Týden s hudbou (59)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Třicet let od prvního vystoupení japonského tanečníka Mina Tanaky v Praze připomnělo několik jeho sólových vystoupení. Slavný tanečník se do Prahy vrátil v rámci oslav dvacáté sezony Divadla Archa. Ve čtvrtek 12. června za soumraku zatančil na Rohanském ostrově a 14. a 15. června v Arše v sólové inscenaci Šťastný strom.

Krátce po svých dvaadevadesátých narozeninách zemřel 10. června dlouholetý sólista souboru plzeňské opery a posléze Opery Národního divadla v Praze, přední tenorista poválečné generace u nás, Zdeněk Jankovský (9. června 1922 – 10. června 2014). Pěvec se v Plzni a posléze i v Praze úspěšně prosadil jak v lyrických, tak v dramatických prvooborových rolích českého i světového repertoáru, později pak v postavách charakterních. V Plzni Zdeněk Jankovský působil dlouhá dvě desetiletí, mezi léty 1954 a 1974, kdy přešel do pražského Národního divadla. Sólistou prvního českého operního souboru byl až do června 1989, tedy patnáct let, až do svých sedmašedesáti. Za zvláštní zmínku stojí také pedagogické působení Zdeňka Jankovského. Kontroverzní ruský dirigent Valerij Gergijev v pátek v pražském Rudolfinu na mimořádném koncertu s Českou filharmonií nabídl ryze ruský program. Zazněla díla Čajkovského, Rachmaninova a Musorgského. Vyprodaný Dvořákův sál odměnil dirigenta a sólistku, korejskou klavíristku Jol Um Son, bouřlivým potleskem. Stejný repertoár Česká filharmonie s Gergijevem provedla v sobotu v Itálii na Ravenna festivalu. Odpůrci Gergieva před koncertem rozdávali letáky s tvrzením, že používá hudbu jako nástroj ruské válečné propagandy, a s výzvou, aby lidé při koncertu leták zvedli a ukázali jeho druhou stranu s nápisem v azbuce Ne propagandě. Nikdo v sále, kde bylo mnoho ruskojazyčných posluchačů, však na výzvu nereagoval.

Regiony
Českokrumlovské slavnosti si připomenou  úspěchy Viléma z Rožmberka. Na sedm set velmožů, rytířů na koních, kejklířů, zástupců cechů a poddaných mohou sledovat v historických průvodech návštěvníci Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově. Slavnosti připomenou také čtyři sta padesáté výročí narození Williama Shakespeara. Během tří dnů od 20. do 22. června se uskuteční na deseti scénách sto sedmdesát vystoupení sedmdesáti souborů. Lidé si mohou vybírat z rozsáhlého programu.

Sponzoři letos dali na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov o osm milionů korun méně než loni. Může za to i zrušený tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Od 18. července do 16. srpna nabídne dvacátý třetí ročník festivalu sedmnáct koncertů, z toho šest pod širým nebem. Jeho rozpočet každoročně překračuje hranici čtyřiceti milionů korun. Jednak ve sponzoringu festivalu nepokračuje jeden z uchazečů o dostavbu Temelína, společnost MIR, jednak má ekonomické problémy hlavní partner festivalu, společnost E.ON. Problémy mají i jiní, třeba Budějovický Budvar pociťuje tlak vlastníka na odvody zisků do státní kasy. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájí na letní scéně P2 německý tenorista Jonas Kaufmann. Vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Reidera. Závěr festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě.Vystoupením dechového orchestru mladých muzikantů a koncertem kolínské filharmonie v Kolíně začal 51. ročník festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín. Festival nabídne kromě tradičního „monstrkoncertu“ a řady vystoupení dechových domácích i zahraničních orchestrů také například videomapping nebo dvě alternativní scény. Kromě hlavní scény na Karlově náměstí mohou návštěvníci festivalu zavítat také do kolínské synagogy nebo chrámu svatého Bartoloměje. Hlavní hvězdou scény v synagoze bude skupina Létající rabín s židovskou rytmickou hudbou. Chrám svatého Bartoloměje nabídne varhanní skladby a oratorní árie Bacha, Mozarta, Dvořáka a dalších.

Režisér a producent Ondřej Trojan zakládá letní filmový a hudební festival v jihočeských Slavonicích. Pod názvem Slavonice Fest nabídne od 27. do 31. července přehlídku filmů a koncertů pod širým nebem, chybět nemají ani taneční party. V hudební části festivalu se vystřídá dvacet kapel a šest DJ. Festival odstartují Matěj Ruppert a Roman Holý s G Point Hunters.

Koncert sboru a orchestru Národního divadla Praha na druhém zámeckém nádvoří zahájil padesátý šestý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve výběru árií, sborů a scén z oper českých autorů vystoupila mimo jiné sopranistka Eva Urbanová. Přehlídka letos nabízí sedm operních představení, nejvíce ve své historii. Některé budou mít premiéru, další jsou uváděny jen výjimečně. Na objednávku festivalu nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava méně hranou operu Bedřicha Smetany Čertova stěna, kterou uvedlo ve čtvrtek jako poslední premiéru této sezony. Novodobou světovou premiéru bude mít v přírodním divadle u zámku v Nových Hradech u Litomyšle komorní opera Giuseppe Scarlattiho Armida z roku 1766. Diváci budou moci rovněž navštívit například dokumentární komorní operu Aleše Březiny Toufar o takzvaném čihošťském zázraku a osudu jedné z obětí komunistického režimu, kněze Josefa Toufara.
Výročí
16. 6. 1874, tedy před 140 lety, se narodil František Neumann český dirigent a hudební skladatel. Vystudoval obchodní akademii v Chrudimi, pracoval u dopravní firmy v Praze a vyučil se uzenářem u dvorního dodavatele uzenin ve Vídni. Vedle toho studoval soukromě hudbu a začal komponovat. Po vzniku Československé republiky přijal nabídku Leoše Janáčka a stal se šéfem opery brněnského Národního divadla. Prakticky z ničeho vybudoval operní soubor, který si záhy získal mezinárodní pozornost, a v roce 1925 byl jmenován ředitelem brněnského Národního divadla.19. 6. 1854, tedy před 160 lety, se narodil Alfredo Catalani, italský operní skladatel.

21. 6. 1899 se před 115 lety v Brně narodil Pavel Haas, český hudební skladatel první poloviny dvacátého století. Jeho hudební dílo zahrnuje několik desítek skladeb; uplatňují se v něm prvky české a moravské lidové hudby, často také cituje husitské písně a Svatováclavský chorál.22. 6. 1974, tedy před 40 lety, zemřel Darius Milhaud, francouzský hudební skladatel a pedagog. Narodil se 4. září 1892 ve francouzském Aix-en-Provence do židovské rodiny. Vystudoval na pařížské konzervatoři. Byl členem Pařížské šestky (také Skupina šesti – Les Six). Milhaud je také autorem několika krátkých oper, z nichž sedmiminutový La Délivrance de Thésée je zapsán jako nejkratší světová opera i v Guinessově knize rekordů.

Foto ENO, archiv, archiv Spitfire Company, Martin Popelář 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat