Varhany z olomouckého chrámu svatého Mořice čeká rekonstrukce za desítky milionů
Jedna z nejpozoruhodnějších kulturních památek v Olomouckém kraji, Englerovy varhany z chrámu svatého Mořice v Olomouci, bude muset podstoupit rozsáhlou rekonstrukci. Varhany, jejichž jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera, prošly velkou opravou naposledy před půl stoletím. Podle hudebníků už není nástroj v dobré kondici, opravit je třeba především elektronické součásti. Náklady již dříve odhadovali na desítky milionů korun.
Oprava je podle odborníků nutná hlavně kvůli životnosti komponentů, které byly do varhan přidány při poslední rekonstrukci v šedesátých letech. „Je to kvůli tomu, že jde o elektronické součásti, které v kostelním prostředí velice rychle ztrácí na funkčnosti. Vyměnit je potřeba například různé elektromagnety. Navíc v dnešní době máme mnohem lepší způsoby, jak propojit novou část varhan se starou částí Englerovou. To by měla být také jedna ze součástí rekonstrukce, zlepšit tuto komunikaci,” řekl varhaník a dramaturg Mezinárodního varhanního festivalu Karel Martínek.
Náročnější je podle odborníků také ladění varhan, které se za uplynulých několik desítek let a vlivem různých podmínek zvýšilo. „Největší problém je v tom, že nelze poté použít varhany ve spojení například s orchestrem, protože orchestr není schopen se doladit. Opětovné navrácení ladění do správné výšky by také mělo být součástí rekonstrukce,” řekl Martínek.
Na varhanách se podle děkana z chrámu svatého Mořice Františka Hanáčka hraje každý den. Naposledy se staly ústředním místem pro Mezinárodní varhanní festival, kde na nich hráli přední světoví varhanící včetně varhaníka pařížské katedrály Notre Dame Oliviera Latryho. Kdy se budou moci odborníci do oprav varhan pustit, zatím Hanáček nedokázal odhadnout. „Prozatím se zpracovávají podklady, plánování bude závislé na tom, jak vyjdou dotace,” řekl Hanáček. Bližší informace k nákladům nesdělil, již dříve je ale varhaník Martínek odhadl na desítky milionů korun.
Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost (2.361 píšťal) říkalo Královna moravských varhan. V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny dvacátého století, kdy prošly velkou rekonstrukcí. Nástroj se zároveň rozšířil, počet píšťal vzrostl na 8.054. K varhanám byl připojen také nový pětimanuálový hrací stůl.
Podle odborníků jsou varhany zvukově nesmírně bohaté. Jde o jedno z mála dochovaných děl Michaela Englera, který bývá považován za zakladatele slezského varhanářství. Po rozšíření jsou varhany největší v tuzemsku a patří i k největším ve střední Evropě.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]