V Bolšom těatre měl odloženou premiéru balet o Rudolfu Nurejevovi. Pokouší prý trpělivost Kremlu

Moskevské Velké divadlo v sobotu uvedlo představení o světoznámém baletním tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi, které obsahuje něžné scény homosexuální romance. Podle agentury Reuters tím pokouší toleranci Kremlu k takzvané propagandě homosexuality, která je v zemi od roku 2013 zakázaná.

Baletní inscenace o slavném ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi (1938–1993) se měla divákům na scéně představit už v červenci, na poslední chvíli však byla zrušena. Vedení divadla tehdy tvrdilo, že představení ještě není připraveno. Zdroje blízké ruskému ministrovi kultury však mezitím uvedly, že úřad vyjádřil obavy v souvislosti s homosexuální tématikou baletu.

O měsíc později byl režisér inscenace Kirill Serebrennikov obviněn ze zpronevěry milionu dolarů (zhruba 22 milionů korun) poskytnutých na jeho tvorbu. Soud ho poslal do předběžné vazby v podobě domácího vězení a divadelních zkoušek se tak účastnit nemohl. Režiséra tak podle jeho příznivců úřady trestají za zpochybňování moskevského establishmentu.

Inscenace o slavném tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi prošla po odchodu Serebrennikova podle zaměstnanců divadla jen menšími technickými změnami. Sám režisér situaci okolo představení nekomentoval.

Legendární baletní tanečník a choreograf Rudolf Nurejev podlehl v roce 1993 nemoci AIDS. V nové inscenaci moskevského Velkého divadla její hlavní postavy – Nurejev a jeho partner, dánský tanečník Erik Bruhn – v jedné scéně předvádějí dojemný a smyslný tanec naznačující, jak se pár do sebe zamiloval. Jiný obraz ukazuje, jak Rudolf Nurejev navštívil okázalou travesti show v Paříži, kam uprchl ze Sovětského svazu.

Rudolf Nurejev (zdroj commons.wikimedia.org / Allan Warren)

Během divadelní zkoušky se na pozadí scény krátce objevil obrovský snímek nahého Nurajeva. Když se o tom ruská média dozvěděla, vyvolala scéna vlnu nevole a pobouření. V představení vystupuje i postava, která čte záznamy z oficiálních hlášení sovětských informátorů o tanečníkově pobytu v Paříži. Podle nich se Nurejev ve francouzské metropoli setkal s „pochybnými lidmi, někteří se přitom oddávají pederastii, mezi nimi zcela jasně byli i příslušníci západní rozvědky“. Termín pederast se užíval pro homosexuály zaměřené na mladíky. V Rusku se dosud používá jako hanlivé označení pro gaye.

V Rusku, kde homosexualita byla až do roku 1993 zločinem a duševní nemocí do roku 1999, jsou veřejné homofobní projevy běžné. V roce 2013 ovšem přijal parlament zákon zakazující propagaci homosexuality mezi nezletilými.

Nejnovější baletní inscenace Velkého divadla o věhlasném ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi je přístupná pro diváky starší osmnácti let.

Velké divadlo Moskva (zdroj commons.wikimedia.org ( Maksym Kozlenko)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat