V Brně po letech zazní Oidipus s hudbou Bohuslava Martinů

Scénické provedení hry Oidipus s hudbou Bohuslava Martinů bude mít 2. října 2019 světovou premiéru v brněnském Divadle Husa na provázku. Inscenace je součástí 50. ročníku festivalu Moravský podzim, jehož hlavním tématem je Martinů a Francie. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu.
Bohuslav Martinů (foto archiv OP)

Hra Oidipus od André Gida se scénickou hudbou Martinů zazněla dosud pouze jednou, a to naživo v roce 1936 v rozhlase. “Hra se nikdy nenahrála, tudíž nemáme žádný materiál, abychom si představili například její tempo. Úvodní slovo a další věci si tedy domyslíme,” řekl režisér Mark Ther. Dodal, že scénografie se ponese v duchu 20. a 30. let dvacátého století.

Zhruba hodinové představení nebude mít podobu klasické divadelní hry, ale spíše parafrázovaného živého vysílání. Představení je určené pro osm interpretů a chór. Divadelníci se zaměří na různé vztahy mezi hudbou a textem.

Na práci Martinů je zajímavé, že s textem Oidipa pracuje jako se součástí partitury. Na několika místech protíná text a hudbu melodramovým přístupem,” řekl dramaturg představení Matyáš Dlab.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na