Baletní sezona 2017/2018 křížem krážem po českých divadlech

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (33) - od 16. srpna 2017 do 22. srpna 2017. V dnešním vydání najdete: Jak zahájí sezonu brněnský balet, co chystají za premiéry v nové sezoně baletní soubory v regionech a na jaká taneční vystoupení stihnete zajít do konce týdne? Odpovědi hledejte v týdeníku, plus pár zahraničních perliček navíc.
Balet NdB Open Air (zdroj NdB / foto Jakub Jíra)

Balet NdB Open Air
Začátek sezony je za dveřmi, i když se to zdá neuvěřitelné. Brněnský balet ji otevírá sérií open air představení v Biskupském dvoře, naplánovaných na každý večer od 1. do 5. září. Dvouhodinový program začne vždy o půl deváté. „S nápadem vzít Balet Národního divadla Brno na Biskupský dvůr přišel umělecký šéf Baletu NdB Mário Radačovský. Hlavní důvod, proč hledáme nové prostory, je ten, že na sezonu 2017/18 je naše největší scéna, Janáčkovo divadlo, v rekonstrukci a nechceme naše diváky ochudit o balet, tanec,“ vysvětluje tisková mluvčí Baletu Národního divadla Brno Barbora Hniličková, které jsme se zeptali na další detaily. „Balet NdB Open Air bude opravdu pod širým nebem, střechu nebude mít ani stage pro naše tanečníky, takže „mokrá“ varianta neexistuje. Letní baletní koktejl je naprosto nový projekt, Balet NdB nikdy v historii netančil pod širým nebem, a pokud se bude tento koncept líbit i našim divákům, určitě ho plánujeme zařadit i v létě 2018,“ dodává.

Nepůjde samozřejmě o klasickou inscenaci, ale o výběr z repertoáru Baletu Národního divadla Brno, určité „best of“. Diváci uvidí choreografie z inscenací Black and White, Made in USA, Petite Mort, Kontrasty a také ukázky z nově připravované taneční show West Side Story, jejíž premiéra bude 25. listopadu 2017 na brněnském výstavišti v pavilonu P. Bude to tedy mix choreografů (George Balanchine, Olivier Wevers, Mário Radačovský, Markéta Habalová) i hudby (George Gershwin, Petr Iljič Čajkovskij, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonard Bernstein). Nebudou chybět ani hosté, například čerstvý absolvent brněnské konzervatoře Jakub Ressler, který se zúčastnil prvního ročníku Československo má talent, dostal se do semifinále s tancem ve stylu Michaela Jacksona. Balet Národního divadla Brno spojuje příjemné s užitečným, nový prostor slibuje nalákat nové publikum, protože vystupování pod širým nebem má festivalový nádech.

 

Baletní sezona 2017/2018 – křížem krážem po českých divadlech
Divadlo J. K. Tyla v Plzni
Plzeňský balet otevře sezonu pohádkovou premiérou pro dětské diváky už 2. září, a tak bude vedle brněnského open air programu první premiérou nové sezony vůbec. Oblíbená pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla ožije na Malé scéně, balet pro malé i dospělé chystá Marika Hanousková (členka baletního souboru Libereckého divadla F. X. Šaldy), mladý hudební skladatel Petr Hora a výtvarník Aleš Valášek.

Petr Hora absolvoval konzervatoř v Teplicích a na pražské Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění pokračuje již v magisterském studiu. Profiluje se jako skladatel soudobé experimentální hudby (například s Ensemble Terrible HAMU a dalšími) a jako aranžér a pianista napříč hudebními styly. Zde čerpá ze zavedených postupů vážné hudby i z hudby populární. „Andersenovy pohádky jsou trošku strašidelné, ale myslím si, že příjemně strašidelné. Líbí se mi, že je to pohádka, kterou si dokáže vychutnat stejně tak dětský divák, jako divák dospělý,“ uvádí k premiéře choreografka Marika Hanousková. Titulní úlohu ztvární Kristýna Piechaczková Miškolciová nebo Anna Srncová (na fotografii), Prince Michal Kováč nebo Joshua Lee, Cizí kněžnu Karolína Hejnová v alternaci s Janou Schweitzerovou, Čarodějnici tančí Lýdie Švojgerová a Vládce mořské říše Petr Brettschneider.

18. listopadu čeká diváky ve Velkém divadle Manon na hudbu Alexandra Glazunova, divadlo slibuje neoklasický styl, autorem libreta a choreografie bude tanečník Filip Veverka. V novém roce se jako choreografové vydají do Plzně DekkaDancers a pro soubor vytvoří inscenaci na motivy Kafkovy Proměny. Ať už ji čtenář vnímá jako podobenství, nebo průkopnické dílo vědeckofantastické, od DekkaDancers se nepochybně dočkáme satiry. Premiéra je 8. ledna 2018 na malé scéně. Šéf souboru Jiří Pokorný se pak chopí posledního titulu sezony, chystá životopisný balet Chaplin o herci, který byl o mnoho víc než jen geniálním komikem. Premiéra 17. března na Nové scéně.

Malá mořská víla – choreografie Marika Hanousková – Anna Srncová – vizuál – DJKT Plzeň 2017 (zdroj DJKT Plzeň / foto Alena Voráčková)

Moravské divadlo Olomouc
Olomoucký balet chystá na novou sezonu dvě premiéry. První bude 3. listopadu balet na shakespearovské téma Zkrocení zlé ženy. Příběhy ze Shakespearových her patří k námětům, kolem nichž krouží snad každý choreograf, který tvoří celovečerní balety. V Olomouci se inscenace velkého baletu už tradičně chopí jako choreograf i režisér šéf souboru Robert Balogh. Druhý titul bude naopak z oblasti současného tance. Premiéra uvedená pod anglickým titulem Central European Dance Meeting (Středoevropské taneční setkání) slibuje choreografie čtyř autorů z Polska, Maďarska, Slovenka a České republiky. Publikum zatím může tipovat jména. Premiéra se uskuteční 13. dubna.

Balet Moravského divadla Olomouc (zdroj MDO)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat