Týden s hudbou (43)

  1. 1
  2. 2

Regiony
Týn nad Bečvou
na Přerovsku chce vybudovat muzeum věnované Bedřichu Smetanovi. Obec už kvůli tomu zakoupila dům, ve kterém skladatel v polovině devatenáctého století pobýval. V Týnu je pohřbena i jeho dcera Gabriela, která zde jako dvouletá zemřela na tuberkulózu. Obec se nyní snaží stopy významného českého hudebního skladatele v Týnu i okolí zmapovat, obrátila se kvůli tomu na své obyvatele i odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci.

Společnost SEV Litovel, která je největším evropským a patrně i světovým producentem gramofonů v kvalitě Hi-Fi, letos plánuje zvýšit výrobu o čtvrtinu na rekordních devadesát až sto tisíc gramofonových přístrojů. Produkci litovelského závodu žene vzhůru rostoucí poptávka na zahraničních trzích i nová výroba levnějšího modelu gramofonu. Už loni firma SEV Litovel zvýšila výrobu o čtyřicet šest procent z padesáti čtyř tisíc gramofonů v roce 2012 na sedmdesát devět tisíc gramofonů. Motorem růstu byl export, na který připadá drtivá většina produkce.Trio hvězdného amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua letos zahájí brněnský JazzFest. Na koncert, který se uskuteční 6. března v Janáčkově divadle, rychle podle pořadatelů mizí vstupenky. Velký zájem je také o další festivalová vystoupení, zejména o zpěváka Gregoryho Portera a libanonského trumpetistu Ibrahima Maaloufa, Synkopy jazzového piana zazní také 30. března na druhém festivalovém koncertu. V klubu Fléda nejprve zahraje trio kontrabasisty Roberta Balzara, poté saxofonista Rostislav Fraš v kvartetu doplněném o italského pianistu světového jména Antonia Faraa. Fraš s ním absolvuje krátké turné, které vyvrcholí právě na JazzFestu.

Ochranná asociace zvukařů – autorů (OAZA) neuspěla ve sporu se státem o náhradu škody téměř dvacet pět milionů korun. V letech 2004 až 2006 jí Ministerstvo kultury neumožnilo vybírat odměny a vykonávat kolektivní správu autorských práv mistrů zvuku. Uznání se asociace domohla až díky soudnímu rozhodnutí, plnohodnotně pracuje od začátku roku 2007. Nejvyšší soud však loni rozhodl, že peníze za předcházející období OAZA nezíská. Nyní její stížnost odmítl také Ústavní soud. Podle pravomocného verdiktu neměla asociace automatický nárok na přiznání statusu kolektivního správce. Záleželo na úvaze Ministerstva kultury. Úřad přitom zprvu nastával názor, že činnost zvukaře je v převážné míře technická a řemeslná, nikoli umělecká. Později sice Ministerstvo kultury kvůli soudnímu rozhodnutí svůj názor přehodnotilo, to však neznamená, že jeho přecházejícím postupem vznikla škoda, kterou by měl nyní hradit asociaci stát. Ústavní soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Výročí
V pondělí oslaví 80. narozeniny slavná italská sopranistka Renata Scotto, patřila ve druhé polovině dvacátého století mezi pěvecké superstar.
Foto Matej Slávik, Kerstin Joensson, archiv, Anna Vacková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat