Pocity jsou smíšené. Luděk Vele chystá poslední benefici pro Grabštejn

Po čtvrtstoletí skončí benefiční koncerty, které ve prospěch hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku organizuje operní pěvec a místní patriot Luděk Vele. Poslední bude v sobotu od 17 hodin.

Státní hrad Grabštejn (zdroj commons.wikimedia.org / foto Zdeněk Fiedler)

„Pocity jsou smíšené. Koncerty jsme pořádali, protože jsme chtěli zachránit památku – Grabštejn. To se povedlo, takže postrádají hlavní námět, proč vznikly,” uvedl šestašedesátiletý Vele. Před pětadvaceti lety byl příhraniční hrad chátrající ruinou, od té doby se do jeho obnovy investovalo kolem 100 milionů korun, především ze státních dotací.

Benefice ve prospěch hradu se koná každoročně od roku 1993, zpravidla třetí srpnovou sobotu. Za dobu své existence si akce vydobyla značnou prestiž. Z malé kaple se díky zájmu diváků i sponzorů brzy přesunula na hradní nádvoří, kam se vejde zhruba osm set lidí. Nejprve se v rámci benefic pořádaly koncerty s písněmi a známými áriemi, opery jsou na programu od sedmého ročníku.

L. Janáček: Její pastorkyňa – Hrad Grabštejn 2016 (foto Pavel Žůr)

„Začínali jsme Prodanou nevěstou a končit budeme Prodanou nevěstou,” uvedl Luděk Vele, který je sólistou Národního divadla.

I díky svému působení v Praze se mu dařilo získat pro představení hvězdné obsazení, stejně tomu bude i v sobotu. Drtivou většinu rolí obsadí sólisté Národního divadla. „Mezi mými kolegy byl vždy velký zájem o představení na Grabštejně. Fungovalo to krásně a byl jsem rád, že je nemusím přemlouvat, protože jsou to vystoupení bez nároku na honorář,” uvedl Luděk Vele. V roli Mařenky se představí Alžběta Poláčková, Jeníka ztvární Aleš Briscein a Luděk Vele bude hrát opět Kecala. Na nádvoří hradu budou v sobotu v podvečer zpívat i Josef Moravec, Ivan Kusnjer či Stanislava Jirků.

Součástí benefice bývá tradičně také výstava. Tentokrát budou v hradní galerii díla akademického malíře Karla Sládka. Jedno z jeho děl poté na hradě zůstane. Na sbírku galerie svaté Barbory je Vele hrdý. Své dílo má na hradě Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Jaroslav Klápště či Josef Jíra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat