125. výroční sezóna České filharmonie 2020/21

Česká filharmonie zahájí svou výroční sezónu koncerty 23. a 24. září pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova.
Česká Filharmonie – tisková konference 2020: Semjon Byčkov (foto Petr Kadlec)

Ohlášený program sezóny se bude realizovat do odvolání s hygienickými opatřeními (rozdělení publika na sektory přízemí a balkónů, roušky v publiku). Zrušila se pouze některá plánovaná turné (Španělsko, Velká Británie, Čína, Taiwan), realizovat by se mělo prestižní výroční turné po Evropě 2021 (Vídeň, Paříž, Brusel, Amsterdam, Londýn) mj. s díly A. Dvořáka a M. Kabeláče (Mysterium času). K orchestru se vracejí jako stálí hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Česká filharmonie pokračuje v uvádění a kompletní nahrávce symfonií G. Mahlera, 7.-9. symfonie A. Dvořáka se Semjonem Byčkovem a symfonických děl J. Suka s Jakubem Hrůšou (vše do r. 2024 – s připomínkou Roku české hudby). Do programu ČF zařazuje v souladu se záměrem šéfdirigenta ve větší míře i současnou hudbu, v sezóně 2020-21 světové premiéry Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera, které budou uvedeny i v zahraničí. Postupně provádí i zadané objednávky devíti českých a pěti zahraničních autorů (v březnu 2021 světovou premiéru skladby Bimetal Miloše Orsona Štědroně).

Česká Filharmonie – tisková konference 2020: Semjon Byčkov (foto Petr Kadlec)

Mj. i díky kvalitním nahrávkám ve vlastním studiu (od r. 2018) navázal orchestr spolupráci s prestižními distributory a médii – EuroArts, Mezzo.tv (TV odkoupila všechny záznamy z let 2018-19 a nadále rozšiřuje spolupráci). Česká filharmonie zavádí vlastní značku, a to Czech Phil Media pro zvukové nahrávky a Studio Rudolfinum pro audiovizuální nahrávky, což je trend, který ještě posílila zkušenost z doby nedávno spojená s Covid-19, která vyžadovala – a ještě vyžaduje – nejen úspory, ale i produkční flexibilitu.

Co se týče programových segmentů, filharmonie zavádí rovněž pravidelný koncert 17. listopadu k výročí sametové revoluce „Koncerty pro svobodu a demokracii,“ v uvedené sezóně s programem M. Kabeláče – Mysterium času a 7. Symfonie “Leningradské” D. Šostakoviče, k níž má šéfdirigent niterný osobní vztah (narodil se v Leningradu, jeho matka přežila nálet díky nevybuchlé bombě).

Česká Filharmonie – tisková konference 2020: Semjon Byčkov (foto Petr Kadlec)

Filharmonie také zařazuje koncertní provádění operních děl, v prosinci 2020 to bude Ariadna B. Martinů pod taktovkou hostujícího dirigenta Tomáše Netopila a v listopadu 2020 Příhody lišky Bystroušky s dirigentem Johem Eliotem Gardinerem. Dva koncerty budou výlučně věnovány dílu jubilanta L. van Beethovena, a to prosincový koncert 2., 3. a 4. Klavírního koncertu interpretovaný a zároveň řízený Rudolfem Buchbinderem a lednový koncert s Beethovenovou 5. a 6. symfonií dirigovaný hostujícím Manfredem Honeckem.

Poměrně rozsáhlý vzdělávací program se obohacuje o workshopy pro posluchače 60+. I budova má být ke svým posluchačům přátelštější úpravou prostor prodejny a poslechového sálku u vchodu.

Česká Filharmonie – tisková konference 2020: Semjon Byčkov (foto Petr Kadlec)

Ke svému výročí připravila Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem poměrně rozsáhlou publikaci kolektivu autorů (Jakub Bachtík (ed.), Lukáš Duchek (ed.), Jakub Jareš (ed.)) Chrám umění: Rudolfinum, která vyjde 15. září 2020 ve vydavatelství Kosmas.

Tisková konference opět prokázala, jak výborně si Česká filharmonie vybrala svého šéfdirigenta, který okomentoval pocit ze spolupráce s orchestrem slovy: „Cítil jsem, jako by byl orchestr prodloužením mne samotného a naopak“ (po koncertě s repertoárem Čajkovského v Paříži). V případě Mahlera uvedl, že Česká filharmonie má zakódovaný mimořádný cit pro všechny aspekty složité estetiky G. Mahlera. Svoji vizi vidí v respektu k tradici – v případě České filharmonie především ve vazbě na Antonína Dvořáka – rozšíření repertoáru k soudobé i starší tvorbě. S. Byčkov má v hudebním prostředí vynikající jméno a díky své povaze i mnoho přátel, což atmosféře v České filharmonii velmi prospívá.

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments