Týden s hudbou. Koncert, TV, streamy

Jako každé pondělí přinášíme nový Týden s hudbou, kde najdete to podstatné, co se děje ve vašem okolí, televizi, rozhlasu a v zahraničních streamech.
Elina Vähälä (zdroj Elina Vähälä)
Elina Vähälä (zdroj Elina Vähälä)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga v pondělí 16. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka (sólistka Elina Vähälä) a L’Ascension Oliviera Messiaena. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V pondělí 16. ledna se v sále Martinů od 19:30 hodin uskuteční koncert k nedožitým 96. narozeninám cembalistky Zuzany Růžičkové. Program z děl Schumanna nebo Martinů chystají klavírista Matouš Zukal, sopranistka Kristýna Kůstková a korepetitor Ahmad Hedar. Hlavním těžištěm večera ovšem budou skladby Viktora Kalabise, manžela slavné cembalistky, který letos slaví sté výročí narození. Manželským párem založený Nadační fond V. Kalabise a Z. Růžičkové proto připravil projekt Kalabis100, kterého je gratulační koncert součástí.

Písně Antonína Dvořáka, Edwarda Elgara, Manuela de Fally, Richarda Wagnera a Richarda Strausse v Atriu na Žižkově v úterý 17. ledna od 19:00 hodin zazní v podání Nikoly Uramové a Ester Kozar za doprovodu Jana Duška. Koncert pořádá LiederCompany.

Sonáty pro housle a cembalo BWV 1014-1019 Johanna Sebastiana Bacha zazní v podání Florence Malgoireho a Mahana Esfahaniho v úterý 17. ledna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Festival EuroArt uvede v úterý 17. ledna od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Trio Bohémo Matouše Pěrušky (housle). Kristiny Vocetkové (violoncello) a Jana Vojtka (klavír). Zazní Klavírní trio g moll, op. 15 Bedřicha Smetany, Klavírní trio c moll, op. 1/3 Ludwiga van Beethovena a Uherská rapsodie č. 9 Franze Liszta.

Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)
Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Tomášem Netopilem ve čtvrtek 19. ledna, v pátek 20. ledna v 19:30 hodin a v sobotu 21. ledna od 15:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Balada blanická Leoše Janáčka, světová premiéra dvojkoncertu pro dva trombony a orchestru Bimetal Miloše Orsona Štědroně (sólisté Lukáš Moťka a Robert Kozánek) a Tři slovanské rapsodie, op. 45 Antonína Dvořáka. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve čtvrtek 19. ledna od 10:00 hodin tamtéž.

Sbor a Orchestr Národního divadla pod taktovkou Johna Fioreho uvedou koncertně v pátek 20. ledna a v neděli 22. ledna od 19:00 hodin symfonii Zvony Sergeje Rachmaninova a Oedipus rex Igora Stravinského. Sólových partů se ujmou Alžběta Poláčková, Richard Samek a Jiří Brückler.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem vystoupí ve čtvrtek 19. ledna v kině Vesmír výjimečně již od 17:00 hodin s koncertem určeným dětskému publiku. Zazní skladby Maurice Ravela, Edwarda Elgara a Ludwiga van Beethovena.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Christiana Knüsela chystá ve čtvrtek 19. ledna od 9:30 hodin mimořádnou generální zkoušku v Redutě. Zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Irina Georgieva) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.

Irena Troupová (foto Daniel Havel)
Irena Troupová (foto Daniel Havel)

Irena Troupová a Jan Dušek představí ve čtvrtek 19. května od 19:00 hodin v Arcidiecézním muzeu Olomouc písně skladatelů pronásledovaných a umučených nacismem. Posluchači uslyší písně Viktora Ullmanna, Ervína Schulhoffa, Pavla Haase a Hanse Winterberga. Koncert pořádá LiederCompany.

Ostatní regiony Čech

Severočeská filharmonie Teplice v rámci svého komorního cyklu hostí ve středu 18. ledna od 19:00 hodin v Lázeňském domu Beethoven North Czech Capella. Zazní Divertimento pro dva orchestry Es dur Echo Josepha Haydna, Koncert pro dvě cembala a orchestr c moll BWV 1060 Johanna Sebastiana Bacha (sólistky Štěpánka Skalická a Kamila Dubská), Z časů Holbergových Edvarda Hagerupa Griega a Výběr z houslových duet Bély Bartóka v aranžmá pro smyčce Luciana Beria.

Slovensko

Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor pod taktovkou Ondreje Olose ve čtvrtek 19. ledna od 19:00 hodin v koncertní síni SF uvádí slavné operní předehry a sbory Wolfganga Amadea Mozarta, Carla Maria von Webera, Giuseppe Verdiho, Arriga Boita, Georgese Bizeta, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Eugena Suchoně.

Stání filharmonie Košice se Zbyňkem Müllerem vystoupí ve čtvrtek 19. ledna od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1, op. 5 Ernő Dohnányie (sólista Ladislav Fančovič), Allegro sinfonico Ľudovíta Rajtera, Tance z Galanty Zoltána Kodályho a Rumunské tance Bély Bartóka v aranžmá A. Willnera.

Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)
Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)

Streamy, televizní a rozhlasové přenosy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga v pondělí 16. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka (sólistka Elina Vähälä) a L’Ascension Oliviera Messiaena. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Opereta Franze Lehára Cikánská láska bude uvedena na ČT Art v pondělí 16. ledna od 20:15 hodin v inscenaci Letní scény v Baden Badenu. V nastudování Michaela Zehetnera zpívají v hlavních rolích Cornelia Horáková, Iurie Ciobanu a Vincent Schirrmacher. 

Oslavte narozeniny umění Art’s Birthday u poslechu koncertů přenášených do sítě EBU na Českém rozhlase Vltava v úterý 17. ledna od 20:00 hodin.

V úterý 17. ledna od 21:10 hodin si na ČT Art poslechněte Symfonii č. 9 d moll Antona Brucknera v podání Berlínských filharmoniků a Herberta von Karajana v nahrávce z roku 1985.

Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)
Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)

Sinfoniettu Leoše Janáčka v podání Filharmonie Brno a Dennise Russella Daviese z Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka si poslechněte v úterý 17. ledna od 22:00 hodin na TV Noe.

Biblické písně Antonína Dvořáka v nahrávce z roku 2015 s Ivo Hrachovcem a Ivo Kahánkem si poslechněte ve čtvrtek 19. ledna od 12:50 hodin na TV Noe.

Od pátku 20. ledna 18:00 hodin SEČ sledujte na webu Helsinské filharmonie koncert s dirigentkou Susannou Mälkki. Zazní Koncert pro klavír a orchestr Ann-Elise Hannikainen (sólista Ossi Tanner) a Symfonie č. 9 d moll Antona Brucknera. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

Od soboty 21. ledna sledujte na webu OperaVision operu Richarda Wagnera Parsifal v inscenaci Bergenské národní opery v hudebním nastudování Edwarda Gardnera. Hlavních rolích se zhostí Stuart Skelton, Ricarda Merbeth, Johan Reuter, Brindley Sherratt, Olafur Sigurdarson, Wilhelm Schwinghammer, Eirik Grøtvedt, Changdai Park, Monika Jägerová, Ingeborg Gillebo, John Olsen, Erlend Tvinnereim, Agnieszka Adamczak, Lydia Hoen Tjore, Olivera Ticevic, Emily Pogorelc, Ingeborg Gillebo, Margrethe Fredheim a spojené sbory Bergenský filharmonický sbor, Sbor Edvarda Griega, Collegium Musicum a Chlapecký a Dívčí sbor Edvarda Griega.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments