Týden s hudbou. Koncerty, opery, rozhlas, TV a streamy

Na začátku v dubna ve Svatém týdnu je tu pro vás nový Týden s hudbou, kde na prahu Velikonoc naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí, v rozhlase a v televizi doplněné o zahraniční streamy.
Témata:Alžběta Poláčková Balázs Adorján Cappella Mariana Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Christina Bock Christoph Pohl Christoph Poppen Chuhei Iwasaki Claudio Vandelli Collegium 1704 Collegium Marianum Collegium Vocale 1704 Davide Livermore Die Münchner Philharmoniker Elisabeth Teige Ensemble Vedado Eva Hornyáková Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Gabriel Díaz Gustáv Beláček Horácio Ferreira Ion Martin Jakub Uhlík Jan Adam Jan Čermák Jan Krejča Jan Kučera Jan Rezek Jana Semerádová Jana Švadlenková Janáčkova filharmonie Ostrava Jarmila Balážová Jaromír Nosek Jaroslav Březina Jaroslav Šonský Jiří Havrlant Johannes Ebenbauer Jozef Benci Juliane Banse Kateřina Kněžíková Kölner Kammerorchester Kristina Fialová Kristýna Kůstková Kühnův smíšený sbor Leoš Svárovský Lucie Karafiátová Lukáš Dvořák Lukáš Prchal Lukáš Vasilek Marek Štryncl Markéta Cukrová Markéta Klaudová (roz. Böhmová) Martin Čičvák Martinů Strings Prague Michael Dvořák Michael Weinius Michaela Zajmi Michal Reitmajer Michal Sedláček Michele Mariotti Miloš Formáček Miloš Valent Miroslav Beinhauer Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Nanochor Ondrej Lenárd Ondřej Múčka OperaVision Paavali Jumppanem Pavla Radostová Peter Berger Petr Fiala Petr Nekoranec Petr Popelka Petr Vronský PKF — Prague Philharmonia Plzeňská filharmonie Pražský filharmonický sbor Richard Samek Roman Janál Roman Patočka Sébastien Bagnoud Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Severočeské divadlo Ústí nad Labem Simona Houda Šaturová Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Solamente Naturali Státní opera Praha Svatojakubský sbor Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Teatro dell'Opera di Roma Tomáš Víšek Václav Luks Václav Vallon Václava Krejčí Housková Würth Philharmoniker Žofie Hrubá Součková Zsolt Hamar Zubin Mehta
Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)
Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou chystá na tři části souborné koncertní provedení opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda. V pondělí 3. dubna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina zazní I. dějství. Sólových partů se ujmou Michael Weinius (Tristan, tenor), Elisabeth Teige (Isolda, soprán), Christoph Pohl (Kurnewal, baryton), Christina Bock (Brangäne, mezzosoprán) a Petr Nekoranec (Mladý námořník, tenor). Sborový part přednese Pražský filharmonický sbor. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem vystoupí v úterý 4. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s Missou paschalis ZWV 7 Jana Dismase Zelenky a Velikonočním oratoriem BWV 249 Johanna Sebastiana Bacha.

PKF – Prague Philharmonia v rámci cyklu soudobé hudby uvádí v úterý 4.dubna od 19:30 hodin v NoDu koncert z děl Arvo Pärta, Kaiji Saariaho a Peterise Vaskse. Hrají Žofie Hrubá Součková (flétna), Jakub Uhlík (klavír), houslisté Michal Sedláček a Jan Adam, Jan Čermák (viola) a Balázs Adorján (violoncello).

Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sólistky Simonou Šaturovou a Gabrielem Díazem v úterý 4. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho.

Jarní koncert s hornou se uskuteční v úterý 4. dubna v 19:30 hodin v barokním refektáři klášteru dominikánů v Jilské 5. Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského a sólistkou Janou Švadlenkovou uvedou díla Josefa Myslivečka, Jana Václava Sticha Punta, Benjamina Brittena a Maurice Ravela. Koncert se uskuteční v rámci patnáctého ročníku cyklu Hudba bez hranic.

České muzeum hudby (Karmelitská 2, Praha 1) zve ve středu 5. dubna 2023 od 18:00 na besedu s autorkou nově vydané knihy Harfy ve sbírce Národního muzea, která bude oživena harfovým recitálem. Návštěvníci uslyší poutavé vyprávění nejen o tradici harfy v české hudební kultuře, ale také o tom, jak vznikala početná sbírka harf v Českém muzeu hudby. V moderované besedě s kurátorkou Danielou Kotašovou bude prostor i pro zvídavé dotazy z publika.

Večerem bude provázet hra na historickou harfu v podání koncertní umělkyně Barbory Plaché, která patří k předním českým sólovým harfistkám mladší generace.

Michaela Zajmi (foto Kateřina Janišová)
Michaela Zajmi (foto Kateřina Janišová)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera provede ve středu 5. dubna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Zpívají Eva Hornyáková, Michaela Zajmi, Richard Samek, Gustáv Beláček a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jakubem Piklou. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v úterý 4. dubna od 10:00 hodin tamtéž.

Responsoria temnot – responsoria Svatého týdne (Tenebrae) provede již tradičně Nanochor se sbormistrem Lukášem Prchalem v kostele sv. Ducha ve středu 5. dubna, na Zelený čtvrtek 6. dubna a na Velký pátek 7. dubna vždy od 20:30 hodin. Pro tento rok byla vybrána Resporia temnot Tomáse Luise da Victorii, Carla Gesualda da Venosy a Jana Dismase Zelenky.

Do Státní opery se ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin vrátí v rámci projektu Musica non grata revuální opereta Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy v režii Martina Čičváka a v hudebním nastudování Jana Kučery. Lechtivá, jazzově laděná komedie plná tanečních výstupů se do konce sezony dočká osmi repríz. V hlavních rolích se představí řada známých tváří Opery Národního divadla a Státní opery: Vanda Šípová, Doubravka Součková, Csaba Kotlár, Jiří Hájek, Daniel Matoušek, Josef Moravec, Barbora Řeřichová, Lucie Hájková, Vladimír Kratina, Richard Haan a další.

Ve čtvrtek 6. dubna od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově uvede klavírista Miroslav Beinhauer díla Johna Adamse, Adriána Demoče, Helmuta Lachenmanna a Petra Bakly.

Miroslav Beinhauer (foto Adolf Horsinka)
Miroslav Beinhauer (foto Adolf Horsinka)

Na Velký pátek 7. dubna od 15:00 hodin při velkopáteční liturgii budou u sv. Jakuba provedeny chorální Janovy pašije Svatojakubským sborem pod taktovkou Jan Rezka. Od 18:00 hodin poté v podání Svatojakubského sboru a orchestru pod taktovkou Jana Rezka zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka.

V pátek 7. dubna od 19:30 hodin a v sobotu 8. dubna od 17:30 hodin budou v kostele sv. Šimona a Judy provedeny Musicou Floreou pod taktovkou Marka Štryncla Janovy pašije BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Sólové party zpívají Jaromír Nosek a Jaroslav Březina.

V sobotu 8. dubna od 15:00 hodin se v Atriu na Žižkově uskuteční varhanní recitál Lukáše Dvořáka. Zazní díl Johanna Sebastiana Bacha, Nicolause Bruhnse, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Antonína Dvořáka, Štefana Németh-Šamorínského a Aivarse Kalējse.

V neděli 9. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy se uskuteční velikonoční koncert z děl Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkuje Kölner Kammerorchester s dirigentem Christophem Poppem. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur KV 216 (sólista Roman Patočka), Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 (sólista Horácio Ferreira), Árie Vitellie z opery La clemenza di Tito (sólistka Juliane Banse) a Symfonie č. 29 A dur KV 201.

Horácio Ferreira (foto Ana Costa Fotografia)
Horácio Ferreira (foto Ana Costa Fotografia)

Brno

Filharmonie Brno pořádá Velikonoční festival duchovní hudby.

V pondělí 3. dubna v 19:30 hodin v kostele sv. Augustina vystoupí Cappella Mariana. Zazní skladby Svatého týdne Marca Antoine Charpentiera, Henriho du Monta a Heinricha Schütze, ve světové premiéře pak skladba Ze všech sil Slavomíra Hořínky.

Francouzské Tenebrae – temné hodinky zazní poprvé ve středu 5. dubna od 21:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v podání Brněnské gregoriánské scholy a sbormistra Ondřeje Múčky. Spoluúčinkuje Johannes Ebenbauer.

Na Zelený čtvrtek 6. dubna od 21:00 hodin Markéta Klaudová, Pavla Radostová, Lucie Karafiátová za doprovodu Jiřího Havrlanta (varhanní pozitiv), Jana Krejči (theorba) a Michala Raitmajera přednesou v kostele Nanebevzetí Panny Marie responsoria Marca Antoine Charpentiera, Françoise Couperina, Michela Lamberta a Jeana Henriho d’Angleberta.

Na Velký pátek 7. dubna od 21:00 hodin tamtéž Ensemble Vedado uvedou Velkopáteční lamentace Fabrice de Villeneuvea.

Ensemble Vedado (zdroj Ensemble Vedado)
Ensemble Vedado (zdroj Ensemble Vedado)

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Sébastienem Thomasem Bagnoudem vystoupí ve čtvrtek 6. dubna od 18:00 hodin v kině Vesmír. Zazní Danse Macabre Camille Saint-Saënse, Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho, Koncert pro harfu a orchestr A dur Karla Ditterse z Dittersdorfu, Tenkrát na Západě Ennia Morriconeho, Let čmeláka Nikolaje Rimského Korsakova, Concerto grosso pro smyčce Palladio Karla Jenkinse a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa a Vodník Antonína Dvořáka.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc na Zelený čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin Redutě uvede s dirigentem Zsoltem Hamarem Symfonii č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera. Spoluúčinkují sólistky Kristýna Kůstková a Markéta Cukrová a Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Původně plánovaná veřejná generální zkouška od 9:30 hodin byla zrušena.

Ostatní regiony Čech

Stabat Mater Petra Fialy a Symfonie č. 40 g moll K 550 Wolfganga Amadea Mozarta zazní v podání Kristiny Fialové (viola), Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Leoše Svárovského v pondělí 3. dubna od 19:00 hodin v sále filharmonie v Hradci Králové.

Severočeská filharmonie Teplices dirigentem Petrem Vronským zahraje ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin v Koncertním sále teplického Domu kultury Koncert pro klavír a orchestr e moll Vítězslava Nováka (sólista Tomáš Víšek) a Symfonii č. 6 A dur Antona Brucknera.

Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka zazní v plzeňské Měšťanské besedě na Zelený čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin v podání Alžběty Poláčkové, Václavy Krejčí Houskové, Václava Vallona, Romana Janála, Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Plzeňské filharmonie pod taktovkou Chuheie Iwasakiho.

Václava Krejčí Housková (zdroj Václava Krejčí Housková)
Václava Krejčí Housková (zdroj Václava Krejčí Housková)

Requiem Antonína Dvořáka zazní v Městském divadle Jablonec nad Nisou na Zelený čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin v podání Valerije Vajgant, Karly Bytnarové, Tomáše Černého, Juraje Kruglova a Sboru a Orchestr Severočeského divadla Ústí nad Labem pod taktovkou Miloše Formáčka.

Češi v zahraničí

Česká filharmonie v rámci svého turné se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem v pondělí 3. dubna vystoupí v Teatro alla Scalla se Symfonií č. 6 a moll Gustava Mahlera. V úterý Česká filharmonie zavítá do Grand Théâtre de Provence v Aix en Provence, kde ještě jednou zopakuje Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera. Od 20:30 hodin bude na Radio Classique přímý přenos.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem vystoupí v drážďanském Annenkirche v pondělí 3. dubna s Missou paschalis ZWV 7 Jana Dismase Zelenky a Velikonočním oratoriem BWV 249 Johanna Sebastiana Bacha.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem se ve středu 5. a v neděli 9. dubna představí v inscenaci opery Richarda Wagnera Tannhäuser v sazburgském Festspielhausu. V hlavních rolích zpívají Georg Zeppenfeld, Jonas Kaufmann, Elina Garanča, Christian Gerhaher, Sebastian Kohlhepp, Edwin Crossley-Mercer, Dean PowerAlexander Köpeczi a Marlis Petersen. Spoluúčinkuje Bachchor Salzburg (sbormistr Benjamin Hartmann) a Gewandhausorchester.

Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou v sobotu 8. dubna zazpívá v německém Künzelsau Requiem Giuseppe Verdiho. Spoluúčinkují sólisté Anna Samuil, Elena Maximova, Michael Schade, Yasushi Hiranoem a Würth Philharmoniker pod taktovkou Claudia Vandelliho.

Slovensko

Kateřina Kněžíková (foto Petr Weigl)
Kateřina Kněžíková (foto Petr Weigl)

Solemente Naturali s uměleckým vedoucím Milošem Valentem provedou v úterý 4. dubna od 19:00 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie Cithara sanctorum Juraje Tranovského.

Velikonoční koncert Slovenské filharmonie s dirigentem Ionem Martinem se koná ve středu 5. dubna a ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní Requiem, op. 89 Antonína Dvořáka. Zpívají Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Peter Berger, Jozef Benci a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jaroslav Brych).

Velikonoční koncert Symfonického orchestr Slovenského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem se uskuteční ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu. Zazní Smrt a vykoupení, op. 24 Richarda Strausse a Symfonie č. 3 c moll, op. 78 Varhanní Camille Saint-Saënse. Koncert živě přenáší Radio Devin.

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou chystá na tři části souborné koncertní provedení opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda. V pondělí 3. dubna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina zazní I. dějství. Sólových partů se ujmou Michael Weinius (Tristan, tenor), Elisabeth Teige (Isolda, soprán), Christoph Pohl (Kurnewal, baryton), Christina Bock (Brangäne, mezzosoprán) a Petr Nekoranec (Mladý námořník, tenor). Sborový part přednese Pražský filharmonický sbor. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.  

Elisabeth Teige (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Elisabeth Teige (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

V úterý 4. dubna od 20:30 hodin si na Radio Classique poslechněte přímý přenos koncertu České filharmonie s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem z Grand Théâtre de Provence v Aix en Provence, kde zazní Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera.

Na ČT Art si v úterý 4. dubna od 21:15 hodin můžeme připomenout koncert Mnichovských filharmoniků pod taktovkou Zubina Mehty a houslistky Midori Goto. Zazní Symfonie Malíř Mathis Pauls Hindemitha a Koncert pro housle a orchestr D dur Johannese Brahmse.

Ve středu 5. dubna od 18:00 hodin SEČ si na webu Helsinské filharmonie poslechněte koncert s Jukka Pekka Sarasatem. Zazní Peach Sebastiana Hilla, Koncert pro klavír a orchestr Witolda Lutosławského (sólista Paavali Jumppanen) a Symfonie č. 5 Carla Nielsena.

Velikonoční koncert Symfonického orchestr Slovenského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem se uskuteční ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu. Zazní Smrt a vykoupení, op. 24 Richarda Strausse a Symfonie č. 3 c moll, op. 78 Varhanní Camille Saint-Saënse. Koncert živě přenáší Radio Devin.

Na Velký pátek 7. dubna bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Giuseppe Verdiho Aida z Teatro dell’opera Roma. Pod taktovkou Michele Mariottiho a režii Davide Livermorea zpívají Krassimira Stoyanova, Ekaterina Semenchuk, Gregory Kunde, Vladimir Stoyanov, Riccardo Zanellato, Giorgi Manoshvili, Veronica Marini a Carlo Bosi.

Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

V neděli 9. dubna od 23:40 hodin si na ČT Art můžeme poslechnout Cantica Comeniana Petra Eben v podání Canticorum Iubilo a Olivera Dohnányie (1991).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments