Hudební pohlednice z Českého Krumlova

Zápisník Jindřicha Bálka (90)

Během prodlouženého víkendu skončil v Českém Krumlově 29. ročník Festivalu komorní hudby. Festivalu, který podtrhne všechny půvaby Českého Krumlova, ale nechce z nich jenom těžit.Závěrečný koncert v sobotu 4. července nabídl zajímavou dramaturgickou kombinaci a byl zároveň koncertem „díkůvzdání“, odkazujícím na výročí konce války. Stejný rozměr má ve svém podtextu Charpentierovo Te Deum, které s Capellou Regiou dirigoval Robert Hugo. Ale ještě předtím došlo na árii ze Zelenkova oratoria Kajícníci u hrobu vykupitelova v podání Barbory Poláškové a na velmi půvabný Telemannův violový koncert v podání Jitky Hosprové. To vše v českokrumlovském kostele sv. Víta.

Předchozí dny nabídly sérii komorních koncertů. Koncert Fresco Tria 1. července byl originální už tím, že se počet hráčů skladbu od skladby rozšiřoval.Zaznělo jedno Beethovenovo klavírní trio – pak ale skladby pro kvartet, kvintet a sextet. Dvořákův Kvintet č. 2 A dur měl nápadně romantický ráz v houslích a velmi oduševnělý v klavírním partu pianisty Yorama Ish-Hurwitze. Velmi živou a energickou tečkou byla skladba Alfreda Hubera (1962) v české premiéře.Koncert se konal ve spolupráci s festivalem Evropské týdny Pasov. Tento pozoruhodně rozsáhlý a tradiční festival (letos má třiašedesátý ročník) se koná v příhraničních oblastech Německa a Rakouska a rozhodně stojí za návštěvu. V nejrůznějších menších i větších místech trvá od poloviny června do začátku srpna. A v jeho programu nechybí Ute Lemper či klavíristka Julianna Avdějeva.Mimořádně živým a atraktivním koncertem bylo páteční krumlovské vystoupení hobojisty Jana Adamuse se souborem Adamus Ensemble v koncertech Vivaldiho, Besozziho a Bacha. Koncert měl podtitul Pocta Josefu Sukovi, což program odrážel zařazením Sukovy Meditace na staročeský chorál Svatý Václave. Ducha koncertu ovšem dal virtuózní hoboj Jana Adamuse. Zvukově atraktivní byly o den dřív i dva klavírní koncerty, Mozartův č. 12 a Chopinův č. 1 a moll, které provedlo Heroldovo kvarteto a Jan Simon.

Festival jinak začínal 26. června Barokní nocí i s barokní operou v barokním divadle na zámku Český Krumlov. Ta letos barokní nebyla – ale možná o to vděčnější bylo přijetí publikem, šlo o komický singspiel Sestry z Prahy Wenzela Müllera. Jiří Stivín o dva dny později připomněl, že dnešní Hotel Růže patřil před staletími jezuitům. A provedl zde originální Hold Tovaryšstvu Ježíšovu. Prostory stejného hotelu, přesněji jeho terasa pak hostila i jazzový koncert  Juwany Jenkins. A výročí konce druhé světové války připomněl i koncert v dalším českokrumlovském chrámu, v nádherných prostorách nedávno zrekonstruované synagogy vystoupil soubor Blumsingers Praha pod vedením Josefa Kšicy a v průřezu židovskou hudbou mnoha staletí.

Autor je redaktorem Českého rozhlasu-Vltava
Foto Lubor Mrázek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat