Týden s hudbou (71)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden Praha Na dvě desítky koncertů oslavujících skladatele Antonína Dvořáka nabídne od pondělí 8. září mezinárodní hudební festival Dvořákova …

Regiony
První diváci zhlédli v pondělí vůbec první představení v Novém divadle v Jízdecké ulici v Plzni, Smetanovu operu Prodaná nevěsta. Hlediště před velkou scénou se 461 sedadly bylo zaplněno do posledního místa. Slavnostně se nejmodernější divadelní budova v Česku otevřela 2. září stejným titulem, představení bylo jen pro pozvané hosty, televize ale zajistila přímý přenos. V pátek 5. září pak plzeňská opera v Novém divadle uvedla Slavnostní koncert k zahájení nové sezony, především s úryvky z chystaných operních i baletních premiér. Objekt, který tvoří provozní a divadelní budova, nahrazuje po bezmála půlstoletí nevyhovující prostory Komorního divadla. Plzeňští divadelníci se do Nového divadla přestěhovali na začátku své jubilejní 150. sezony, v níž divákům slibují rekordních 26 premiér. V Novém divadle se odehrají na dvou scénách, v hlavním sále a na studiové scéně s hledištěm pro půldruhou stovku lidí. Oba dva prostory v sobě skrývají špičkovou divadelní a scénickou techniku, která plní přísné bezpečnostní parametry.

V Ostravě v pondělí začal Svatováclavský hudební festival. Ve zcela vyprodaném kostele Panny Marie Královny jej zahájila Janáčkova filharmonie a brněnský Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou. Na programu koncertu, který vedl dirigent Jakub Hrůša, bylo Requiem Antonína Dvořáka. Festival potrvá do 28. září a zaměřuje se na duchovní hudbu. Dramaturgie letošního ročníku se nese ve znamení Roku české hudby. Jedním z netradičních projektů bude uvedení barokní opery Calisto Francesca Cavalliho v Opavě v provedení souboru Collegium Marianum s vynikající sopranistkou Hanou Blažíkovou pod vedením Jany Semerádové a divadelního souboru Buchty a loutky.

Obnovenou Květnou zahradu otevřel v sobotu v Kroměříži barokní festival nazvaný Hortus Magicus. Během víkendu nabídnul zpěv, hudbu, tanec, divadlo, hry i barokní operu. Hlavním lákadlem však byly novinky, které památce zapsané spolu s arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou na listinu UNESCO přinesl téměř tři roky trvající a evropskými penězi podpořený projekt. Vrcholem programu byla v sobotu barokní opera, Sarriho Didone abbandonata v podání souboru Opera na cestách. Obnova zahrady začala na podzim 2012, vyžádala si 230 milionů korun.

V neděli 7. září začal nový ročník festivalu Heroldův Rakovník. Jeden z nejvýznamnějších kulturních projektů města se koná každoročně začátkem podzimu a je součástí festivalového cyklu České kulturní slavnosti. Je věnován vzpomínce na rakovnického rodáka Jiřího Herolda, slavného violistu, člena legendárního Českého kvarteta. Na programu nejnovějšího ročníku je mimo jiné Pergolesiho Stabat Mater či Pocta Heroldovi, společný večer klavíristky Jitky Čechové a violistky Jitky Hosprové.

Výročí
Před čtyřiceti lety, 9.září 1974 zemřel německý tenorista Wolfgang Windgassen (narozen 26. května 1914), uznávaný především ve wagnerovských rolích.

Před sedmdesáti lety, 10. září 1944 se narodil britský barytonista Thomas Allen, považovaný za jednoho z nejlepších lyrických představitelů svého oboru druhé poloviny minulého století.

Před deseti lety, 11. září 2004 v Bratislavě zemřel slovenský skladatel a klavírista Juraj Beneš (narozen 2. března 1940), bývalý proděkan Hudební a taneční fakulty VŠMU a dvojnásobný držitel Ceny Jána Levoslava Belly.

Před sto čtyřiceti lety, 13. září 1874 se narodil rakouský modernistický hudební skladatel, hudební teoretik a příležitostný malíř Arnold Schönberg (zemřel 13. července 1951). Většinu svých hudebních skladeb vytvořil mimo tradiční tonální systém.
Foto archiv, Wolf-Dieter Grabner, Sacha Calouss

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na