Týden s hudbou. Koncerty, opery, streamy

Advent se nám překlopil do své druhé poloviny a je tu nový Týden s hudbou, kde najdete výběr toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí.
Témata:Adrian Kokoš Alena Hellerová Anna Sofie Mojzešová Barbora K. Sejáková Česká filharmonie Český rozhlas Vltava Chiara Polese ČT art Daniel Mikolášek David Afkham David Paša Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu Divadlo F. X. Šaldy Liberec Divadlo J. K. Tyla Plzeň Dny Dvořákovo klavírní kvarteto Eduard Šístek Elina Vähälä Emil Rovner Ensemble Inégal Epoque Quartet Éric Le Sage Ester Pavlů Eva Hornyáková FAMA Quartet Filharmonie Brno Five Brass Florian Krumpöck Giorgi Guliashvili Hana Fleková Ivan Kurz Jakub Hrůša Jakub Zicha Jan Jouza Jan Krejča Jan Kučera Jana Andělová Pletichová Janáčkova filharmonie Ostrava Jarmila Balážová Jiří Nekvasil José Cura Josef Štefan Kantiléna Brno Komorní filharmonie Pardubice Kühnův dětský sbor Kühnův smíšený sbor Laura Ulloa Leonidas Kavakos Li Danyang Lípa Musica Lukáš Vasilek Lydie Härtelová Marek Madej Marek Šedivý Marek Štryncl Maria Sardaryan Mario De Rose Markéta Cukrová Marko Ivanović Maroš Potokár Martin Sadílek Martinů Voices Maurizio Agostini Michaela Palová MoEns Ensemble Mojmír Bártek Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Musica Florea Nachtigall Artists Národní divadlo Národní divadlo moravskoslezské Olivier Latry Opera Schrattenbach OperaVision Orchestr Národního divadla Peter Berger Peter Mikuláš PKF — Prague Philharmonia Polina Pasztircsák Roxana Hädler Stirská Šimon Caban Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Společnost českých skladatelů Stanislav Vavřínek Štátne divadlo Košice Swingharmonie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tereza Zimková Tomáš Netopil TV Noe Umělecká beseda Václav Dlask Václav Petr Věra Hrdinková Vlastimil Kobrle Wiener Philharmoniker Wihanovo kvarteto
Roxana Hädler (zdroj Roxana Hädler)
Roxana Hädler (zdroj Roxana Hädler)

Praha

Harfový recitál Roxany Hädler a houslisty Jana Jouzy se uskuteční v pondělí 12. prosince v 18:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní pestrý program z díla Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Georgese Bizeta a řady dalších.  

Společnost českých skladatelů v pondělí 12. prosince připomíná tři významná jubilea našich současníků. V kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici v 19:00 hodin varhaník Václav Peter zahraje Žalmové reflexe a Daleké i Blízké Ivana Kurze, jehož pětasedmdesáté narozeniny jsme si připomněli v listopadu. Od 19:30 hodin tamtéž k osmdesátinám Mojmíra Bártka bude uvedeno Poselství, Dialog, Hornový song, Folkhříčka a Pastorale pro kvarteto lesních rohů (Dorota Šimonová, Jindřich Zýka, Zdeněk Bělohradský a Viktor Řehořovský) a k nedožitým pětasedmdesátinám Ivana Kašlíka zazní jeho akordeonové Reminiscence (Josef Hřebík).

Dvořákovo klavírní kvarteto vystoupí v pondělí 12. prosince od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Klavírní kvartet c moll, WoO 32 a Kvartet Es dur, op. 47. Roberta Schumanna a ve světové premiéře Divadelní hudba Jiřího Temla.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tento týden oslavuje v úterý 13. prosince a ve čtvrtek 15. prosince od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu šedesátiny Josého Cury, který se představí jako sólista, dirigent i skladatel. Některá díla bude řídit Mario de Rose. Z jubilantova díla zazní v českých premiérách Te Deum a Symfonická suita z opery Montezuma a Rudý kněz. Dále budou uvedeny části z oper Giuseppe Verdiho Otello, Aida a Nabucco. Spoluúčinkují sólisté Polina Pastirchak a Ester Pavlů, dětský sbor Jitro (sbormistr Jiří Skopal) a Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jakub Pikla).

Epoque Quartet vystoupí v úterý 13. prosince od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní skladby Jana Kučery, Astora Piazzolly, Vladimira Cosmy, Johna Williamse a řady dalších.  

Epoque Quartet (zdroj Atrium na Žižkově)
Epoque Quartet (zdroj Atrium na Žižkově)

Umělecká beseda pořádá v úterý 13. prosince od 19:30 hodin v kostele svatého Vavřince pod Petřínem 655. úterek Umělecké besedy. Eduard Šístek (violoncello) a Barbora K. Sejáková (klavír) uvedou díla Arva Pärta, Lepa Sumery, Erkki-Svena Tüüra, Broniuse Kutavačiuse, Valentina Silvestrova a Yrjö Kilpinena.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Jakubem Hrůšou ve středu 14. prosince, ve čtvrtek 15. prosince a v pátek 16. prosince vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní světová premiéra Symfonie č. 7 pro symfonický orchestr a koncertantní marimbu, op. 153 Jaroslava Krčka (sólista Daniel Mikolášek), Koncert pro housle a orchestr č. 2 H 293 Bohuslava Martinů (sólista Leonidas Kavakos) a Sinfonietta Leoše Janáčka. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 14. prosince v 10:00 hodin tamtéž. Koncert je součástí festivalu Dny Bohuslava Martinů.  

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým koncertním mistrem Vlastimilem Kobrlem na čtvrtek 15. prosince od 19:30 hodin v Anežském klášteře chystá vánoční koncert. Zazní Concertino ve starém slohu pro dvě harfy a smyčcový orchestr Macieje Małeckého (sólisté Lydie Härtelová & Martin Sadílek), Serenáda pro smyčce e moll, op. 20 Edwarda Elgara a Ceremony of Carols Benjamina Brittena. Zpívá Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu se sbormistryní Věrou Hrdinkovou.

PKF – Prague Philharmonia v rámci svého cyklu soudobé hudby připomene v pátek 16. prosince od 19:30 hodin v experimentálním prostoru NoD letošní jubilea Marka Kopelenta a Petra Kotíka. Účinkuje FAMA Quartet, členové orchestru PKF – Prague Philharmonia a sólistka Michaela Palová. Z tvorby Marka Kopelenta zazní Smyčcový kvartet č. 3, Black and White Tears, Hudba pro 5 a Hudba ticha, z tvorby Petra Kotíka Etude 4, Congo a Smyčcový kvartet č. 2 Torso.

Ensemble Inégal na festivalu Dny Bohuslava Martinů v pátek 16. prosince od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce uvede Ceremony of Carols Benjamina Brittena a z díla Bohuslava Martinů České madrigaly H 278 a Madrigaly H 380.

Martinů Voices (zdroj Daniel Havel)
Martinů Voices (zdroj Daniel Havel)

V sobotu 17. prosince v 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí Martinů Voices s Lukášem Vasilkem. Zazní Te Deum in C Benjamina Brittena, Canti natalizi a Adeste fideles z kantáty Ivitatio pastorum Jana Nováka a na závěr Ceremony of Carols Benjamina Brittena. Spoluúčinkují Kateřina Englichová (harfa), Daniel Havel (flétna) a Daniela Valtová Kosinová (varhany).

Koncert pro dětské publikum pořádá v sobotu 17. prosince v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery pod názvem Orchestr na dotek – v naší ulici s podtitulem Hudba kouzelnice. Spoluúčinkují studenti Konzervatoře Taneční centrum Praha, Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy a Hudební klub Fík.

Klavírista Éric le Sage a varhaník Olivier Latry se představí v sobotu 17. prosince v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla Césara Francka, Paula Dukase, Maurice Ravela a George Gershwina.

Wihanovo kvarteto na festivalu Dny Bohuslava Martinů zahraje v sobotu 17. prosince od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života Bedřicha Smetany a Smyčcový kvartet č. 2, H 150 Bohuslava Martinů.

Adventní koncert Kühnova dětského sboru a Orchestru Národního divadla v Národním divadle posluchači mohou navštívit v neděli 18. prosince v 11:00 hodin. Zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby (sólisté Marie Kobielska, Veronika Hajnová, Daniel Matoušek a František Zahradníček), Svatá noc Jiřího Temla a XXIII. Serenada Pavla Josefa Vejvanovského.  

Čtvrtý adventní koncert v Sukově síni Rudolfina představí v neděli 18. prosince v 15:00 hodin a 17:30 hodin členy České filharmonie v sestavě SWINGharmonie. Posluchači uslyší jazzové úpravy známých děl i klasiku americké tvorby z děl Arcangela Corelliho, Antonína Dvořáka, Irvinga Berlina, George Gershwina a řady dalších.

SWINGharmonie (zdroj SWINGharmonie)
SWINGharmonie (zdroj SWINGharmonie)

Operní gala Teatro San Carlo, Neapol se uskuteční v neděli 18. prosince v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Pod taktovkou Maurizia Agostiniho se představí sólisté sopranistky Laura Ulloa, Chiara Polese a Maria Sardaryan a tenoristé Giorgi Guliashvili a Li Danyang v doprovodu Orchestru Teatro di San Carlo Neapol.
Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Brno

Adventní koncert Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila se uskuteční ve čtvrtek 15. prosince od 19:00 hodin v Besedním domě. Spoluúčinkují sólistky Tereza Zimková (soprán) a Jarmila Balážová (mezzosoprán). Zazní Symfonie D dur Jana Křtitele Vaňhala, z díla Wolfganga Amadea Mozarta Exultate jubilate, dueta z oper Figarova svatba a Così van tutte, dvě árie Josepha Haydna a Symfonie D dur Karla Ditterse von Dittersdorfa.

Vánoční matiné přípravných oddělení dětského sboru Kantiléna se uskutečni v neděli 18. prosince v 10:30 hodin v Besedním domě. Zazní cyklus Bílou cestičkou Jolany Saidlové a Betlém Meliky Yildiz.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava ve čtvrtek 15. prosince od 19:00 hodin v Kině Vesmír pod taktovkou Vassila Sinaiského zahraje Leonoru č. 3, op. 72b a Symfonii č. 8 F dur, op. 93 Ludwiga van Beethovena a Koncert pro housle a orchestr č. 2 cis moll, op. 129 Dmitrije Šostakoviče (sólistka Elina Vähälä)

Národní divadlo moravskoslezské chystá na čtvrtek 15. prosince od 18:30 hodin premiéru nové inscenace opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v hudebním nastudování Marka Šedivého a v režii Jiřího Nekvasila. Konkrétní obsazení bude upřesněno.  

Koncert pro dětské publikum pořádá Janáčkova filharmonie se Stanislavem Vavřínkem v neděli 18. prosince od 16:00 hodin v Kině Vesmír.

Olomouc

Hana Fleková (foto Jan Slavík)

Barokní tance z dvorů evropských panovníků v podání Hany Flekové (viola da gamba) a Jana Krejči (therba) zazní v úterý 13. prosince v 17:30 hodin v Mozartově sále.

Orchestrální koncert studentů JAMUse uskuteční v pátek 16. prosince v 19:00 hodin v Redutě. Moravská filharmonie Olomouc vystoupí pod taktovkou Marka Madeji, Tomáše Küfhabera a Václava Dlaska. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a orchestr cis moll, FP 146 Francise Poulenca (sólistka Anna Sofie Mojzešová) a koncert pro bicí nástroje a orchestr Inkantace Einojuhani Rautavaary (sólista David Paša).

Moravské divadlo Olomouc chystá na pátek 16. prosince od 19:00 hodin premiéru nové inscenace opery Antonína Dvořáka Rusalka v hudebním nastudování Marko Ivanovicé a v režii bratrů Cabanových. Konkrétní obsazení bude upřesněno.

Ostatní regiony Čech

V rámci komorního cyklu Hudba z foyer libereckého Divadla F. X. Šaldy v pondělí 12. prosince od 17:00 hodin zazní světské skladby první poloviny osmnáctého století z děl Georga Philippa Telemanna a Johanna Christiana Schickhardta.  

Emil Rovner (zdroj Emil Rovner)
Emil Rovner (zdroj Emil Rovner)

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Stanislavem Vavřínkem tento týden v pondělí 12. prosince, úterý 13. prosince a středu 14. prosince vždy od 19:00 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby uvede Jedinečné příběhy v hudbě. Zazní Pohádka o krásné Meluzíně, op. 32 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Jacob´s Dream – koncert pro violoncello a orchestr Barucha Berlinera, Concertino pro violoncello a orchestr, op. 43bis Mieczysława Weinberga (sólista Emil Rovner) a suita z baletu Čarodějná láska Manuela de Fally.

Lípa Musica v rámci českolipského komorního cyklu uvádí v úterý 13. prosince od 19:00 hodin v českolipském kostele Nanebevzetí Panny Marie vánoční koncert ansámblu Musica Florea s Markem Štrynclem a sopranistkou Alenou Hellerovou. Zazní díla Gregora Josepha Wernera, Carla Rosiera, Giuseppe Sammartiniho, Antonina Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha.

Komorní cyklus Severočeské filharmonie Teplice uvádí ve středu 14. prosince 19:00 v teplickém lázeňském domu Beethoven koncert uskupení Five Brass. Zazní aranžmá Rhapsody in Blue Georga Gershwina a výběr z amerických vánočních písní.

Operní soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla uvede ve čtvrtek 15. prosince v 19:00 hodin a v neděli 18. prosince od 14:00 hodin Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby v hudebním nastudování Jakuba Zichy.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Slezské divadlo Opava uvádí v neděli 18. prosince od 19:00 hodin uvádí premiéru nové inscenace první verze opery Jakobín Antonína Dvořáka v hudebním nastudování Josefa Štefana a v režii Jany Andělové. Konkrétní obsazení premiéry bude upřesněno.

Češi v zahraničí

Florian Krumpöck (foto Mirco Magliocca)
Florian Krumpöck (foto Mirco Magliocca)

PKF – Prague Philharmonia se v pondělí 12. prosince představí ve vídeňském Musikvereinu. Jako sólista a dirigent bude účinkovat Florian Krumpöck. Zazní Koncert pro klavír a orchestr c moll K 491 Wolfganga Amadea Mozarta, Adagio pro orchestr Leoše Janáčka a Symfonie č. 1 c moll, op. 68 Johannese Brahmse.

Slovensko

První vánoční koncert Státní filharmonie Košice pod taktovkou Maroše Potokára se uskuteční ve čtvrtek 15. prosince v 19:00 hodin v košickém Domě umění. Zazní Hudba sfér Oldřicha Hemerky v aranžmá pro smyčce dirigenta večera, Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka a na závěr Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Sólových partů se ujmou Eva Hornyáková, Markéta Cukrová, Peter Berger, Peter Mikuláš, zpívá Sbor sv. Cecílie (sbormistr Viliam Gurbaľ).

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu pořádá v pátek 16. prosince od 19:00 hodin abonentní koncert ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu. Dirigent Adrian Kokoš, Dětský a dívčí pěvecký sbor Slovenského rozhlasu, Pěvecký sbor Lúčnica uvedou Magnificat Johna Ruttera a výběr vánočních skladeb. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Slovenská filharmonie s dirigentem Rastislavem Štúrem pořádá v neděli 18. prosince od 19:30 hodin v koncertní síni SF vánoční koncert. Zazní Vánoční předehra Otty Nicolaie, řada krátkých skladeb z díla Petra Iljiče Čajkovského, Alexandera Glazunova, Fredericka Delia, Johna Ruttera, Edwarda Elgara a dalších. Spoluúčinkuje Bratislavský chlapecký sbor a sólistka Jana Juríčková.

Druhý vánoční koncert Státní filharmonie Košice pod taktovkou Maroše Potokára se uskuteční v neděli 18. prosince v 19:00 hodin v Domě umění. Zazní Suita pro orchestr č. 3 D dur BWV 1068 Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro housle a orchestr A dur Josepha Haydna (sólista Jiří Vodička) a na závěr Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Sólových partů se ujmou Eva Hornyáková, Markéta Cukrová, Peter Berger, Peter Mikoláš, zpívá Sbor svaté Cecílie (sbormistr Viliam Gurbaľ).  

Jiří Vodička (zdroj Jiří Vodička)
Jiří Vodička (zdroj Jiří Vodička)

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

V pondělí 12. prosince od 20:15 hodin na ČT Art sledujte vánoční koncert Vídeňských filharmoniků, Vídeňského chlapeckého sboru a Choru Viennensis pod taktovkou Davida Afkhama.

Záznam opery Libuše Bedřicha Smetany z festivalu Nepomuk 2022 bude vysílán na TV Noe ve čtvrtek 15. prosince od 14:05 hodin. V hlavní roli zpívá Eva Urbanová a další sólisté Národního divadla.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu pořádá v pátek 16. prosince od 19:00 hodin abonentní koncert ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu. Dirigent Adrian Kokoš, Dětský a dívčí pěvecký sbor Slovenského rozhlasu, Pěvecký sbor Lúčnica uvedou Magnificat Johna Ruttera a výběr vánočních skladeb. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Vánoční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu ze dne 15. prosince bude vysílán v síti EBU a u nás na Českém rozhlase Vltava v neděli 18. prosince ve 12:00 hodin.

Na serveru OperaVision bude v pátek 16. prosince zveřejněn stream komorní hudby Orchestrální akademie Paula Hindemitha z Frankfurtu nad Mohanem s díly Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Nina Roty, Kevina McKee, Bély Bartóka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Na serveru OperaVision bude v neděli 18. prosince zveřejněn stream opery Jawnuta Stanisława Moniuszka v inscenaci Velkého divadla v Poznańi. V režii Ilaria Lanzina a pod taktovkou Rafała Kłoczka v hlavních rolích vystoupí Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Piotr Kalina, Galina Kuklina, Magdalena Wilczyńska-Goś, Jaromir Trafankowski, Tomasz Mazur, Damian Konieczek a Rafał Korpik.  

Soubor MoEns (zdroj MoEns)
Soubor MoEns (zdroj MoEns)

V pořadu Futurissimo v neděli 18. prosince ve 22:00 hodin na Českém rozhlase Vltava budou zařazeny premiéry v podání ansámblu Moens z letošního listopadového olomouckého festivalu Opera Schrattenbach. Zazněla díla Michala Nejtka, Jiřího Lukeše, Hanuše Bartoně, Kamila Doležala a Miloslava Pudláka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments