i uměleckým prostředím, Institut Ostravských dní, do kterého od čtvrtka 24. srpna vstupuje desetidenní Festival Ostravské dny 2017 s téměř stovkou kompozic hudby druhé poloviny dvacátého století i žhavé současnosti. Festival nové a experimentální hudby nabídne ve čtvrtek 24. srpna od 19 hodin v kostele sv. Václava Requiem pro Violu Borise Guckelsbergera v podání Nikolause Schlierfa. Od 21 hodin rozezní kostel sv. Václava v rámci programu Open Space skladby rezidentů Institutu Ostravské dny 2017.

Pátek 25. srpna od 17 hodin nabídne v Provozu Hlubina Cage Chess Show v podání souboru Opening Performance Orchestra a klavíristy Reinholda Friedla. V 18.30 hodin je vystřídá houslové duo String Noise. Ohlášeny jsou skladby Nothing is Free Petra Cíglera, The Long Sentence II Michala Rataje, Way Alexe Minceka, Fuga Georga Friedricha Haase a September Petra Bakly. Od 20 hodin bude večer pokračovat klavírním recitálem Josepha Kubery, který nabídne For Piano Christiana Wolffa, Then, Now and Forever Muhala Richarda Abramse, Book of Horizons Michaela Byrona, Frank Sinatra in Buffalo a Beloved Davida Mahlera či Piano Sonata #5 Lejarena Hillera. Závěr pátečního večera bude od 22 hodin patřit v Provozu Hlubina představení Here Be Siens pro tři soprány a klavír Kate Soper.

V sobotu 26. srpna od 16.30 do 20 hodin bude Galerie výtvarného umění v Ostravě patřit Minimaratonu elektronické hudby. Účinkují Praha Improvisers Orchestra a Krakow Improvisers Orchestra. Ve 20.30 hodin je vystřídá houslové duo String Noise v jehož podání zazní Love Songs Alvina Luciera. Od 21 hodin je pak na programu Walshe in Ostrava, vystoupí Jennifer Walshe (performance, zpěv), Thomas Buckner (zpěv) a George Lewis (trombon).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat