Autorská práva zvukových nahrávek prodloužena

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu autorského zákona, která kvůli směrnicím Evropské unie prodlužuje dobu ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám z 50 na 70 let. Hoteliéři si současně budou moci podle této novely dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek.Novela má přispět k tomu, aby hudebníci a zpěváci mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se i práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.

Změní se rovněž počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Novela se týká i takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, tedy takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný. Prospěch z nich budou mít instituce, které ve veřejném zájmu budou moci tyto záznamy digitalizovat a zpřístupňovat na internetu. Umožní se tím užití dosud blokovaných děl.

Úlevy pro hoteliéry obsažené v novele považuje ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ale za nesystémové a věc chce řešit v rámci obsáhlejší novely autorského zákona, kterou má Parlament projednat příští rok na jaře. Tato novela bude podle ministra připravena tak, aby jednostranně nezvýhodňovala pouze jednu skupinu.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments