Zemřel varhaník a skladatel Jaroslav Vodrážka

Dnes, 16. dubna 2019, zemřel varhaník, skladatel a významný varhanní improvizátor Jaroslav Vodrážka. Narodil se ve slovenském Turčianském Svätém Martině 14. května 1930, od roku 1938 žil v Praze.
Jaroslav Vodrážka (zdroj YouTube)

Matka Jaroslava Vodrážky byla výbornou klavíristkou a otec akademickým malířem. Hru na varhany vystudoval na Pražské konzervatoři a poté pokračoval na Akademii múzických umění. Během svého života získal několik ocenění, mezi nimi i první cenu ve varhanní improvizační soutěži roku 1958 v nizozemském Haarlemu (Orgelfestival Haarlem).

Vodrážka působil též jako úspěšný a oblíbený hudební pedagog. Po svých studiích učil na konzervatoři i na AMU v Praze a jeho třídou prošly známé hudební osobnosti jako Vladimír Roubal, Jaroslav Tůma, Vladimír Jelínek či Markéta Procházková.

Profesor Vodrážka vstoupil do povědomí jako vynikající hudební improvizátor. Natočil řadu nahrávek a koncertoval v mnoha evropských zemích. Byl též činný skladatelsky.

S profesorem Jaroslavem Vodrážkou se připravují dvě rozloučení. První se koná ve středu 24. dubna 2019 od 14:00 hodin v kostele v Klášterci nad Orlicí a druhé o den později v Praze, v bazilice Panny Marie na Strahově od 12:30 hodin.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat