Sociální sítě klíčem ke slávě: Fenomén zvaný Valentina Lisitsa
Často se uvádí, že Valentina Lisitsa „představuje pozoruhodný fenomén klasické hudby počátku 21. století“. Za svoji hvězdnou kariéru vděčí nejenom svým hudebním schopnostem, ale zejména strmému vzrůstu pozornosti, který získala díky aktivitám na sociálních sítích. „Nikdy jsem si nemyslela, že budu někdy vlajkonošem technické revoluce“ řekla Lisitsa v rozhovoru pro časopis Weekend Special. „Ale stalo se …“ Se svými téměř 150 miliony zhlédnutí na YouTube tak patří i mezi nejúspěšnější interprety klasické hudby současného světa, bereme-li v úvahu počet online stažených nahrávek.
Valentina Jevgeněvna Lisitsa se narodila roku 1973 v Kyjevě v rodině rusko-polského původu. Ve třech letech se začala učit na klavír a veřejně vystupuje od čtyř let. V rozhovorech uvádí, že se vždy chtěla stát – nikoliv klavíristkou, ale profesionální šachistkou.
Se svým životním i profesním partnerem, klavíristou Alexejem Kuzněcovem, se setkala na Kijevské konzervatoři, kde spolu studovali u profesorky Ludmilly Tsvierko. Poté, co 1991 oba vyhráli soutěž The Murray Dranoff Two Piano Competition v Miami na Floridě, usadili se v USA a o rok poté se vzali.
Bylo to v březnu roku 2007, kdy Lisitsa nahrála na YouTube své první video: „Alexej a já jsme se rozhodli spolu natočit DVD, které jsme navzdory světu i jakýmkoli smlouvám nahráli volně na YouTube. Následoval „heuréka“ moment! Proč produkovat DVD nahrávky, když lze vytvářet klipy, nahrát je online a čekat co se stane?“ Nahrávky zaujaly velké množství lidí, DVD se stalo bestsellerem a první klip na YouTube zaznamenal velmi vysokou sledovanost. Lisitsa a Kuzněcov se rozhodli pokračovat a dnes její YouTube kanál čítá téměř půl milionu odběratelů a téměř 200 milionů zhlédnutí s průměrným počtem 80.000 zobrazení denně.
V roce 2010 utratili oba manželé veškeré úspory za projekt Rachmaninovových klavírních koncertů s London Symphony Orchestra. Když jejich YouTube kanál v roce 2012 zaznamenal 50 miliónů zhlédnutí, nahrávku přijalo k vydání nakladatelství Decca s exkluzivní uměleckou smlouvou pro Lisitsu.
V červnu téhož roku završil Lisitsin mezinárodní průlom koncert v londýnské Royal Albert Hall před osmi tisíci diváky v hledišti. Posluchači měli před koncertem možnost hlasovat pro svůj oblíbený program online, což se pro Lisitsu stalo do jisté míry její obchodní značkou. Decca vydala záznam z tohoto představení na DVD.
Následovaly koncerty ve velkém sále Berlínské filharmonie, BBC Proms v Royal Albert Hall, v londýnské Wigmore Hall, Prinzregententheater v Mnichově, vystoupení s Orchestre de Paris, který dirigoval Paavo Järvi, se Staatskapelle Dresden v Semperoper a další.
Valentinu Lisitsu si mnozí spojují s kontroverzí v roce 2014, kdy Lisitsa otevřeně vyjádřila podporu proruským separatistům a ozbrojenému konfliktu. Následujícího roku, Toronto Symphony Orchestra zrušil všechna vystoupení s Lisitsou kvůli jejím provokativním příspěvkům na Twitteru a své důvody zveřejnil v tiskové zprávě, obsahující sbírku těch nejkontroverznějších příspěvků. I toto rozhodnutí však strhlo kritiku. „Lisitsa nebyla do Toronta pozvána, aby rozebírala své politické názory, ale aby hrála na klavír,“ uvedl deník Toronto Star, podotýkaje, že podobné jednání je v rozporu se svobodou slova.
Úspěch Valentiny Lisitsy nespočívá pouze v tom, že se stala YouTube celebritou klasické hudby, ale je pravděpodobně první umělkyní tohoto typu, která dokázala svůj úspěch na sociálních sítích přetavit na celosvětovou koncertní kariéru v hlavních městech Evropy, Severní i Jižní Ameriky a Asie. Deník Washington Post popsal její interpretační umění jako jednoduché, až přímočaré. Lisitsa se podle něj nesnaží o složité znovuvytvoření nové originální osobitosti, ale naopak nabízí interpretaci, která je přímá a opravdová.
V letošní sezóně 2018/2019 má Valentina Lisitsa na programu koncerty s orchestry v USA, Finsku, Jižní Koreji, Itálii a ve Skotsku, vystupuje též v Jižní Americe, Portugalsku, Itálii, Istanbulu, Praze, Paříži, Barceloně a Pekingu. Je rezidenční umělkyní na Internationale Musikfestspiele Saar a na festivalu Palermo Classica.
Valentina Lisitsa naposled navštívila Prahu v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde 19. září 2018 provedla dva monumentální klavírní cykly: Ravelova Kašpara noci a Musorgského Obrázky z výstavy. Do Prahy se navrací 4. února 2019. Na charitativním koncertě Remember Them festivalu Film Music Prague provede na Žofíně s Filharmonií Hradec Králové světovou premiéru díla pro klavír a orchestr Ruin & Memory, jehož autorem je Howard Shore, známý svou hudbou k filmu Pán prstenů. Na koncertě též zazní evropská premiéra skladby Song for World Piece od několikanásobného držitele Oscara za filmovou hudbu Johna Williamse a oratorium A Prussian Requiem Johna Powella, jehož sólových partů se ujmou Petr Nekoranec a Boris Prýgl. Tento večer účinkuje též Kühnův dětský sbor, celý koncert diriguje Christian Schumann. Festival podpoří vzdělávací programy UNICEF ČR.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]