Říká se jí Lehárova Carmen. V Ústí nastudovali Giudittu

Poslední operetu jednoho z nejúspěšnějších a nejhranějších skladatelů tohoto žánru má ode dneška v repertoáru Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Giuditta se v českých divadlech neobjevuje příliš často. Nabízí vášnivý milostný příběh, strhující melodie se španělskými a orientálními motivy a mix scén operního, činoherního i baletního ražení.

F. Lehár: Giuditta - Iveta Dufková (Giuditta) a Jaroslav Kovacs (Octavio) - SD Ústí nad Labem 2016 (foto Petr Berounský)
F. Lehár: Giuditta – Jaroslav Kovacs (Octavio), Iveta Dufková (Giuditta) – SD Ústí nad Labem 2016 (foto Petr Berounský)

Giuditta měla premiéru 20. ledna 1934. Lehárovi se splnil jeho dávný sen, protože měla premiéru na scéně vídeňské Státní opery. Premiéru sám nastudoval a řídil a v titulních rolích vystoupily největší hvězdy tehdejší Vídně: česká sopranistka Jarmila Novotná a německý tenorista Richard Tauber. Přestože libreto pánů Paula Kneplera a Fritze Löhnera-Bedy nepatří zrovna k nejlepším výtvorům, Lehárova hudba všechny jeho nedostatky nahradí. Skladatel byl na absolutním vrcholu svých tvůrčích sil, z jeho hudby dýchá nejen smyslná erotika, ale i exotika, rafinovaná instrumentace a smělé harmonické postupy,“ připomněl před dnešní premiérou její režisér Zbyněk Brabec, který se do Ústí nad Labem v této roli vrátil už posedmé. Hudebního nastudování se ujal Milan Kaňák, autory scény a kostýmů jsou Ondřej Zicha a Josef Jelínek. V titulní roli Giuditty alternují Iveta Dufková a Miroslava Časarová, v roli Octavia Jaroslav Kovacs a Jakub Turek, mezi dalšími sólisty jsou Dita Hořínková, Michaela Nosková, Tomáš Ch. Brázda, Radek Krejčí, Martin Matoušek, Vladimír Štěpka, Petr Matuszek či Nikolaj Někrasov.

F. Lehár: Giuditta - Iveta Dufková (Giuditta) - SD Ústí nad Labem 2016 (foto Petr Berounský)
F. Lehár: Giuditta – Iveta Dufková (Giuditta) – SD Ústí nad Labem 2016 (foto Petr Berounský)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na