V Mariánských Lázních začal 58. ročník Chopinova festivalu, letos i s výstavou plakátů

V Mariánských Lázních dnes koncertem v hudební síni domu Chopin začal 58. ročník Chopinova festivalu. Obecenstvu se představili vítězové Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina, která festivalu předcházela. Program bude pokračovat koncerty, výstavou a společenskými akcemi až do 27. srpna.
Chopinův festival Mariánské Lázně (zdroj marianskelazne.cz)

V rámci festivalu se s programem věnovaným Chopinovi představí například i český klavírista Jan Simon, laureát Soutěže královny Alžběty v Bruselu, nebo mladá pianistka z Maďarska Ivett Gyöngyösi. Kromě Chopinových skladeb zazní na festivalu i skladby jiných autorů, například v podání Five star quartetu nebo Bennewitzova kvarteta v evangelickém kostele.

„Tím prvním, co bych doporučila návštěvníkům, je koncert světově proslulého pianisty Kevina Kennera z USA, který se představí v neděli 20. srpna. Pak také veřejné natáčení Českého rozhlasu 2 – Lenoška Iva Šmoldase, a to v městském divadle za přítomnosti představitele Společnosti Fryderyka Chopina Martina Kasíka. Jako host přijede hudebník, herec a moderátor Marek Eben,“ uvedla tajemnice pořádající Společnosti Fryderyka Chopina Eva Smejkalová.

Dům Chopin Mariánské Lázně (zdroj cs.wikipedia.org/Palickap)

Součástí programu bude také výstava Plakátová tvorba k 200. výročí narození Chopina. Zahájena bude 20. srpna v galerii městského divadla, přístupná bude každý den až do skončení festivalu.

Fryderyk Chopin v Mariánských Lázních pobýval v srpnu roku 1836. V místě, kde bydlel, je dnes jediný Chopinův památník v České republice. Společnost Fryderyka Chopina, která festival v Mariánských Lázních pořádá, je členem Mezinárodní federace Chopinovských společností. Festival patří mezi ty starší, koná se bez přerušení od roku 1959 a udržuje odkaz skladatele dodnes.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat