Týden s hudbou. Živé koncerty, hudební přenosy, záznamy a streamy

O Svatém týdnu před Velikonocemi vám přinášíme nový Týden s hudbou. Živé koncerty u nás i v zahraničí, hudební přenosy i plánovaná vysílání hudebních záznamů TV jsou v tomto týdnu inspirovaná především velikonoční tématikou.
Témata:Ad Una Corda Akademický sbor Žerotín Andrew von Oeyen Anna Paulová Apolena Veldová Barbora de Nunes-Cambraia Blagoj Nacoski Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Christian Immler Christian Knüsel Claudia Goebl Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Dennis Russell Davies Edita Keglerová Emmanuel Villaume Ensemble Versus Eric Stoklossa Filharmonie Brno František Zahradníček Hana Blažíková Hard-Chor Linz Henriette Gödde Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Ivana Jirešová Jan Krejča Jan Martiník Jan Petryka Jan Rezek Jana Sýkorová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaromír Nosek Jaroslav Březina Jaroslav Brych Jiří Bárta (1964) Jiří Petrdlík Jiří Vodička Johanna Krokovay Karel Dohnal Karolína Plicková Kateřina Hebelková Komorní filharmonie Pardubice Kühnův smíšený sbor Lucia Fulka Kopsová Lucie Silkenová Lucie Soutorová Valčová Ľudovít Ludha Łukasz Borowicz Mahan Esfahani Marián Šipoš Marie Fajtová Markéta Cukrová Markéta Klaudová (roz. Böhmová) Martin Bárta Martin Gurbaľ Matthias Winckhler Matúš Šimko Miroslav Krobot Monika Jägerová Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo Brno Ondrej Olos OperaVision Pavel Koňárek Pavel Šnajdr Pavel Zlámal Pavol Remenár Petr Altrichter Petr Popelka Petr Stach Petr Vronský PKF — Prague Philharmonia Plzeňská filharmonie Robert Jindra Sebastian Kohlhepp Severočeská filharmonie Teplice Societas Incognitorum Sophie Junker Stanislava Jirků Štátna filharmónia Košice Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Terezie Fialová Tobias Berndt Tobias Hunger Tomáš Černý Tomáš Kořínek TV Noe Vladimír Maňas Vojtěch Spurný Wiener Staatsoper Wolfgang Resch
Lucia Fulka Kopsová, Lucie Soutorová Valčová, Anna Paulová (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Lucia Fulka Kopsová, Lucie Soutorová Valčová, Anna Paulová (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Praha

V rámci komorní řady PKF – Prague Philharmonia se v pondělí 11. dubna od 19:30 hodin v barokním refektáři Profesního domu MFF UK představí houslistka Lucia Fulka Kopsová a klavíristka Lucie Soutorová Valčová se zvláštním hostem klarinetistkou Annou Paulovou. Zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Alexandera Aruťuňana, Camille Saint-Saënse a Schoonenbeeka Keese.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí v úterý 12. dubna v 10:00 hodin a ve středu 13. dubna v 19:30 hodin dirigentem Łukaszem Borowiczem ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jaroslav Brych), sólové party zpívají Marie Fajtová, Jana Sýkorová, Ľudovít Ludha a Martin Bárta.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 přednese v úterý 12. dubna v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina Janovy pašije BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Sólové party zpívají Sophie Junker, Henriette Gödde, Sebastian Kohlhepp (Evangelista), Tobias Hunger, Christian Immler (Pilát) a Matthias Winckhler (Ježíš).

Collegium 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

Ve středu 13. dubna v 19:30 hodin vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani se svými britskými spoluhráči. Zazní Sonáta č. 4 pro hoboj, lesní roh a cembalo Clauda Debussyho, Zrcadla Kaijy Saariaho, Sonáta pro flétnu, hoboj, violoncello a cembalo Elliotta Cartera, Air Jörga Widmanna, a Sonata da Caccia, op. 11 Thomase Adèse.

Na Velký pátek 15. dubna v 17:00 hodin si u svatého Jakuba poslechněte provedení Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Sólové party zpívají Lucie Silkenová, Stanislava Jirků, Tomáš Černý a František Zahradníček, varhanní part přednese Vladimír Roubal, spojené sbory chrámů svatého Jakuba a Strahovských chrámový sbor, VUS UK řídí Jan Rezek.

Brno

V Brně probíhá Velikonoční festival.
V pondělí 11. dubna v 19:30 hodin v kostele blahoslavené Marie Restituty (Nezvalova 895, Brno – Lesná) vystoupí klarinetista Pavel Zlámal s dílem Meditace Atli Heimira Sveinssona.
V úterý 12. dubna v 19:00 hodin v katedrála svatého Petra a Pavla vystoupí Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Spoluúčinkuje Hard-Chor Linz. Zazní díla Antona Brucknera, Knuta Nystedta, Vytautase Barknauskase, Josefa Gabriela Rheinbergera a Toiva Tuleva. V sólových partech vystoupí Claudia Goebl, Johanna Krokovay, Jan Petryka a Wolfgang Resch.
Ve středu 13. dubna ve 21:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie uvede Czech Ensemble Baroque Quintet Responsoria Zeleného čtvrtku Carla Gesualda da Venosy.
Na Zelený čtvrtek 14. dubna od 21:00 hodin tamtéž provedou Societas Incognitorum společně s theorbistou Janem Krejčou Responsoria Velkého pátku Carla Gesualda da Venosy.
Na Velký pátek 15. dubna od 21:00 hodin tamtéž uvede Ensemble Versus s uměleckým vedoucím Vladimírem Maňasem závěrečnou třetí část Responsorií pro Bílou sobotu Carla Gesualda da Venosy.

Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)
Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)

Národní divadlo Brno uvede v Janáčkově divadle ve středu 13. dubna v 19:00 hodin premiéru nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna v režii Miroslava Krobota v hudebním nastudování Pavla Šnajdra a pod taktovkou Ondreje Olose. Premiérové obsazení nebylo v době uzávěrky tohoto článku zveřejněno.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí na Zelený čtvrtek 14. dubna od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy s dirigentem Petrem Popelkou. Zazní Cantus Arcticus, op. 61 pro magnetofonový pás a orchestr Einojuhani Rautavaary, scénický klarinetový koncert Peacock Tales Anderse Hillborga (sólista Karel Dohnal), symfonická báseň Holoubek, op. 110 Antonína Dvořáka a suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského. Od 18:00 hodin před koncertem bude promítán dokumentární film Hillborg & Dohnal: Music In Motion s úvodem Karla Dohnala.

Olomouc

Velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc s Christianem Knüselem zazní ve středu 13. dubna od 19:00 hodin v olomouckém Arcibiskupském paláci. Zazní Markovy pašije Johanna Sebastiana Bacha. V sólových partech se představí Karolína Plicková, Monika Jägerová, Jaroslav Březina, Matúš Šimko, Jaromír Nosek a Akademický sbor Žerotín (sbormistr Pavel Koňárek).

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Jiřím Petrdlíkem vystoupí v pondělí 11. dubna a ve středu 13. dubna v 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Zazní nová skladba Tomáše Illeho a Koncert pro cembalo a orchestr F dur (sólista Edita Keglerová) a melodram Ariadna na Naxu (Ivana Jirešová, Apolena Veldová, Petr Stach – recitace) Jiřího Antonína Bendy.

Česká filharmonie vystoupí v rámci příbramského Festivalu Antonína Dvořáka v úterý 12. dubna v 19:00 hodin v příbramském Divadle Antonína Dvořáka s Petrem Altrichterem. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Jiří Vodička) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Czech Ensemble Baroque uvede Responsoria pro Feria V in coena domini Carla Gesualda da Venosy v úterý 12. dubna v 19:00 hodin v evangelickém kostele ve Valašském Meziříčí.

Severočeská filharmonie Teplice s Petrem Vronským společně s Českým filharmonickým sborem Brno uvedou na Zelený čtvrtek 14. dubna od 19:00 hodin v Domě kultury Teplice Stabat Mater Gioacchina Rossiniho. Sólové party přednesou Markéta Klaudová, Barbora de Nunes-Cambraia, Jaroslav Březina a Martin Gurbaľ. Program doplní symfonická báseň Smrt a vykoupení, op. 24 Richarda Strausse.

Barbora de Nunes-Cambraia (zdroj Barbora de Nunes-Cambraia)
Barbora de Nunes-Cambraia (zdroj Barbora de Nunes-Cambraia)

V rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram na Zelený čtvrtek 14. dubna od 19:00 hodin na zámku Dobříš vystoupí se svým recitálem violoncellista Jiří Bárta s klavírním doprovodem Terezie Fialové. Zazní skladby Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Petra Iljiče Čajkovského, Astora Piazzolly a Ludwiga van Beethovena.

Češi v zahraničí

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem vystoupí v úterý 12. dubna v Teatro Munizipale v Reggio Emilia. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannesa Brahmse (sólista Andrew von Oeyen) a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.
Na Zelený čtvrtek 14. dubna se pak představí ve francouzském Colmaru v kostele svatého Matouše. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 (sólista Marc Coppey) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka .

Marc Coppey, PKF – Prague Philharmonia (foto Petr Chodura)
Marc Coppey, PKF – Prague Philharmonia (foto Petr Chodura)

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 přednese ve středu 13. dubna v 19:30 hodin v drážďanském Annenkirche Janovy pašije BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Sólové party zpívají Sophie Junker, Henriette Gödde, Sebastian Kohlhepp (Evangelista), Tobias Hunger, Christian Immler (Pilát) a Matthias Winckhler (Ježíš). Na Velký pátek 15. dubna od 18:00 hodin toto dílo v tomto obsazení zazní v dortmundském Konzerthausu.

Slovensko

Státní filharmonie Košice vystoupí na Zelený čtvrtek 14. dubna od 19:00 hodin v Domě umění se svým Velikonočním koncertem a dirigentem Robertem Jindrou. Zazní Kouzlo Velkého pátku Richarda Wagnera a oratorium Sedm slov Kristových na kříži Césara Francka. V sólových partech se představí Kateřina Hebelková, Blagoj Nacoski, Pavol Remenár a Jan Martiník, spoluúčinkuje smíšený sbor Ad una corda (sbormistr Marián Šipoš).

Streamy a televizní přenosy

Záznam provedení Matoušových pašijí BWV 244 Johanna Sebastiana Bacha v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 z dubna roku 2009 uvede ve dvou částech TV Noe. První část zazní na Zelený čtvrtek 14. dubna od 12:05 hodin a druhá část na Velký pátek 15. dubna od 12:05 hodin. Sólové party zpívají Eric Stokloβa, Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Tomáš Kořínek, Tobias Berndt.

Na Velký pátek 15. dubna od 15:00 hodin bude server OperaVision streamovat inscenaci opery Richarda Wagnera Parsifal v inscenaci Maďarské národní opery Budapešť. V nastudování Balázse Kocsára a režii Andráse Almási-Tótha vystoupí v hlavních rolích Michele Kalmandy, István Rácz, András Palerdi, István Kovácsházi, Károly Szemerédy, Andrea Szántó, Eszter Zavaros, Anna Csenge Fürjes, Tivadar Kiss, Barna Bartos Lilla Horti, Ildikó Megyimórecz, Lusine Sahakyan, Beatrix Fodor, Boglárka Brindás, Melinda Heiter, Bea Egyed, Laura Fehér, Virág Rovó, Judit Németh, József Mukk, András Káldi Kiss, Benjámin Taba a Milos Katonka.

Na Bílou sobotu 16. dubna již v 6:05 hodin odvysílá TV Noe Stabat Mater Jakuba Jana Ryby v provedení Christiny Johnston, Jany Horákové Levicové, Jaroslava Březiny, Romana Hozy, Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Plzeňské filharmonie pod taktovkou Vojtěcha Spurného z března roku 2015.

Giuseppe Verdi: Sicilské nešpory –  Teatro dell'Opera di Roma siciliane (zdroj Teatro dell'Opera di Roma siciliane
Giuseppe Verdi: Sicilské nešpory – Teatro dell’Opera di Roma siciliane (zdroj Teatro dell’Opera di Roma siciliane

Na Bílou sobotu 16. dubna od 20:15 hodin ČT Art odvysílá operu Giuseppe Verdiho Sicilské nešpory v inscenaci Římské opery z roku 2019. V hlavních rolích účinkují Roberta Mantegna, John Osborn, Roberto Frontali, Michele Pertusi a další. Sbor se sbormistrem Robertem Gabbianim a orchestr Římské opery řídí Daniele Gatti. Režie Valentina Carrascová.

Na Božího hod velikonoční v neděli 17. dubna v 18:00 hodin bude Vídeňská státní opera streamovat operu Richarda Strausse Růžový kavalír s dirigentem Philippe Jordanem a v režii Otto Schenka. V hlavních rolích vystoupí Maria Bengtsson, Günther Groissböck, Christina Bock, Adrian Eröd, Louise Alder, Josh Lovell, Regine Hangler, Thomas Ebenstein, Monika Bohinec, Wolfgang Bankl a Anna Nekhames.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments