Když na Divokém západě kovbojové tančí valčík. Opavská opera chystá novou premiéru

Slezské divadlo v Opavě uvede v české premiéře poslední operetu maďarského skladatele Emmericha Kálmána Arizona Lady. Režie operety, která se odehrává na Divokém západě a kovbojové v ní tančí valčík, se ujal Dominik Beneš, řekla dramaturgyně opavského souboru Jana Andělová Pletichová.

Emmerich Kálmán: Arizona Lady – Michael Skalický, Barbora Čechová – foto ze zkoušky (zdroj SDO / foto Tomáš Ruta)

Libreto ke Kálmánově hudbě napsali Alfred Grünwald a Gustav Beer. Dílo divadlo nastudovalo v českém znění. Vycházelo přitom z překladu Jana Ondráčka, který pro potřeby divadla upravil Patrick Fridrichovský. Premiéra se uskuteční 17. prosince v 19.00 hodin.

“Příběh se odehrává v roce 1920 v Arizoně, kde má farmu dcera maďarského emigranta Lona Farrell. Lona řeší problémy s chodem farmy a také vztahové problémy ve svém životě, především s Royem Dexterem z Colorada,” uvedla Jana Andělová Pletichová. Dodala, že skladatel v mládí miloval kovbojky a i později vyhledával tuto tematiku. Operetu Arizona Lady napsal podobným hudebním jazykem jako další své dílo Vévodkyně z Chicaga. Velká taneční čísla s jazzovým rytmem kombinoval s vídeňským valčíkem.

Emmerich Kálmán: Arizona Lady – Lucie Hájková, Milan Vlček – foto ze zkoušky (zdroj SDO / foto Tomáš Ruta)

Emmerich Kálmán dokončil asi devadesát procent celého díla a nabídl ho curyšské opeře, která jej odmítla. Také divadlo Gärtnerplatz v Mnichově operetu Arizona Lady nechtělo nastudovat. “V poválečném Německu nebyl zájem o broadwayské show. S odmítnutím se Kálmán těžce vyrovnával,” řekla Jana Andělová Pletichová. Charles Kálmán, syn slavného skladatele, se nakonec rozhodl nedokončené dílo dokončit a postarat se o jeho uvedení.

V opavském nastudování se představí Lucie Hájková, Barbora Řeřichová, Barbora Čechová, Juraj Nociar, Roman Harok, Zdeněk Kapl, Rudolf Medňanský a Michael Skalický. V dalších rolích vystoupí Dalibor Hrda, Evžen Trupar, Zdenka Mervová a Kamila Srubková. Scéna je dílem Davida Janoška, kostýmy Lenky Poláškové.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na