Týden s hudbou. Koncerty, opery, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Advent se nám překlopil do své druhé poloviny a je tu nový Týden s hudbou, kde najdete výběr toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí.
Témata:Adrian Kokoš Alena Hellerová Anna Sofie Mojzešová Barbora K. Sejáková Česká filharmonie Český rozhlas Vltava Chiara Polese ČT art Daniel Mikolášek David Afkham David Paša Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu Divadlo F. X. Šaldy Liberec Divadlo J. K. Tyla Plzeň Dny Dvořákovo klavírní kvarteto Eduard Šístek Elina Vähälä Emil Rovner Ensemble Inégal Epoque Quartet Éric Le Sage Ester Pavlů Eva Hornyáková FAMA Quartet Filharmonie Brno Five Brass Florian Krumpöck Giorgi Guliashvili Hana Fleková Ivan Kurz Jakub Hrůša Jakub Zicha Jan Jouza Jan Krejča Jan Kučera Jana Andělová Pletichová Janáčkova filharmonie Ostrava Jarmila Balážová Jiří Nekvasil José Cura Josef Štefan Kantiléna Brno Komorní filharmonie Pardubice Kühnův dětský sbor Kühnův smíšený sbor Laura Ulloa Leonidas Kavakos Li Danyang Lípa Musica Lukáš Vasilek Lydie Härtelová Marek Madej Marek Šedivý Marek Štryncl Maria Sardaryan Mario De Rose Markéta Cukrová Marko Ivanović Maroš Potokár Martin Sadílek Martinů Voices Maurizio Agostini Michaela Palová MoEns Ensemble Mojmír Bártek Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Musica Florea Nachtigall Artists Národní divadlo Národní divadlo moravskoslezské Olivier Latry Opera Schrattenbach OperaVision Orchestr Národního divadla Peter Berger Peter Mikuláš PKF — Prague Philharmonia Polina Pasztircsák Roxana Hädler Stirská Šimon Caban Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Společnost českých skladatelů Stanislav Vavřínek Štátne divadlo Košice Swingharmonie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tereza Zimková Tomáš Netopil TV Noe Umělecká beseda Václav Dlask Václav Petr Věra Hrdinková Vlastimil Kobrle Wiener Philharmoniker Wihanovo kvarteto

Roxana Hädler (zdroj Roxana Hädler)
Roxana Hädler (zdroj Roxana Hädler)

Praha

Harfový recitál Roxany Hädler a houslisty Jana Jouzy se uskuteční v pondělí 12. prosince v 18:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní pestrý program z díla Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Georgese Bizeta a řady dalších.  

Společnost českých skladatelů v pondělí 12. prosince připomíná tři významná jubilea našich současníků. V kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici v 19:00 hodin varhaník Václav Peter zahraje Žalmové reflexe a Daleké i Blízké Ivana Kurze, jehož pětasedmdesáté narozeniny jsme si připomněli v listopadu. Od 19:30 hodin tamtéž k osmdesátinám Mojmíra Bártka bude uvedeno Poselství, Dialog, Hornový song, Folkhříčka a Pastorale pro kvarteto lesních rohů (Dorota Šimonová, Jindřich Zýka, Zdeněk Bělohradský a Viktor Řehořovský) a k nedožitým pětasedmdesátinám Ivana Kašlíka zazní jeho akordeonové Reminiscence (Josef Hřebík).

Dvořákovo klavírní kvarteto vystoupí v pondělí 12. prosince od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Klavírní kvartet c moll, WoO 32 a Kvartet Es dur, op. 47. Roberta Schumanna a ve světové premiéře Divadelní hudba Jiřího Temla.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tento týden oslavuje v úterý 13. prosince a ve čtvrtek 15. prosince od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu šedesátiny Josého Cury, který se představí jako sólista, dirigent i skladatel. Některá díla bude řídit Mario de Rose. Z jubilantova díla zazní v českých premiérách Te Deum a Symfonická suita z opery Montezuma a Rudý kněz. Dále budou uvedeny části z oper Giuseppe Verdiho Otello, Aida a Nabucco. Spoluúčinkují sólisté Polina Pastirchak a Ester Pavlů, dětský sbor Jitro (sbormistr Jiří Skopal) a Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jakub Pikla).

Epoque Quartet vystoupí v úterý 13. prosince od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní skladby Jana Kučery, Astora Piazzolly, Vladimira Cosmy, Johna Williamse a řady dalších.  

Epoque Quartet (zdroj Atrium na Žižkově)
Epoque Quartet (zdroj Atrium na Žižkově)

Umělecká beseda pořádá v úterý 13. prosince od 19:30 hodin v kostele svatého Vavřince pod Petřínem 655. úterek Umělecké besedy. Eduard Šístek (violoncello) a Barbora K. Sejáková (klavír) uvedou díla Arva Pärta, Lepa Sumery, Erkki-Svena Tüüra, Broniuse Kutavačiuse, Valentina Silvestrova a Yrjö Kilpinena.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Jakubem Hrůšou ve středu 14. prosince, ve čtvrtek 15. prosince a v pátek 16. prosince vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní světová premiéra Symfonie č. 7 pro symfonický orchestr a koncertantní marimbu, op. 153 Jaroslava Krčka (sólista Daniel Mikolášek), Koncert pro housle a orchestr č. 2 H 293 Bohuslava Martinů (sólista Leonidas Kavakos) a Sinfonietta Leoše Janáčka. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 14. prosince v 10:00 hodin tamtéž. Koncert je součástí festivalu Dny Bohuslava Martinů.  

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým koncertním mistrem Vlastimilem Kobrlem na čtvrtek 15. prosince od 19:30 hodin v Anežském klášteře chystá vánoční koncert. Zazní Concertino ve starém slohu pro dvě harfy a smyčcový orchestr Macieje Małeckého (sólisté Lydie Härtelová & Martin Sadílek), Serenáda pro smyčce e moll, op. 20 Edwarda Elgara a Ceremony of Carols Benjamina Brittena. Zpívá Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu se sbormistryní Věrou Hrdinkovou.

PKF – Prague Philharmonia v rámci svého cyklu soudobé hudby připomene v pátek 16. prosince od 19:30 hodin v experimentálním prostoru NoD letošní jubilea Marka Kopelenta a Petra Kotíka. Účinkuje FAMA Quartet, členové orchestru PKF – Prague Philharmonia a sólistka Michaela Palová. Z tvorby Marka Kopelenta zazní Smyčcový kvartet č. 3, Black and White Tears, Hudba pro 5 a Hudba ticha, z tvorby Petra Kotíka Etude 4, Congo a Smyčcový kvartet č. 2 Torso.

Ensemble Inégal na festivalu Dny Bohuslava Martinů v pátek 16. prosince od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce uvede Ceremony of Carols Benjamina Brittena a z díla Bohuslava Martinů České madrigaly H 278 a Madrigaly H 380.

Martinů Voices (zdroj Daniel Havel)
Martinů Voices (zdroj Daniel Havel)

V sobotu 17. prosince v 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí Martinů Voices s Lukášem Vasilkem. Zazní Te Deum in C Benjamina Brittena, Canti natalizi a Adeste fideles z kantáty Ivitatio pastorum Jana Nováka a na závěr Ceremony of Carols Benjamina Brittena. Spoluúčinkují Kateřina Englichová (harfa), Daniel Havel (flétna) a Daniela Valtová Kosinová (varhany).

Koncert pro dětské publikum pořádá v sobotu 17. prosince v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery pod názvem Orchestr na dotek – v naší ulici s podtitulem Hudba kouzelnice. Spoluúčinkují studenti Konzervatoře Taneční centrum Praha, Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy a Hudební klub Fík.

Klavírista Éric le Sage a varhaník Olivier Latry se představí v sobotu 17. prosince v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla Césara Francka, Paula Dukase, Maurice Ravela a George Gershwina.

Wihanovo kvarteto na festivalu Dny Bohuslava Martinů zahraje v sobotu 17. prosince od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života Bedřicha Smetany a Smyčcový kvartet č. 2, H 150 Bohuslava Martinů.

Adventní koncert Kühnova dětského sboru a Orchestru Národního divadla v Národním divadle posluchači mohou navštívit v neděli 18. prosince v 11:00 hodin. Zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby (sólisté Marie Kobielska, Veronika Hajnová, Daniel Matoušek a František Zahradníček), Svatá noc Jiřího Temla a XXIII. Serenada Pavla Josefa Vejvanovského.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments