Ewa Kupiec v Praze

Ewa Kupiec (1964) pravidelně koncertuje na předních světových festivalech, a stejně tak s velkými orchestry, mezi něž v posledních sezonách patřily Mnichovská filharmonie, Minnesota Orchestra, City of Birmingham Symphony, Královská filharmonie Stockholm, Dánský královský orchestr, Royal Philharmonic Orchestra, Varšavská filharmonie, Royal Liverpool Philharmonic, Melbourne Symphony Orchestra, Leipzig Gewandhaus a Orchestre de Paris. Mezi dirigenty, s nimiž spolupracovala, jsou kupříkladu Marin Alsop, Neeme Järvi, Xian Zhang, Sakari Oramo, Semjon Byčkov, Herbert Blomstedt, Krzysztof Penderecki, Lothar Zagrosek, Gilbert Varga, Christoph Poppen, Andrej Borejko a Marek Janowski. S umělkyní dlouhodobě spolupracuje též slavný polský dirigent Stanislaw Skrowaczewski. Výsledkem jejich vzácného souznění jsou vystoupení po celém světě; v roce 2003 spolu nahráli a vydali Chopinovy klavírní koncerty. K Chopinově hudbě a dalším polským skladatelům má ostatně Ewa Kupiec velice blízko. Pro společnost Sony nahrála repertoár Władysława Szpilmana, hudbu známou z filmu Pianista. Je rovněž uznávána jako jedna z nejzapálenějších evropských interpretek soudobé tvorby.

Vítejte v Praze! Doufám, že jste si přes léto odpočinula, navzdory skutečnosti, že jste v srpnu dokončovala pro Bavorský rozhlas nahrávací projekt, zasvěcený klavírnímu dílu Witolda Lutosławského. Kolik času jste mu věnovala a jak ho hodláte zúročit v dalších letech?

Na disku jsem pracovala od začátku roku 2013 a mám z něj ohromnou radost, protože jde, pokud vím, o první kompletní nahrávku Lutosławského repertoáru pro sólový klavír. Zní tady i neznámá klavírní sonáta a půvabné miniatury pro děti. Prostřednictvím alba a v neposlední řadě díky moderním nástrojům, jako jsou iTunes, se tak dosud málo uváděná hudba dostane k širokému okruhu posluchačů. Už na začátku kariéry jsem si jako osobní cíl stanovila šíření polské hudby a tato nahrávka znamená další krok ve vytyčeném směru.

Vloni jste se stala profesorkou klavíru v Hannoveru, což s sebou jistě přináší zvýšené cestování a značný energetický výdej ve prospěch druhých. Proč se k něčemu takovému rozhodne úspěšná koncertní pianistka, která má své pevné místo na mezinárodních pódiích?

Dospěla jsem do fáze, kdy pociťuji určitou zodpovědnost za nastupující generaci klavíristů. Věřím, že jim svými zkušenostmi dokážu pomoci na nesnadné cestě koncertních umělců.

Mimochodem, mají to ženy-pianistky v koncertním provozu složitější než jejich mužské protějšky?

Tato genderová vymezení nemám dvakrát v oblibě, ale připouštím, že tomu tak je. Životní styl koncertního umělce s sebou přináší povinnosti, které se s rodinným životem pojí jen velmi složitě.

Dnes zahrajete Straussovu Burlesku. Uvádíte ji často? Čím je pro vás zajímavá?

Ano, hrávám ji často a vždycky se k ní ráda vracím. Je to půvabná virtuózní kompozice, náročná pro sólistu, ale i orchestr. Nepochybně si zaslouží své trvalé místo v koncertním repertoáru.

Dovolíte-li poněkud osobní tón, zajímalo by mě, jak vzpomínáte na Katovice, město, kde jste zahájila studia klavíru.

Vzpomínky na tu dobu jsou stále velmi živé a barvité. Bylo mi dvanáct, když jsem odešla z domova na internát. Následujících sedm roků mělo naprosto určující význam pro formování mé umělecké osobnosti. Navíc v letech 1976–1983 procházela polská společnost turbulentním obdobím… Pobyt mimo domov nebyl jednoduchý, každopádně mě dobře připravil na léta budoucí.

Kde žijete v současnosti?

Bydlím v Mnichově a v létě pobývám v krásném venkovském domě poblíž Spoleta. Patří mému životnímu partnerovi, americkému skladateli Randallu Meyersovi.

Do Polska se jistě vracíte nejen fyzicky, ale i myšlenkově – vždyť patříte k vyhledávaným interpretům Chopina a dalších polských skladatelů. Jaká zajímavá setkání s polským repertoárem připravujete do dnů budoucích?

Chtěla bych se trošku porozhlédnout po mladé generaci polských skladatelů. Těším se na tvůrčí a plodnou spolupráci s nimi.

Děkuji za rozhovor!

 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Dirigent: Ondrej Lenárd
Ewa Kupiec (klavír)
21. října 2013 Dvořákova síň Rudolfina

program:
Zdeněk Fibich: Komenský, slavnostní předehra pro velký orchestr, op. 34
Richard Strauss: Burleska pro klavír a orchestr d moll
Johannes Brahms: Symfonie č. 4 e moll, op. 98  

www.rozhlas.cz/socr

 Foto Ursus Samaga

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat