Hlasujte pro navýšení rozpočtu kultury, vyzvali poslance odboráři

Profesní, odborové a zaměstnavatelské svazy v kultuře vyzvaly poslance, aby hlasovali pro navýšení rozpočtu ministerstva kultury na příští rok tak, aby činil minimálně jedno procento z celkových výdajů státu, a to bez započtení církevních restitucí. Podle svazů je toto zvýšení potřebné pro uchování všech forem kulturního dědictví a pro podporu kultury v nadcházejícím Evropském roce kulturního dědictví. Za uvedené svazy to dnes oznámil prezident Unie orchestrálních hudebníků České republiky Jiří Dokoupil.

Poslanecká sněmovna (zdroj commons.wikimedia.org / foto Ervín Pospíšil)

O tom, že by stát měl dávat na kulturu procento z rozpočtu, se mluví dlouhodobě. „Je čas přejít od slov k činům, a proto vyzýváme politiky všech parlamentních stran k podpoře kultury viditelným způsobem a konkrétním činem – zvednutím ruky pro navýšení rozpočtu ministerstva kultury na rok 2018 minimálně o 2,08 miliardy korun, tedy o částku odpovídající objemu prostředků na finanční náhrady církvím,“ uvedly svazy ve svojí výzvě. Její autoři současně uvádějí, že finanční náhradu církvím nelze do rozpočtu zahrnovat, protože tyto peníze „nelze vydávat za podporu kultury jako veřejné služby, za podporu umělecké tvorby a tvorby dalších kulturních hodnot“.

Pod výzvou jsou vedle Unie orchestrálních hudebníků podepsány i Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody, Unie profesionálních zpěváků České republiky, svazy českých knihovníků, informačních pracovníků, českých knihkupců a nakladatelů, asociace symfonických orchestrů, pěveckých sborů, hudebních festivalů a divadelníků a Rada galerií.

Sněmovní kulturní výbor v týdnu doporučil schválit návrh rozpočtu resortu kultury na příští rok beze změn. Podle něj má ministerstvo hospodařit se 13,03 miliardy korun, což je zhruba o 700 milionů korun více než v letošním schváleném rozpočtu. Největší položku rozpočtu, 3,31 miliardy korun, tvoří výdaje spojené s církevními restitucemi. Zahrnují příspěvek na činnost církví a peněžité vyrovnání za nevydaný majetek.

Podle ministra kultury v demisi Daniela Hermana (KDU-ČSL) rozpočet kultury tvoří 0,96 procenta výdajů navrhovaného státního rozpočtu jako celku a bez částky určené církvím je to 0,7 procenta celkových výdajů státu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat