Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 26. března do 1. dubna 2018 256

Zahraničí
Slovenská filharmonie má na programu ve středu 28. a ve čtvrtek 29. března v Koncertní síni Slovenské filharmonie Velikonoční koncerty, na nichž provede oratorium Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Paulus, první z dvojice autorových monumentálních oratorií. Filharmonici v čele se svým šéfdirigentem Jamesem Juddem si k provedení přizvali Slovenský filharmonický sbor a šestici sólistů: izraelskou sopranistku Chen Reis, chorvatskou altistku Antheu Barac, německého tenoristu Dominika Wortiga, Matúše Trávničeka, Petera Kollára a Petera Mikuláše, který ztvární hlavní postavu svatého Pavla. Čtvrteční provedení zhodnotíme na našem portálu.

Reduta – Slovenská filharmónia (zdroj commons.wikimedia.org / foto Dukeofelliun)

 

Praha
Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu se v pondělí 26. března ve Dvořákově síni Rudolfina poprvé představí Alexander Liebreich, který od sezony 2018/2019 rozhlasové symfoniky povede jako šéfdirigent. Program nastudovaný německým dirigentem přinese překvapivé spojení hudby Alexandra Zemlinského (Šest písní na texty Maurice Maeterlincka v podání mezzosopranistky Stefanie Irányi) a Leoše Janáčka (suita z opery Její pastorkyňa), v druhé polovině koncertu pak symfonickou báseň Smrt a vykoupení mladého Richarda Strausse a Rumunský koncert maďarského klasika druhé poloviny dvacátého století Györge Ligetiho. Z koncertu přineseme recenzi.

Händelův Mesiáš patří bezesporu k nejproslulejším opusům světové oratorní literatury, který se v průběhu staletí stal součástí anglické kulturní identity. Jak toto populární dílo nastudoval Václav Luks se svými soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se budou moci přesvědčit posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 27. března (a také o týden později v úterý 3. dubna). Kvarteto sólistů bude obsazeno mezinárodně: sopranistka Giulia Semenzato (soprán), Benno Schachtner (alt), Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Soubor s nastudováním zavítá ještě v rámci svého koncertního cyklu Praha – Drážďany na Velikonoční pondělí 2. dubna do kostela sv. Anny v Drážďanech. Z pražského provedení 27. března přineseme recenzi.

Václav Luks  (zdroj Collegium 1704 / foto © Petra Hajská)

K dalšímu večeru ze svého cyklu Procházky uměním, který proběhne v úterý 27. března, si violistka Jitka Hosprová přizvala kytaristu Lubomíra Brabce a akoredeonistu Ladislava Horáka. Dramaturgie koncertu, který nese název Smutné království aneb Hudba lidu, zahrnuje komorní díla Ástora Piazzoly, Julese Masseneta, Heitora Villa-Lobose, Eduarda Douši a Václava Trojana.

Multižánrový Epoque Quartet, který letos slaví devatenáct let od svého založení, se představí publiku v Atriu na Žižkově v úterý 27. března. Pestrý program Jarního koncertu tvoří mimo jiné díla Luboše Fišera a Luboše Sluky, ale i Mateusze Smoczyńského či Chicka Corey.

Pražská konzervatoř pořádá v úterý 27. března v Koncertním sále konzervatoře autorský večer z orchestrálních skladeb Pavla Trojana, ředitele školy. V první části večera přednese Marie Hasoňová Trojanův Koncert pro housle a orchestr č. 2. Koncert otevře symfonická předehra Via Carolina. Ve druhé části koncertu zazní nejprve čtyři árie a duety z opery Pastýřská pohádka v podání tenoristy Dušana Růžičky a sopranistky Anny Trojanové. Představí se i studentský sbor Punkt. Orchestr Praga Sinfonetta, jehož uměleckou vedoucí je Miriam Němcová, bude dirigovat Pavel Trojan jr.

Pražští symfonikové společně s Pražským filharmonickým sborem uvedou ve Smetanově síni Obecního domu již tradičně ve středu 28. března oratorium Stabat mater Antonína Dvořáka. Tentokrát jej se čtveřicí sólistů (Alžběta Poláčková, Ester Pavlů, Peter Berger, Martin Gurbal‘) nastudoval dirigent Tomáš Brauner.

Antonín Dvořák (foto archiv)

V komorní řadě FOK k Velikonocům připravil bachovský koncert, v rámci kterého se na Zelený čtvrtek představí Emsemble Inégal s postními kantátami (29. března v Kostele sv. Šimona a Judy).

 

Regiony
Klavírista Alexander Melnikov bude protagonistou dalšího z řady klavírních recitálů, jež pořádá Janáčkova filharmonie Ostrava. Pro svůj recitál, který je naplánován na pondělí 26. března v Domě kultury města Ostravy, si zvolil kompletní provedení Šostakovičových 24 preludií a fug, jež vznikly pod dojmem z interpretace Bachova Dobře temperovaného klavíru mladou pianistkou Taťánou Nikolajevou na jubilejních bachovských slavnostech v Lipsku v roce 1950.

Česká filharmonie & Alexander Melnikov (zdroj ČF)

V rámci festivalu Pardubické hudební jaro proběhne ve středu 28. března unikátní koncert souboru Mischa Maisky Trio, jehož členy jsou kromě světoznámého violoncellisty také jeho dcera Lily Maisky (klavír) a syn Sascha Maisky (housle). Komorní večer v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, věnovaný sedmdesátým narozeninám Mischy Maiského, nabídne komorní díla Sergeje Rachmaninova a Dmitrije Šostakoviče. Koncert pro vás zhodnotíme na našich stránkách.

Z bohatého programu, který nabízí Velikonoční festival duchovní hudby v Brně během Svatého týdne, vybíráme koncert v úterý 27. března v kostele svatého Augustina s názvem Zůstaňte a bděte se mnou. Vigilii pro šest hlasů a instrumentální soubor Wolfganga Rihma zde provede světově proslulý soubor Ensemble Musikfabrik, který se na festivalu představí vůbec poprvé. Kromě koncertů nabídne letošní ročník festivalu také oblíbené tenebrae, temné hodinky, tedy koncerty při svíčkách v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie (od středy 28. do pátku 30. března). Letos je tématem pašijových večerů pestrá hudba sedmnáctého století, jejíž interpretace se zhostí soubory: Motus Harmonicus, Capella Mariana a Musica cum gaudio. Z festivalových večerů 27. a 28. března přineseme recenzi.

Ensemble Musikfabrik (zdroj flickr.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3