V Bolšom těatre měl odloženou premiéru balet o Rudolfu Nurejevovi. Pokouší prý trpělivost Kremlu

Moskevské Velké divadlo v sobotu uvedlo představení o světoznámém baletním tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi, které obsahuje něžné scény homosexuální romance. Podle agentury Reuters tím pokouší toleranci Kremlu k takzvané propagandě homosexuality, která je v zemi od roku 2013 zakázaná.

Baletní inscenace o slavném ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi (1938–1993) se měla divákům na scéně představit už v červenci, na poslední chvíli však byla zrušena. Vedení divadla tehdy tvrdilo, že představení ještě není připraveno. Zdroje blízké ruskému ministrovi kultury však mezitím uvedly, že úřad vyjádřil obavy v souvislosti s homosexuální tématikou baletu.

O měsíc později byl režisér inscenace Kirill Serebrennikov obviněn ze zpronevěry milionu dolarů (zhruba 22 milionů korun) poskytnutých na jeho tvorbu. Soud ho poslal do předběžné vazby v podobě domácího vězení a divadelních zkoušek se tak účastnit nemohl. Režiséra tak podle jeho příznivců úřady trestají za zpochybňování moskevského establishmentu.

Inscenace o slavném tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi prošla po odchodu Serebrennikova podle zaměstnanců divadla jen menšími technickými změnami. Sám režisér situaci okolo představení nekomentoval.

Legendární baletní tanečník a choreograf Rudolf Nurejev podlehl v roce 1993 nemoci AIDS. V nové inscenaci moskevského Velkého divadla její hlavní postavy – Nurejev a jeho partner, dánský tanečník Erik Bruhn – v jedné scéně předvádějí dojemný a smyslný tanec naznačující, jak se pár do sebe zamiloval. Jiný obraz ukazuje, jak Rudolf Nurejev navštívil okázalou travesti show v Paříži, kam uprchl ze Sovětského svazu.

Rudolf Nurejev (zdroj commons.wikimedia.org / Allan Warren)

Během divadelní zkoušky se na pozadí scény krátce objevil obrovský snímek nahého Nurajeva. Když se o tom ruská média dozvěděla, vyvolala scéna vlnu nevole a pobouření. V představení vystupuje i postava, která čte záznamy z oficiálních hlášení sovětských informátorů o tanečníkově pobytu v Paříži. Podle nich se Nurejev ve francouzské metropoli setkal s “pochybnými lidmi, někteří se přitom oddávají pederastii, mezi nimi zcela jasně byli i příslušníci západní rozvědky”. Termín pederast se užíval pro homosexuály zaměřené na mladíky. V Rusku se dosud používá jako hanlivé označení pro gaye.

V Rusku, kde homosexualita byla až do roku 1993 zločinem a duševní nemocí do roku 1999, jsou veřejné homofobní projevy běžné. V roce 2013 ovšem přijal parlament zákon zakazující propagaci homosexuality mezi nezletilými.

Nejnovější baletní inscenace Velkého divadla o věhlasném ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi je přístupná pro diváky starší osmnácti let.

Velké divadlo Moskva (zdroj commons.wikimedia.org ( Maksym Kozlenko)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na