Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 12. do 18. března 2018 254

Zahraničí
Slovenská filharmonie má po dva večery (ve čtvrtek 15. a v pátek 16. března) na programu skladbu Sio z roku 1998 gruzínského skladatele Giyi Kancheliho. Program doplní dva opusy Roberta Schumanna pro klavír a orchestr a Brahmsova Třetí symfonie. Za klavír usedne německý klavírista Hinrich Alpers, filharmoniky bude řídit dirigent ruského původu Piotr Gribanov.

Ruská sopranistka Julia Noviková, s níž jsme přinesli obsáhlý rozhovor, ztvární ve čtvrtek 15. března roli Violetty Valéry v inscenaci Verdiho Traviaty Slovenského národního divadla. Partnery ji budou Medet Chotabaev jako Alfréd Germont a Daniel Čapkovič jako Giorgio Germont.

Julia Novikova jako Violetta Valéry (zdroj archiv Julie Novikové)

 

Praha
Operetní večer zařadil do svého cyklu Nové horizonty Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Koncert Opereta Gala složený z těch nejkrásnějších děl světového operetního repertoáru (Netopýr, Země úsměvů, Veselá vdova, Čardášová princezna a Polská krev) se uskuteční v pondělí 12. března ve Smetanově síni Obecního domu. Protagonisty budou pěvci s bohatými operetními zkušenostmi: Pavla Vykopalová, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Roman Hoza, které doprovodí rozhlasoví symfonikové pod vedením Roberta Jindry. Sborových partů se ujme Český filharmonický sbor Brno. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Ve středu 14. března se publiku v Kongresovém centru představí fascinující houslista Nigel Kennedy. Světový houslový virtuóz přichystal pro své vystoupení s podtitulem „Bach, Kennedy, Gershwin“ se svým orchestrem barvitý program od klasiky až po současnost.

Nigel Kennedy (zdroj JVS group)

Milovníci komorní hudby mohou zavítat ve středu 14. března do Atria na Žižkově, kde klavírní Halíř trio spolu s klarinetistou Janem Brabcem provedou komorní díla z pera Ludwiga van Beethovena, Paula Juona a Bély Bartóka.

Osmnáctý ročník svého koncertního cyklu Barokní podvečery otevře soubor Collegium Marianum ve čtvrtek 15. března v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Spolu s barytonistou Tomášem Králem představí soubor hudbu Marca-Antoina Charpentiera, která provázela Svatý týden v pařížských chrámech. Z koncertu chystáme recenzi.

Tomáš Král (zdroj archiv T. Krále / foto © Barbara Dietl)

Druhý koncert cyklu Stylové večery, který pořádá orchestr Harmonie Praga, se uskuteční ve čtvrtek 15. března na Novoměstské radnici a nese název Český večer. Harmonia Praga zařadila do svého cyklu Český večer nejen jako svůj příspěvek k oslavě výročí sta let od založení republiky, ale především jako hold české hudbě. Program koncertu tedy vychází ze slavných období české hudební historie. Zvláštností večera budou dvě skladby od českého skladatele, žáka Antonína Dvořáka, Julia Fučíka, známého především jako autora populárních pochodů. Na koncertě zazní jeho dvě lyrické skladby, Maggiolata a Devotion, upravené pro smyčcový orchestr.

Ve čtvrtek 15. března proběhne ve velkém sále Městské knihovny v Praze mimořádný koncert komorní hudby a tance nazvaný Pocta Janáčkovi. Slavnostní večer vznikl v rámci nové koncertní série 4plus Zemlinského kvarteta, na které spolupracuje coby pořadatel Pražský komorní balet. Zemlinského kvarteto chce tímto koncertem především oslavit devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka. Pražský komorní balet vystoupí ve druhé polovině koncertu, kdy na první smyčcový kvartet Bedřicha Smetany Z mého života zatančí v choreografii Pavla Šmoka. Program večera doplní Mozartův Kvartet Es dur a Janáčkův dechový sextet Mládí, který pro Zemlinského kvarteto upravil Kryštof Mařatka.

Pavel Šmok: Z mého života – Pražský komorní balet (foto Michal Hančovský)

Sté výročí úmrtí Clauda Debussyho, které připadá na 25. března, si orchestr FOK připomene klavírním recitálem ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 17. března. Interpretaci nejznámějších klavírních opusů z pera tohoto impresionisty (Dětský koutek, Obrazy, Ostrov radosti) svěřila dramaturgie FOK francouzskému pianistovi Éricu Le Sageovi. Tento rodák z Aix-en-Provence je rovněž specialistou na dílo Roberta Schumanna, jehož díla program koncertu doplní (Dětské scény, Tance Davidovců) a jehož kompoziční styl měl zásadní vliv právě na vývoj Clauda Debussyho.

 

Regiony
V předvečer zahájení festivalu Pardubické hudební jaro, který nabídne během dvou měsíců v Pardubicích a okolních městech celkem dvacet čtyři koncertů, operních a baletních představení, zazní v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi jedna z nejslavnějších italských oper, Verdiho Rigoletto. Provede ji zde v úterý 13. března Operní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy pod vedením Martina Doubravského. Hlavní program festivalu zahájí ve středu 14. března v pardubické Tipsport areně Česká filharmonie s Petrem Altrichterem. Na Slavnostní koncert ke stému výročí založení Československé republiky byl vybrán Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. Jak představení Rigoletta, tak zahajovací koncert festivalu zhodnotíme na našich stránkách.

G. Verdi: Rigoletto – Anatolij Orel (Rigoletto), Vanda Šípová (Gilda) – Divadlo F. X. Šaldy Liberec 2017 (foto Petr Našic)

Filharmonie Brno přivítá po svém návratu z polského turné na svých koncertech v Besedním domě ve čtvrtek 15. a v pátek 16. března již potřetí v sezoně Sólistu sezony, kterým je klavírista Igor Ardašev. Ten se spolu s houslistou Františkem Novotným ujme sólového partu v Komorním koncertu pro housle, klavír a 13 dechových nástrojů Albana Berga. Druhá polovina koncertu bude věnována Symfonii č. 3 „Skotské“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která odráží skladatelovy dojmy z cest do Skotska. Před brněnské filharmoniky se po oba večery postaví Jakub Klecker.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2