Týden s hudbou (24)

  1. 1
  2. 2

Osobnost týdne
Friedrich Haider
Týden po bratislavské premiéře přivezla Opera Slovenského národního divadla 12. října do Prahy svoji inscenaci jedné z nejpopulárnějších oper Giuseppa Verdiho Rigoletto. Na Verdi festival, který letos připomíná Verdiho dvousté výročí, při této příležitosti v roli dirigenta zavítal její šéf, Rakušan Friedrich Haider, známý mimo jiné partnerstvím s operní hvězdou Editou Gruberovou. „Z relativně malého Slovenska vzešlo tolik skvělých pěvců jako z málokteré jiné země. Láká mne šance dát divadlu jasný umělecký profil a učinit ho ve světě konkurenceschopným,“ uvedl Haider.Haider je v současné době jednou z významných evropských hudebních osobností. Debutoval v roce 1984 v Klagenfurtu a následně se jako devětadvacetiletý stal jedním z nejmladších ředitelů na mezinárodní operní scéně v Opera National ve Štrasburku. K vrcholům jeho kariéry patřilo nastudování Verdiho Otella (festival Tivoli v Kodani), Gounodova Fausta v Bavorské státní opeře v Mnichově, Mozartova Únosu ze serailu v drážďanské Semperoper, Wagnerova Lohengrina v Barceloně, Tristana a Isoldy v Nice, Straussovy Salome v Tokyu či Weberova Čarostřelce v benátském Teatro La Fenice. Zvláštní pozornost věnuje Haider operám a koncertním dílům dnes téměř zapomenutého skladatele Ermanna Wolf-Ferrariho. V současné době zahrnuje Haiderův repertoár kromě symfonických děl více než šest desítek operních titulů. Ředitel a šéfdirigent Opery Slovenského národního divadla, který spolupracoval s mnoha významnými světovými orchestry, se také soustředí na propagaci dirigentské činnosti. Na televizních obrazovkách například v talk show Adély Banášové Trochu jinak předváděl, jak správně dirigovat.

Výročí
Polský hudební skladatel Fryderyk Chopin zemřel 17. října 1849. Skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, rodným jménem Fryderyk Franciszek Chopin, proslul jako „básník klavíru“.

Opera v Sydney v Austrálii byla 20. října 1973 oficiálně otevřena královnou Alžbětou II. V červenci 2005 byla budova navržená v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem zařazena na seznam australského kulturního dědictví. 29. června 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Jedná se o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za autorova života. Stavba se stala atributem Austrálie známým po celém světě.Foto Petra Hajská, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat