Když na Divokém západě kovbojové tančí valčík. Opavská opera chystá novou premiéru

Slezské divadlo v Opavě uvede v české premiéře poslední operetu maďarského skladatele Emmericha Kálmána Arizona Lady. Režie operety, která se odehrává na Divokém západě a kovbojové v ní tančí valčík, se ujal Dominik Beneš, řekla dramaturgyně opavského souboru Jana Andělová Pletichová.

Emmerich Kálmán: Arizona Lady – Michael Skalický, Barbora Čechová – foto ze zkoušky (zdroj SDO / foto Tomáš Ruta)

Libreto ke Kálmánově hudbě napsali Alfred Grünwald a Gustav Beer. Dílo divadlo nastudovalo v českém znění. Vycházelo přitom z překladu Jana Ondráčka, který pro potřeby divadla upravil Patrick Fridrichovský. Premiéra se uskuteční 17. prosince v 19.00 hodin.

“Příběh se odehrává v roce 1920 v Arizoně, kde má farmu dcera maďarského emigranta Lona Farrell. Lona řeší problémy s chodem farmy a také vztahové problémy ve svém životě, především s Royem Dexterem z Colorada,” uvedla Jana Andělová Pletichová. Dodala, že skladatel v mládí miloval kovbojky a i později vyhledával tuto tematiku. Operetu Arizona Lady napsal podobným hudebním jazykem jako další své dílo Vévodkyně z Chicaga. Velká taneční čísla s jazzovým rytmem kombinoval s vídeňským valčíkem.

Emmerich Kálmán: Arizona Lady – Lucie Hájková, Milan Vlček – foto ze zkoušky (zdroj SDO / foto Tomáš Ruta)

Emmerich Kálmán dokončil asi devadesát procent celého díla a nabídl ho curyšské opeře, která jej odmítla. Také divadlo Gärtnerplatz v Mnichově operetu Arizona Lady nechtělo nastudovat. “V poválečném Německu nebyl zájem o broadwayské show. S odmítnutím se Kálmán těžce vyrovnával,” řekla Jana Andělová Pletichová. Charles Kálmán, syn slavného skladatele, se nakonec rozhodl nedokončené dílo dokončit a postarat se o jeho uvedení.

V opavském nastudování se představí Lucie Hájková, Barbora Řeřichová, Barbora Čechová, Juraj Nociar, Roman Harok, Zdeněk Kapl, Rudolf Medňanský a Michael Skalický. V dalších rolích vystoupí Dalibor Hrda, Evžen Trupar, Zdenka Mervová a Kamila Srubková. Scéna je dílem Davida Janoška, kostýmy Lenky Poláškové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat