Týden s hudbou (43)

Co přinese tento týden
V pondělí
chystá desátý abonentní koncert Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Dirigovat ho bude Alexandar Marković, hosty budou klavíristé Václav Mácha a Miroslav Sekera. Návštěvníci ve Dvořákově síni Rudolfina i posluchači přímého přenosu Českého rozhlasu – Vltava se mohou těšit na Faunovo odpoledne a výběr ze symfonických částí opery Parsifal, sólisté se pak k orchestru přidají v Poulencově Koncertu pro dva klavíry. Dopoledne se bude od 9.30 pořádat také veřejná generální zkouška. Přímý přenos koncertu vysílá Vltava.

Česká filharmonie chystá na neděli v Rudolfinu netradiční karnevalové odpoledne. Po celém Rudolfinu budou hudební dílničky pro děti. V 16 hodin uvede Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem ve Dvořákově síni speciální komponovaný pohádkový koncert. Příběhem o hodných vílách, zlých skřítcích, princeznách a chrabrých princích provede děti herec Pavel Tesař. Dětští návštěvníci budou mít příležitost zapojit se do dění na pódiu. Součástí koncertu bude spousta interaktivních úkolů pro uši a vyhlášení nejlepší masky. Zazní úryvky z hudby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Felixe-Mendelssohna-Bartholdyho, Dmitrije Šostakoviče a Petra Iljiče Čajkovského.Koncert mnichovských symfoniků pod taktovkou dirigenta Charlese Olivieri-Munroa zahájí 2. března třicátý čtvrtý ročník Smetanovských dnů v Plzni. Festival, který je ojedinělý svou mezioborovostí, nabídne řadu výjimečných hudebníků, ale také divadelní představení, autorské čtení, výstavy a sympozium. Akci s rozpočtem 2,8 milionu korun uzavře 27. března Slovenská filharmonie a houslista Dalibor Karvay pod taktovkou Alexandera Rahbariho. Stěžejním koncertem je i Vivat Mozart!, kde vystoupí sólistka berlínské opery Jana Kurucová a Komorní orchestr Národního divadla. Z komornějších projektů propagují čtyřruční klavír v podání klavírního dua světového věhlasu Jeremyho Menuhina a jeho ženy Mookie Lee. V Plzni vystoupí poprvé.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Ve věku devadesáti devíti let zemřela
ve Spojených státech poslední žijící členka hudební rodiny Trappových, jejíž útěk z nacisty okupovaného Rakouska se stal inspirací známého muzikálu Za zvuků hudby (The Sound of Music). Maria von Trapp byla členkou skupiny Trapp Family Singers, jejíž osud byl ztvárněn v broadwayském muzikálu Za zvuků hudby z roku 1959 a následně v muzikálovém snímku z roku 1965, který získal pět Oscarů včetně toho za nejlepší film. Ve filmu vystupovala jako Louisa. Praha
Neděle 16. února patřila v pražském Divadle Archa britskému bluesmanovi Johnu Mayallovi, který do české metropole zavítal se svou kapelou. Koncert s názvem Trutnoff in Archa byl prvním vystoupením z evropského turné konaného při příležitosti jeho osmdesátin. K jubileu mu pořadatelé v duchu image festivalu v Trutnově, který také organizují, věnovali indiánskou dýmku kalumet. Zároveň před koncertem oznámili, že největší zahraniční hvězdou letošního ročníku bude originální americká písničkářka Patti Smith.

Osobnost týdne:
Bluesman John Mayall se narodil v roce 1933 v obci poblíž Manchesteru. Studoval výtvarnou školu, po tříleté službě v armádě a nasazení v Koreji se živil jako grafik. Počátkem šedestých let založil kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných muzikantů. Její nejslavnější éra nastala v roce 1966, když byl jejím kytaristou Eric Clapton, s nímž kapela nahrála své posluchači i odborníky nejvíce ceněné nahrávky. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Mick Fletwood či Mick Taylor, který později působil v Rolling Stones. John Mayall vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných muzikantů, například s Johnem Lee Hookerem, Billym Prestonem, Sonny Boyem Williamsonem či Garym Moorem. Jeho Bluesbreakers odehráli první koncert v Československu už tři roky před listopadem 1989 v rámci festivalu Bratislavská lyra.

Operní program z přelomu osmnáctého a devatenáctého století ve Dvořákově síni Rudolfina s úspěchem v úterý představila italská sopranistka Raffaella Milanesi. S hudebníky z českého barokního orchestru Collegium 1704, kteří ji doprovázeli, ho nazvala Mezi snem a realitou. Posluchače v zaplněné síni společně provedli repertoárem například od Josepha Haydna, Antonia Salieriho až po Vincenza Belliniho nebo Gaetana Donizettiho.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomenul minulou středu a čtvrtek ve Smetanově síni pražského Obecního domu sto padesáté výročí narození a šedesáté páté výročí úmrtí pozdně romantického německého skladatele Richarda Strausse. Orchestr na vystoupení s názvem Pocta Richardu Straussovi vedl německý dirigent Heiko Mathias Förster, jako sólistka v jedné ze skladeb vystoupila varhanice Drahomíra Matznerová.Orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia pokračoval v neděli dramaturgicky pestrým programem od vrcholného klasicismu po hudbu dvacátého století. Na jevišti pražského Rudolfina se kromě orchestru před publikem představil italský dirigent Enrique Mazzola a bývalý koncertní mistr PKF, houslista Jakub Fišer.

Skupina The Plastic People of the Universe přichystala na 11. března do pražského Divadla Archa symfonické provedení svého oceňovaného alba Co znamení vésti koně. Minulý týden to oznámili pořadatelé. Partnerem legendární kapely bude Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Marko Ivanoviće. Spojení klasiků českého undergroundu a klasického symfonického orchestru na jediném koncertě v Praze nabídne dílo ve zcela novém aranžmá Michala Nejtka.

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který se specializuje se na interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby a Trio Davida Dorůžky vydávají album Apokalypsis. Program Apokalypsis byl poprvé proveden na festivalu Concentus Moraviae v roce 2010. Umělecká vedoucí souboru Barbora Sojková pro něj vybrala díla ze španělského středověkého rukopisu Codex Las Huelgas. Projekt je programově spojen tématem novozákonní knihy Zjevení sv. Jana.

Regiony
Týn nad Bečvou
na Přerovsku chce vybudovat muzeum věnované Bedřichu Smetanovi. Obec už kvůli tomu zakoupila dům, ve kterém skladatel v polovině devatenáctého století pobýval. V Týnu je pohřbena i jeho dcera Gabriela, která zde jako dvouletá zemřela na tuberkulózu. Obec se nyní snaží stopy významného českého hudebního skladatele v Týnu i okolí zmapovat, obrátila se kvůli tomu na své obyvatele i odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci.

Společnost SEV Litovel, která je největším evropským a patrně i světovým producentem gramofonů v kvalitě Hi-Fi, letos plánuje zvýšit výrobu o čtvrtinu na rekordních devadesát až sto tisíc gramofonových přístrojů. Produkci litovelského závodu žene vzhůru rostoucí poptávka na zahraničních trzích i nová výroba levnějšího modelu gramofonu. Už loni firma SEV Litovel zvýšila výrobu o čtyřicet šest procent z padesáti čtyř tisíc gramofonů v roce 2012 na sedmdesát devět tisíc gramofonů. Motorem růstu byl export, na který připadá drtivá většina produkce.Trio hvězdného amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua letos zahájí brněnský JazzFest. Na koncert, který se uskuteční 6. března v Janáčkově divadle, rychle podle pořadatelů mizí vstupenky. Velký zájem je také o další festivalová vystoupení, zejména o zpěváka Gregoryho Portera a libanonského trumpetistu Ibrahima Maaloufa, Synkopy jazzového piana zazní také 30. března na druhém festivalovém koncertu. V klubu Fléda nejprve zahraje trio kontrabasisty Roberta Balzara, poté saxofonista Rostislav Fraš v kvartetu doplněném o italského pianistu světového jména Antonia Faraa. Fraš s ním absolvuje krátké turné, které vyvrcholí právě na JazzFestu.

Ochranná asociace zvukařů – autorů (OAZA) neuspěla ve sporu se státem o náhradu škody téměř dvacet pět milionů korun. V letech 2004 až 2006 jí Ministerstvo kultury neumožnilo vybírat odměny a vykonávat kolektivní správu autorských práv mistrů zvuku. Uznání se asociace domohla až díky soudnímu rozhodnutí, plnohodnotně pracuje od začátku roku 2007. Nejvyšší soud však loni rozhodl, že peníze za předcházející období OAZA nezíská. Nyní její stížnost odmítl také Ústavní soud. Podle pravomocného verdiktu neměla asociace automatický nárok na přiznání statusu kolektivního správce. Záleželo na úvaze Ministerstva kultury. Úřad přitom zprvu nastával názor, že činnost zvukaře je v převážné míře technická a řemeslná, nikoli umělecká. Později sice Ministerstvo kultury kvůli soudnímu rozhodnutí svůj názor přehodnotilo, to však neznamená, že jeho přecházejícím postupem vznikla škoda, kterou by měl nyní hradit asociaci stát. Ústavní soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Výročí
V pondělí oslaví 80. narozeniny slavná italská sopranistka Renata Scotto, patřila ve druhé polovině dvacátého století mezi pěvecké superstar.
Foto Matej Slávik, Kerstin Joensson, archiv, Anna Vacková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat