Na Pražském jaru zaznělo Berliozovo monumentální Te Deum
Úvod večera přinesl humornou chvilku, když pomocníka, který pro dirigenta připravoval noty, přivítal potlesk, protože se část lidí domnívala, že již přichází Nelson.
V první půli koncertu zazněla Berliozova čtyřvětá symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii. Inspirací mu byla virtuozita Niccola Paganiniho i příběh stejnojmenné Byronovy poemy, kterou propojil s filozofií vlastního osudu. Sólový part provedl přední český violista Karel Untermüller. Výkon absolventa Pražské konzervatoře a člena Heroldova kvarteta odměnilo publikum dlouhotrvajícím potleskem.
Následující Te Deum skladatele, od jehož smrti letos 8. března uplynulo 150 let, je zkomponované pro tři sbory, tenoristu, varhany a orchestr. Premiéru mělo v roce 1855 u příležitosti světové výstavy v Paříži. Na prvním provedení spojilo síly 900 zpěváků a instrumentalistů. Důležitou roli v Berliozově Te Deum sehrává tenorový part. Toho se v Praze ujal Američan Nicholas Phan, jehož časopis Opera News označil za majitele “jednoho z nejkrásnějších mladolyrických hlasů současnosti”.
Závěrečný aplaus si vysloužili také sbormistři Jozef Chabroň (Slovenský filharmonický sbor), Jaroslav Brych (Kühnův smíšený sbor) a Jiří Chvála (Kühnův dětský sbor).
Dnešní koncert k oslavě francouzského skladatele nesl název Vizionářský Berlioz. “Berlioz je opravdu jeden z největších vizionářů v historii. Pro mě je to nejzajímavější a největší skladatel,” uvedl Nelson na setkání s novináři.
V průběhu své kariéry Nelson dirigoval prakticky všechny významné orchestry působící v USA a Kanadě – v New Yorku, Chicagu, Filadelfii, Clevelandu, Bostonu, Los Angeles, San Francisku, Montrealu a Torontu. V Evropě vedl všechny přední londýnské orchestry, drážďanskou Staatskapelle, lipský Gewandhausorchester, Orchestre de Paris, Filharmonii Oslo, Českou filharmonii, Budapešťský festivalový orchestr a všechny hlavní španělské orchestry.
Pražské jaro ve čtvrtek pokračuje v Rudolfinu vystoupením předního amerického ansámblu komorní hudby Boston Symphony Chamber Players. Soubor je od svého vzniku v roce 1964 tvořen nejlepšími hráči Bostonského symfonického orchestru. Národní divadlo v programu festivalu uvede premiéru opery Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům v režii Radima Vizváryho.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]