Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Slavnost on-line na Meznárodní den tance – Pulsar uvolní záznam za mírný poplatek
Dílo Slavnost Michala Záhory bylo jednorázovou událostí v roce 2018 u příležitosti výročí 100 let české státnosti. Odehrálo se jen jednou, pod širým nebem, s podtitulem Taneční pouť krajinou u Galerie Klenová. „Rozhodli jsme se tuto taneční poť uveřejnit v tomto čase a v rámci svátku Mezinárodního dne tance 2020. Pořízením vstupenky za symbolickou částku 100 Kč vám pošleme link na spuštění záznamu z představení, které bylo taneční poutí krajinou,“ uvádí produkce Pulsaru, pod jejíž hlavičkou Michal Záhora posledních několik let tvoří.

Online záznam by měl být spuštěn 29. dubna ve 20:00 na portále GoOut, kde zakoupíte i vstupenky: https://goout.net/cs/kultura-online/slavnost/chtpf/+bawjq/

Michal Záhora se pro výjimečnou příležitost oslav české státnosti spojil v roce 2018 s P. ThLic. Ing. Petrem Vacíkem, aby skrze taneční obrazy a mluvené slovo provedli poutníky introspektivní cestou vnější krajiny do krajiny vnitřní, posvátné. Na české umělecké scéně ojedinělé tanečně-výtvarné dílo bylo setkáním dalších umělců, profesionálních tanečníků a studentů konzervatoře Duncan Centre.

Zájemci, kteří chtějí platformu Pulsar a tvorbu Michala Záhory podpořit ještě více, mají také možnost si koupit Vstupenku na NIC, neboť i Pulsar se k této iniciativě přidal. Ale čas už se krátí, 1. května je již tento pátek: https://goout.net/cs/divadlo/pulsar-predstaveni-o-nicem/muopf/+efpjq/

Michal Záhora / Pulsar – Slavnost (foto Vojta Brtnický)

Ponec online: Proces ironizující choreografickou tvorbu
Již pravidelné čtvrteční online vysílání divadla Ponec připomene jednu z nejoblíbenějších inscenací s humorným nádechem, Proces z dílny choreografky Dory Hoštové. Jde o mimořádnou možnost záznam inscenace vidět, protože je již po derniéře (v říjnu 2018), což v oblasti současného tance skutečně znamená, že dílo z živé scény mizí natrvalo. Ponecké vysílání bude ještě okořeněno krátkým filmem stejného jména v režii Johany Švarcové, který ironicky vypráví spolu s choreografií „o kreativitě, finančním zázemí a dotacích v tanečním světě“. Jako vždy jsou videa dostupná pouze do půlnoci! Divadlo Ponec můžete stále podporovat na stránkách Donio, Darujme a vstupenkou na NIC.

Proces Dory Hoštové nabízí pohled na vznik díla z různých úhlů. Diváci zřídkakdy přemýšlejí o tom, co stojí za hotovým tanečním představením. Co by se však stalo, kdyby proces jeho vzniku sledovali? Co znamenají jednotlivé pohyby, jaký obsah nesou výraz a gesta, jak moc ovlivňuje dojem z představení zvuk a hudba? „A proč tak málo chodíme na tanec a mnohdy mu nerozumíme …  bez příběhu, bez humoru, bez nadhledu… dost často pořád málo, a přesto příliš moc,“ říká autorka Dora Sulženko Hoštová, která v inscenaci také sama tančí spolu s hercem Janem Čtvrtníkem. Inspirace proslulým románem Franze Kafky není náhodná.
Premiéra se konala už téměř před šesti lety, tehdejší recenzi najdete zde: „Aha, řekne si divák, takže ono to vlastně nemělo žádný skrytý smysl, šlo jen o chození sem a tam. Tedy, asi se shodneme na tom, že inscenace současného tance obvykle smysl či sdělení mají, ale někdy hledáme krkolomné a složitě vykonstruované významy tam, kde žádné nejsou, kde je třeba jen prostá chuť zkusit nějaký pohybový princip. A to nám dvojice performerů ukáže dokonale, s velkou dávkou sebeironie a nadhledu.
Na Proces navázala choreografka loni inscenací Progres, která je v aktuálním programu divadla Ponec (recenze zde).

Mezinárodní den tance s divadlem Ponec můžete zahájit online lekcí s tanečnicí Helenou Arenbergerovou hned v 9:30 ráno.

 

420PEOPLE oslaví Mezinárodní den tance v pohybu a diváci jsou zváni
Připojte se k nám na DEN TANCE, který oslavíme pohybovým workshopem pod vedením Václava Kuneše společně se souborem Dia da Dança živě z Lisabonu,“ zve soubor 420PEOPLE. Půlhodinové lekce Václava Kuneše pro protažení, zahřátí, imaginaci a dobrou náladu, které vysílal několik týdnů dvakrát denně na sociálních sítích, také stále na Facebooku najdete. Na Mezinárodní den tance se ale bude vysílat speciální stream:

Pohybový workshop se uskuteční v rámci projektu CLASH!, kterého jsme se souborem Dia da Dança a s dalšími Evropskými partnery součástí. Současná situace nám nyní nedovoluje, aby se naše plánované laboratoře a workshopy uskutečnily a proběhly osobně po celé Evropě, přesto se však průzkumu taneční techniky, publika i dalších oblastí věnujeme online!
29. 4. 2020 / 19:00 (našeho času)
LIVE STREAM pod odkazem https://zoom.us/j/7865700512 (Meeting ID: 786 570 0512)

Soubor 420PEOPLE můžete také podpořit na Darujme, Donio a vstupenkou na NIC. A ještě stále se na internetové Mall.tv můžete podívat na záznam inscenace The Watcher!

 

Pražská Invalidovna, nové sídlo Studia ALTA  (foto Darja Lukjaněnko)

ALTA Live! A Mezinárodní den tance online
I když za zavřenými dveřmi, Mezinárodní den tance v ALTĚ nebude chybět. Pro diváky připravuje ve spolupráci se soubory CreWcollective a Ufftenživot video z rozpohybovaných chodeb Invalidovny, kterou tým a spolupracovníci ALTY připravují na nový taneční život, který se měl rozběhnout už od května (uvidíme, jak se budou vyvíjet bezpečnostní opatření).

Site-specific multižánrová improvizace oživí známý prostor kulturní památky. „Poznejte Invalidovnu jinak a sledujte videozáznam z neobvyklé spolupráce několika známých hudebníků a tanečníků. Stream a záznam sledujte na Facebooku ALTY!

Pohyb: Jitka Čechová, Lukáš Karásek, Markéta Jandová, Marie Gourdain, Lucia Kašiarová, Florent Golfier, Štěpána Mancová, Helena Arenbergerová, Radim Klásek, Mirka Eliášová, Mish Rais.

Hudba: Petr Vrba, George Cremaschi, Zdeněk Závodný, Ken Ganfield, Elia Moretti, Pasi Mäkelä.

 

Cirk La Putyka – #kulturunezastavis, foto Jiří Šeda

Iniciativa Cirku La Putyka vyzývá umělce k samostatným akcím

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat