Týden s hudbou. Kultura na pokraji lockdownu

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V České republice se stále zhoršuje epidemická situace a vstupují v platnost nové vládní restrikce. My se snažíme přinést co nejaktuálnější přehled akcí, které byly avizovány, přesto je možné, že část akcí bude zrušena, a proto doporučujeme sledovat aktuální informace pořadatelů živých akcí.

Emily Pogorelc (zdroj E. Pogorelc)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 22. listopadu od 19:30 v Rudolfinu s dirigentem Janem Kučerou.  Zazní suita z baletu Z pohádky do pohádky Oskara Nedbala, Koncert pro dvoje housle a orchestr Bohuslava Martinů (sólisté Vlastimil Kobrle a David Pokorný) a Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského. Tento koncert zahajuje festival Dny Bohuslava Martinů. Koncert živě přenáší Český rozhlas, stanice Vltava.

Letošní festival Dny soudobé hudby 2022 bude zakončen v pondělí v Kaiserštejnském paláci v 19:30. Na posledním letošním koncertě zazní díla Eduarda Doušy, Jaroslava Šarouna, Karla Janovického, Jiřího Smutného, Eleny Kiral, Luboše Sluky a Karla Husy. Záznamy skladeb z letošního i loňského ročníku si časem budete moci poslechnout na YouTube kanálu Společnosti českých skladatelů.

Na festivalu Struny podzimu vystoupí v pondělí 22. listopadu od 20:00 v Lucerně Gidon Kremer a Kremerata Baltica s programem ke stým nedožitým narozeninám Astora Piazzolly.

V úterý 23. listopadu v 17:30 v Sukově síni Rudolfina vystoupí klavírista Ivo Kahánek, klarinetistka Kateřina Soukalová Váchová a violoncellista Petr Nouzovský. Zazní skladby Bohuslava Martinů, Leonarda Bernsteina a Maxe Brucha.

V úterý 23. listopadu v 19:00 v Kulturním domě Ládví vystoupí PKF – Prague Philharmonia v rámci dirigentského masterclassu. Studenti dirigování provedou předehry k operám Figarova svatba a Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, „Basilejský“ Koncert pro smyčce D dur Igora Stravinského, Symfonii č. 104 D dur „Londýnskou“ Josepha Haydna a na závěr Symfonii č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

V úterý 23. listopadu v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy zazní sefardské a barokní písně v podání sopranistky Tehily Niny Goldstein a barytonisty Tomáše Krále. Spoluúčinkuje Ensemble Sferraina.

Tradiční Prolog Dnů Bohuslava Martinů se letos uskuteční v kongresovém sále České národní banky ve středu 24. 11. od 18:00. Dechový orchestr Hudba hradní stráže ČR a Policie ČR provede pod taktovou Václava Blahunka Martinů ranou skladbu Half-time (Poločas) inspirovanou sportovním zápasem. V Bernsteinově jazzové skladbě Prelude, Fugue, Riffs se partu sólového klarinetu ujme Štěpán Med, ve Sidonii Alexeje Frieda se předvede trumpetista Vratislav Bartoš. Vstup je po předchozí registraci zdarma.

Týž den od 19:00 v rámci festivalu Kultura v srdci Prahy v sále Pražské konzervatoře zazní Laureátský koncert. Vystoupí Ševčíkovo kvarteto, klarinetistka Gabriela Matoušková, akordeonista Martin Kot, klavíristka Veronika Jaklová, violoncellista Josef Matěj Švec a další.

Česká filharmonie s Tomášem Netopilem vystoupí tento týden ve středu 24., ve čtvrtek 25. a v pátek 26. listopadu, vždy od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Předehra pro orchestr Bohuslava Martinů, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Es dur Bély Bartóka (sólista Zoltán Fejérvári) a Legendy, op. 59 Antonína Dvořáka. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 24. listopadu v 10:00.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu 24. a ve čtvrtek 25. listopadu v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí s dirigentem Tomášem Braunerem. Na programu premiéra skladby Pražská kavárna Ondřeje Brouska, Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera (sólista Radek Baborák) a symfonická báseň Tak pravil Zarathustra, op. 30 Richarda Strausse. 

Trojanovo trio doprovodí v Sukově síni pro dětské publikum pohádku Hanse Christiana Andersena Císařův slavík hudbou Václava Trojana, a to ve čtvrtek 25. listopadu a v pátek 26. listopadu vždy od 9:00 a 11:00. Spoluúčinkuje vypravěčka Dominika Prokopová.

V Anežském klášteře ve čtvrtek 25. listopadu v 19:30 vystoupí se svým recitálem violoncellista Jiří Bárta za doprovodu klavíristky Terezie Fialové. Zazní Nocturno, op. 19/4 Petra Iljiče Čajkovského, Smutek utek Martina Smolky a Sonáta d moll, op. 40 Dmitrije Šostakoviče.

Stání opera uvede v pátek 26. a v neděli 28. listopadu vždy od 19:00 premiéry nové inscenace operního monodramatu Erwartung (Očekávání) Arnolda Schönberga s Petrou Alvarez Šimkovou v roli Ženy. Druhou operou večera bude Sedm smrtelných hříchů Kurta Weilla. V hlavních rolích vystoupí Dagmar Pecková, Lea Švejdová, Zdeněk Plech, Amir Khan, Daniel Matoušek a Csaba Kotlár.  Obě opery nastudoval dirigent Jiří Rožeň. Režie se ujala Barbora Horáková Joly.

Komorní soubor Variace vystoupí v Sukově síni Rudolfina v sobotu 27. listopadu v 18:00. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka, Dmitrije Šostakoviče a Bedřicha Smetany.

Na První neděli adventní 28. listopadu od 15:00 a od 17:30 účinkuje komorní soubor České filharmonie s díly Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha a Františka Xavera Thuriho. Program doplní pásmo českých rorátů a koled.

V neděli též vystoupí Komorní filharmonie Pardubice v rámci festivalu Malostranské komorní slavnosti ve Valdštejnském paláci v Praze. Pod taktovkou Marka Prášila doprovodí legendární Smetanovo trio. Na programu je Siegfriedova idyla od R. Wagnera, dále Voříškovo Grand rondeau pro klavírní trio a orchestr, se kterým filharmonici spolu se Smetanovým triem nadchli posluchače již při říjnových koncertech, a program uzavře Schubertova Symfonie č. 5 B dur.  Koncert bude tečkou za 19. ročníkem slavností.

Letošní ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů patří opět po čtyřech letech kategoriím violoncello a zpěv. Mladí hudebníci budou ve dnech 26. a 27. listopadu soupeřit o přízeň poroty a na koncertě v Sále Martinů se v neděli 28. 11. v 19:30 představí ti nejlepší z nich. Program bude sestaven z repertoáru laureátů, povinnou je skladba Bohuslava Martinů, dílo od českého autora napsané po roce 1960 a kus klasického kánonu 18. a 19. století. Vstup je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments