Událost: Nový Giovanni ve Stavovském. Se Svatoplukem Semem.

  1. 1
  2. 2

Jak vám vyhovuje spolupráce s Tomášem Netopilem? Je hodně náročný? Co hlavně ve svém pojetí zdůrazňuje?

Tomáš Netopil je pro mě úžasný dirigent a při práci, kterou vyžaduje, ve mně budí respekt. Proto se snažím pro sebe i pro něj udělat maximum. Ne vždy se mi to daří, Don Giovanni není snadná role a vyžaduje při zpěvu i v recitativech hodně úsilí. Tomáš většinou klade důraz na dynamiku a já se dost často nechávám strhnout emocemi a tak s tím občas bojujeme, ale už se snažím krotit. 🙂A jak se vám zamlouvá inscenace tandemu SKUTR – tedy dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský? Jaký ohlas na ni čekáte?

Je pravdou, že jsem se trochu obával, co mě bude čekat a z časti jsem měl i obavy, jak nová inscenace Dona Giovanniho bude vypadat a hlavně fungovat. Po několika aranžovacích zkouškách jsem však byl docela překvapen. Práce s Martinem a Lukášem – SKUTR – mě opravdu baví a když vidím, že to baví i je, tak mám dvojnásobnou radost. Jsou kreativní a vědí, co chtějí. Dávají mi určitou volnost a to je to, co mně vyhovuje a co při práci potřebuju. Musím také říct, že jsem tento styl práce doposud nezažil, protože režie je hodně založena na akcích do hudby a to pro mě bylo obtížnější. Co mi trochu vadí, je líčení a paruka, ale bez toho by to asi nebylo v tomto pojetí ono. Takže jsem v celku spokojen. Doufám, že i když je režie moderní, tak diváci ocení náročnost a propracovanost této inscenace. Jinak věřím, že by to mohl být pro konzervativního diváka určitý zvrat a přál bych si, abychom publikum přesvědčili, že i tímto způsobem to může fungovat. Odešel jste z pražské Státní opery, míříte prý do brněnského Národního divadla. Proč zrovna tam? Nebylo by „logičtější“ pražské Národní?

Ze Státní opery, respektive z Národního divadla jsem odešel jen proto, že mně nebyla nabídnuta pracovní smlouva a ústní dohoda o tom, jak to bude a co mě čeká, pro mě nebyla jistotou do budoucna. Vím, že jistotu dnes má málokdo, každopádně to rozhodnutí pro mne snadné v žádném případě nebylo.

Proto jsme se po několika schůzkách s nynějším uměleckým šéfem Roccem zatím nedopracovali k pracovní smlouvě v písemné formě. Myslím si, že mé rozhodnutí bylo v dané situaci správné a možná někdy v budoucnu nějaké společné řešení najdeme.

Ano, do Brna jsem měl po dohodě se šéfovou opery paní Blahovou nastoupit od nové sezóny a těšil jsem se i na práci v tomto divadle, kde už několik let hostuji. Bohužel, koncem května jsem teprve zjistil, kolik práce mě čeká v Praze i jinde a musel jsem tedy i z osobních důvodů tuto nabídku přehodnotit a nakonec odmítnout. Každopádně vím, že v Brně mám nadále otevřené dveře a za vstřícnost, a laskavost jsem paní Blahové vděčný.Co vás v nové sezoně všechno čeká? Ať už v divadle či jinde?

V následující sezóně jsem sice nebyl obsazen v žádném z nových titulů v Národním divadle, ale i přesto mě čeká spousta práce, a to jak v divadlech u nás, tak i v zahraničí. Tou první věcí, na kterou se těším, je v září v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě premiéra nádherné Catalaniho opery La Wally, kde titulní roli ztvární Eva Urbanová. Ostatní pracovní závazky zatím prozradit nemohu.

Blíží se pomalu divadelní prázdniny – máte už představu, kde a jak je prožijete? Jak často v létě odpočíváte? A jaký druh odpočinku vám „vyhovuje“ nejvíc?

Na prázdniny se opravdu moc těším a pár dní volna mám. Budu odpočívat s někým, s kým je mi dobře, ale zároveň i pracovat. Musím se sice naučit několik rolí a árií do další sezony, ale o prázdninách bych měl hlavně načerpat dostatek energie pro další sezonu. A tak to studijní volno letos budu mít opět.  Těší mě hlavně ale fakt, že budu moci i v nové sezoně dělat lidem svým hlasem radost.

I jménem čtenářů Opery Plus díky za rozhovor, v tuto chvíli ale hlavně přejeme k dnešní premiéře nového Dona Giovanniho ve Stavovském divadle Zlomte vaz!
www.svatopluksem.cz

Ptal se Vít Dvořák
Foto Don Giovanni ND Praha: Hana Smejkalová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments