Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Filharmonie Brno v sobotu 23. října v 10:30 zahraje v rámci dětského programu s dirigentem Adamem Sedlickým. Koncertem provázejí Kristyna Drášilová a Josef Škarka.

Český filharmonický sbor se svým sbormistrem Petrem Fialou účinkuje na abonentním koncertě v neděli 24. října v 19:00 v Besedním domě. Zazní Křest svaté Ludmily Petra Fialy a výběr sborových částí oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje sopranistka Pavlína Švestková, recitátoři Simona Postlerová a Vítězslav Šlahař, doprovází ansámbl Czech virtuosi.

Festival Dance Brno

V pondělí 18. října v Brně začíná festival českého profesionálního baletu Dance Brno. V Mahenově divadle jako první vystoupí v 19:00 Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni s choreografií Dustina Kleina Vyhoďmeho z kola ven podle hry Dalea Wassermana Přelet nad kukaččím hnízdem, napsané podle předlohy románu Kena Keseyho.

V úterý 19. října v 19:00 se v Janáčkově divadle představí Balet Národního divadla v Praze s choreografiemi Williama Forsytha (The Second Detail), Edwarda Cluga (Handman) a Wayna McGregora (Eden). Za doprovodu Orchestru Berg pod taktovkou Petera Vrábela tančí sólisté Národního divadla.

Ve středu 20. října v 19:00 v Mahenově divadle vystoupí Balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích s představením Rádio svobodná Bystrouška Petra Zusky.

Čtvrteční večer 21. října v 19:00 v Janáčkově divadle bude patřit Baletu Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě s choreografií Maura Bigonzettiho a Juanja Arquese  Rossiniho karty.

Balet Moravského divadla Olomouc vystoupí v pátek 22. října v 19:00 v Mahenově divadle s choreografií Giselle Michala Štípy.

Závěr festivalu bude patřit v sobotu 23. října v 19:00 v Janáčkově divadle Baletu Národního divadla Brno a představení Dáma s kaméliemi  Valentiny Turcu.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava pořádá v sobotu 23. října od 10:00 hodin v Domě kultury celodenní XX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2021.

Olomouc

Letošní ročník festivalu Music Olomouc se letos svou dramaturgií zaměřil na ženy. V pondělí 18. října v 19:00 v Uměleckém centru Palackého Univerzity v kapli Božího Těla vystoupí ansámbl Marka Keprta Lichtzwang společně s flétnistkou Monikou Štreitovou. Zazní skladby Tatjany Kozlovy-Johannes (Estonsko), Unsuk Chin (Jižní Korea), Clotilde Rossa (Portugalsko), Kaijy Saariaho (Finsko), Karen Tanaka (Japonsko), Edith Canat de Chizzy (Francie), Santy Ratniece (Lotyšsko) Jany Kmiťové a Petry Bachraté (obě Slovensko). V úterý 19. října v 19:00 tamtéž vystoupí české Isha Trio. Zazní předpremiéra kolektivní opery Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara TiAmo (2020) o ženách v různých životních situacích.

Vilém Veverka vystoupí s Dechovou harmonií a Komorním orchestrem Moravské filharmonie Olomouc v pondělí 18. října ve vojenské nemocnici Olomouc v Klášterním Hradisku. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Samuela Barbera a Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 21. října se uskuteční živá akce Fraky dolů s Moravia Quintetem a filmovými melodiemi.  

V sobotu budeme svědky závěrečného koncertu Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc 2021 z kostela Panny Marie Sněžné. Zazní Messa di Gloria Vincenza Belliniho. Účinkují Lucie Vagenknechtová, Barbora de Nunes-Cambraia, Jaroslav Březina a Martin Gurbaľ. Spoluúčinkuje Ars Brunensis a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Jaromírem M. Krygelem.  Koncert doplní Meditace pro housle a orchestr Pēterise Vaskse (sólista Roman Patočka). 

Regiony

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v teplickém Domě kultury ve čtvrtek 21. října od 19:00 hodin s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Zazní Symfonie č. 100 G dur „Vojenská“ Josepha Haydna a scény z opery Umberta Giordana Andrea Chénier se sólisty Petrou Alvarez ŠimkovouRafaelem Alvarezem a Svatoplukem Semem.

Rejchovo kvarteto ve spolupráci se sopranistkou Pavlou Radostovou uvede v rámci svého komorního cyklu koncert sestavený z árií z hudební sbírky Tekly Podleské, berounské operní divy. Koncert proběhne 21.10. od 19:00 hodin v Obřadní síni radnice v Tišnově.

Čeští umělci v zahraničí

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Petrem Popelkou vystoupí ve středu 20. října v německém Erlangenu. Zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Glinky, Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (sólista Gautier Capuçon) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.

Slovensko

Ve čtvrtek 21. října a v pátek 22. října od 19:00 zahajuje Slovenská filharmonie v Koncertní síni SF letošní sezónu. Společně s dirigentem Danielem Raiskinem provedou Petite ouverture solennelle Ľudovíta Rajtera, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólista Vadim Gluzman) a Symfonii Manfred, op. 58 Petra Iljiče Čajkovského. 

Státní filharmonie Košice s dirigentem Marošem Potokárem přivítá ve čtvrtek 21. října v 19:00 v Domě umění spojené sbory Collegium Technicum (sbormistryně Tatiana Švajková) a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy (sbormistr Jakub Zicha). Po úvodní předehře k opeře Ifigénie na Aulidě Christopha Willibalda Glucka zazní společně se sólisty Michaelou Rady, Myroslavou Havryliuk, Maksymem Kutsenkem a Michalem Onuferem Requeim d moll (KV 625) Wolfganga Amadea Mozarta.

V bratislavském Mirbachovském paláci v neděli 24. října v 10:30 vystoupí Bergerovo trio. Zazní díla Petera Zagara, Jevgenije Iršaie a Romana Bergera.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem provedou v Malé síni SF v neděli 24. října 19:00 Smyčcový kvartet č. 1 d moll Stanisława Moniuszka, Nokturno Jána Levoslava Bely a Serenádu pro smyčcový orchestr E dur, op. 22 Antonína Dvořáka. 

Kino

V sobotu 23. října od 18:45 začíná v dvaadvaceti kinech přenos opery Oheň v kostech (Fire Shut Up In My Bones) Terence Blancharda v rámci přenosů newyorské Metropolitní opery. Provedení bude řídit Yannick Nézet-Séguin, v hlavních rolích by měli vystoupit Angel Blue, Latonia Moore a Will Liverman. Opera je adaptací románu Charlese M. Blowa.

Streamy a televizní přenosy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments