Týden s hudbou. Koncerty, opery, rozhlas, TV a streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na začátku v dubna ve Svatém týdnu je tu pro vás nový Týden s hudbou, kde na prahu Velikonoc naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí, v rozhlase a v televizi doplněné o zahraniční streamy.
Témata:Alžběta Poláčková Balázs Adorján Cappella Mariana Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Christina Bock Christoph Pohl Christoph Poppen Chuhei Iwasaki Claudio Vandelli Collegium 1704 Collegium Marianum Collegium Vocale 1704 Davide Livermore Die Münchner Philharmoniker Elisabeth Teige Ensemble Vedado Eva Hornyáková Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Gabriel Díaz Gustáv Beláček Horácio Ferreira Ion Martin Jakub Uhlík Jan Adam Jan Čermák Jan Krejča Jan Kučera Jan Rezek Jana Semerádová Jana Švadlenková Janáčkova filharmonie Ostrava Jarmila Balážová Jaromír Nosek Jaroslav Březina Jaroslav Šonský Jiří Havrlant Johannes Ebenbauer Jozef Benci Juliane Banse Kateřina Kněžíková Kölner Kammerorchester Kristina Fialová Kristýna Kůstková Kühnův smíšený sbor Leoš Svárovský Lucie Karafiátová Lukáš Dvořák Lukáš Prchal Lukáš Vasilek Marek Štryncl Markéta Cukrová Markéta Klaudová (roz. Böhmová) Martin Čičvák Martinů Strings Prague Michael Dvořák Michael Weinius Michaela Zajmi Michal Reitmajer Michal Sedláček Michele Mariotti Miloš Formáček Miloš Valent Miroslav Beinhauer Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Nanochor Ondrej Lenárd Ondřej Múčka OperaVision Paavali Jumppanem Pavla Radostová Peter Berger Petr Fiala Petr Nekoranec Petr Popelka Petr Vronský PKF — Prague Philharmonia Plzeňská filharmonie Pražský filharmonický sbor Richard Samek Roman Janál Roman Patočka Sébastien Bagnoud Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Severočeské divadlo Ústí nad Labem Simona Houda Šaturová Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Solamente Naturali Státní opera Praha Svatojakubský sbor Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Teatro dell'Opera di Roma Tomáš Víšek Václav Luks Václav Vallon Václava Krejčí Housková Würth Philharmoniker Žofie Hrubá Součková Zsolt Hamar Zubin Mehta

Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)
Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou chystá na tři části souborné koncertní provedení opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda. V pondělí 3. dubna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina zazní I. dějství. Sólových partů se ujmou Michael Weinius (Tristan, tenor), Elisabeth Teige (Isolda, soprán), Christoph Pohl (Kurnewal, baryton), Christina Bock (Brangäne, mezzosoprán) a Petr Nekoranec (Mladý námořník, tenor). Sborový part přednese Pražský filharmonický sbor. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem vystoupí v úterý 4. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s Missou paschalis ZWV 7 Jana Dismase Zelenky a Velikonočním oratoriem BWV 249 Johanna Sebastiana Bacha.

PKF – Prague Philharmonia v rámci cyklu soudobé hudby uvádí v úterý 4.dubna od 19:30 hodin v NoDu koncert z děl Arvo Pärta, Kaiji Saariaho a Peterise Vaskse. Hrají Žofie Hrubá Součková (flétna), Jakub Uhlík (klavír), houslisté Michal Sedláček a Jan Adam, Jan Čermák (viola) a Balázs Adorján (violoncello).

Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sólistky Simonou Šaturovou a Gabrielem Díazem v úterý 4. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho.

Jarní koncert s hornou se uskuteční v úterý 4. dubna v 19:30 hodin v barokním refektáři klášteru dominikánů v Jilské 5. Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského a sólistkou Janou Švadlenkovou uvedou díla Josefa Myslivečka, Jana Václava Sticha Punta, Benjamina Brittena a Maurice Ravela. Koncert se uskuteční v rámci patnáctého ročníku cyklu Hudba bez hranic.

České muzeum hudby (Karmelitská 2, Praha 1) zve ve středu 5. dubna 2023 od 18:00 na besedu s autorkou nově vydané knihy Harfy ve sbírce Národního muzea, která bude oživena harfovým recitálem. Návštěvníci uslyší poutavé vyprávění nejen o tradici harfy v české hudební kultuře, ale také o tom, jak vznikala početná sbírka harf v Českém muzeu hudby. V moderované besedě s kurátorkou Danielou Kotašovou bude prostor i pro zvídavé dotazy z publika.

Večerem bude provázet hra na historickou harfu v podání koncertní umělkyně Barbory Plaché, která patří k předním českým sólovým harfistkám mladší generace.

Michaela Zajmi (foto Kateřina Janišová)
Michaela Zajmi (foto Kateřina Janišová)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera provede ve středu 5. dubna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Zpívají Eva Hornyáková, Michaela Zajmi, Richard Samek, Gustáv Beláček a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jakubem Piklou. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v úterý 4. dubna od 10:00 hodin tamtéž.

Responsoria temnot – responsoria Svatého týdne (Tenebrae) provede již tradičně Nanochor se sbormistrem Lukášem Prchalem v kostele sv. Ducha ve středu 5. dubna, na Zelený čtvrtek 6. dubna a na Velký pátek 7. dubna vždy od 20:30 hodin. Pro tento rok byla vybrána Resporia temnot Tomáse Luise da Victorii, Carla Gesualda da Venosy a Jana Dismase Zelenky.

Do Státní opery se ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin vrátí v rámci projektu Musica non grata revuální opereta Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy v režii Martina Čičváka a v hudebním nastudování Jana Kučery. Lechtivá, jazzově laděná komedie plná tanečních výstupů se do konce sezony dočká osmi repríz. V hlavních rolích se představí řada známých tváří Opery Národního divadla a Státní opery: Vanda Šípová, Doubravka Součková, Csaba Kotlár, Jiří Hájek, Daniel Matoušek, Josef Moravec, Barbora Řeřichová, Lucie Hájková, Vladimír Kratina, Richard Haan a další.

Ve čtvrtek 6. dubna od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově uvede klavírista Miroslav Beinhauer díla Johna Adamse, Adriána Demoče, Helmuta Lachenmanna a Petra Bakly.

Miroslav Beinhauer (foto Adolf Horsinka)
Miroslav Beinhauer (foto Adolf Horsinka)

Na Velký pátek 7. dubna od 15:00 hodin při velkopáteční liturgii budou u sv. Jakuba provedeny chorální Janovy pašije Svatojakubským sborem pod taktovkou Jan Rezka. Od 18:00 hodin poté v podání Svatojakubského sboru a orchestru pod taktovkou Jana Rezka zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka.

V pátek 7. dubna od 19:30 hodin a v sobotu 8. dubna od 17:30 hodin budou v kostele sv. Šimona a Judy provedeny Musicou Floreou pod taktovkou Marka Štryncla Janovy pašije BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Sólové party zpívají Jaromír Nosek a Jaroslav Březina.

V sobotu 8. dubna od 15:00 hodin se v Atriu na Žižkově uskuteční varhanní recitál Lukáše Dvořáka. Zazní díl Johanna Sebastiana Bacha, Nicolause Bruhnse, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Antonína Dvořáka, Štefana Németh-Šamorínského a Aivarse Kalējse.

V neděli 9. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy se uskuteční velikonoční koncert z děl Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkuje Kölner Kammerorchester s dirigentem Christophem Poppem. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur KV 216 (sólista Roman Patočka), Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 (sólista Horácio Ferreira), Árie Vitellie z opery La clemenza di Tito (sólistka Juliane Banse) a Symfonie č. 29 A dur KV 201.

Horácio Ferreira (foto Ana Costa Fotografia)
Horácio Ferreira (foto Ana Costa Fotografia)

Brno

Filharmonie Brno pořádá Velikonoční festival duchovní hudby.

V pondělí 3. dubna v 19:30 hodin v kostele sv. Augustina vystoupí Cappella Mariana. Zazní skladby Svatého týdne Marca Antoine Charpentiera, Henriho du Monta a Heinricha Schütze, ve světové premiéře pak skladba Ze všech sil Slavomíra Hořínky.

Francouzské Tenebrae – temné hodinky zazní poprvé ve středu 5. dubna od 21:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v podání Brněnské gregoriánské scholy a sbormistra Ondřeje Múčky. Spoluúčinkuje Johannes Ebenbauer.

Na Zelený čtvrtek 6. dubna od 21:00 hodin Markéta Klaudová, Pavla Radostová, Lucie Karafiátová za doprovodu Jiřího Havrlanta (varhanní pozitiv), Jana Krejči (theorba) a Michala Raitmajera přednesou v kostele Nanebevzetí Panny Marie responsoria Marca Antoine Charpentiera, Françoise Couperina, Michela Lamberta a Jeana Henriho d’Angleberta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


2 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments