Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní neziskovka Nová síť, která již šestnáctým rokem podporuje živé umění a kulturní spolupráci v České republice. Jako otevřená kulturní organizace usiluje o propojení regionů ČR s Prahou i zahraničím. Všechny aktivity i projekty Nové sítě přispívají k rozvoji kultury, decentralizaci a kultivaci občanské společnosti v České republice. Hlavními projekty Nové sítě jsou ČESKÝ KULTURNÍ NETWORK NOVÁ SÍŤ, festival nového divadla MALÁ INVENTURA, kulturní platforma mezi Prahou a Berlínem PRALIN a nový projekt na podporu rezidenčních pobytů ART-IN-RES. Nová síť je pořadatelem festivalu nového divadla Malá inventura – Praha, Jičín, Jihlava, České Budějovice, Opava a Karlovy Vary. Od roku 2012 udílí ceny Česká divadelní DNA za mimořádný rozvoj, přínos a podporu nového divadla).

Constellations III (Markéta Vacovská a Miřenka Čechová, foto Vojtěch Brtnický)

Co uvidíme na České taneční platformě
Přehlídka Česká taneční platforma se sice bude konat až v dubnu, ale jaká díla z letos přihlášených titulů se nakonec dostala na její program, je informace docela čerstvá. Dramaturgická rada ČTP doporučila k uvedení na České taneční platformě sedm inscenací. V termínu od 1. do 4. dubna tedy uvidíme tyto projekty: And Who is Useless Now? (O. Holba, F. Golfier), Constellations III – My Son Is Looking to the Sun (Spitfire Company), DUETY (T. Ondrová / P. Tejnorová / Temporary Collective.), Generace X (M. Záhora), Jáma lvová (S. Bočková & J. Pocková / POCKetART), Lavabo (J. Stárková, L. Blaha a O. Menoušek) a Roselyne (Cécile da Costa).

Letošní 26. ročník je velmi specifický a odráží rozdílné směry, kterými se česká taneční a pohybová tvorba za poslední rok vydala. Navazuje také na loňskou změnu přístupu k oceněním, která uděluje vždy na závěr akce mezinárodní jury,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha, a pokračuje: „Dvě hlavní ocenění si loni odnesly inscenace PLI Viktora Černického a SAME SAME Karine Ponties – i díky výjimečné interpretaci Terezy Ondrové. Logicky proto budou tato dvě díla rámovat letošní ročník, který začne 1. dubna včetně uvedení SAME SAME v PONCI a vyvrcholí 3. dubna večerem s PLI a návaznou slavnostní ceremonií tamtéž. 4. dubna pak proběhne závěrečný brunch, jehož nový formát Brunch & Discussion se rovněž loni osvědčil.

Michal Záhora – Generace X: Helena Arenbergerová (foto Dragan Dragin)

Z nově vzniklých inscenací za uplynulý rok se na platformu hlásila téměř třicítka děl, nebylo proto vůbec snadné vybírat mezi již osvědčenými jmény a nastupující generací, prakticky u žádného díla nedospěla Dramaturgická rada k absolutní shodě. O to pestřejší mix program nabízí. Výběr inscenací měly na starosti osobnosti, které pečlivě sledují domácí tanečně-pohybovou scénu, konkrétně: Lucie Hayashi, Lúcia Kašiarová, Pierre Nadaud, Jitka Pavlišová, Nina Vangeli a za pořádající Tanec Praha se dělily o jeden hlas Yvona KreuzmannováMarkétou Perroud. Diskuse se vedla i o dalších dílech nadějných umělců, z nichž zaujali především autorská dvojice Sabina BočkováTomáš Janypka (Song Lines) a brněnský Buranteatr v čele s Jurajem Augustýnem (Deep Shit). Dramaturgická rada jim otevírá specifický prostor, byť mimo hlavní program ČTP s tím, že osloveni k účasti v doprovodném programu budou i další umělci, kteří zaujali. Přesný program festivalu bychom měli na jaře najít na stránkách https://tanecniplatforma.cz/.

Zajímavostí je, že vloni oceněná performance SAME SAME byla uvedena 1. února na tanečním festivalu v Bruselu. Jedná se o festival současného tance Brussels Dance!, který se koná během celých dvou měsíců na mnoha bruselských tanečních a divadelních scénách.

Jihočeské divadlo: Inscenační porada (foto Martin Roedl)

Balet Jihočeského divadla s Inscenační poradou v Praze
V Praze představuje nejprogresivnější inscenace ze svého repertoáru Jihočeské divadlo. Od 1. Do 16. února probíhá II. ročníku divadelní přehlídky Jižní spojka 2020. Představení uvádí prostoru NoD, Divadle Disk, ve Stavovském divadle bude hostovat 11. února s Verdiho operou La Traviata v rámci festivalu Opera 2020.

V neděli 16. února se představí také v divadle Ponec, a to letošní premiérou trojice Štěpán Benyovszký-Marek Svobodník-Ondřej Vinklát Inscenační porada – taneční show k výročí Jihočeského divadla. Diváky zveme s předstihem, protože prostory divadla Ponec jsou kapacitně omezené. Vděčné téma divadla na divadle si získalo své diváky, recenzi jsme publikovali i my zde.

Vymyslet představení k výročí 100 let od založení Jihočeského divadla není nic jednoduchého. První uvedení se blíží a přitom se velkoryse naplánovaný koncept představení hroutí režisérovi pod rukama. Pak se zhroutí i režisér. Přijde nový, s novým konceptem, ale ten nepřečká ani první zkoušku. Řediteli divadla už pomalu tečou nervy a sahá ke stále drastičtějším řešením. Bude z toho nakonec velkolepý kostýmní balet, progresivní minimalistické dílo nebo lidová zábava s dechovkou? Který z tvůrců prosadí svou vizi? Podaří se udělat vůbec něco? A co je na těch stech letech divadla nakonec opravdu důležité?
V roli ředitele účinkuje Jiří Lábus.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat