Houslista Kavakos v Praze hrál i dirigoval Českou filharmonii
Aténský rodák Kavakos spolupracující s předními světovými orchestry a dirigenty nejdříve zahrál Beethovenův Houslový koncert, který v současné době v jubilejním roce uvádí s mnoha orchestry v Evropě i v USA. Pokud dlouhovlasý hudebník v tomto díle nehrál sólový part, držel nástroj v levé ruce a pravou vedl orchestr. Ve druhé části programu, Symfonii č. 3 Es dur Eroica, již řídil orchestr klasickým způsobem s dirigentskou hůlkou. Obě části koncertu posluchači odměnili velkým aplausem.
Kavakos, který s Českou filharmonií zahajoval její 122. sezonu, bude také hrát kompletní cyklus Beethovenových houslových sonát v Šanghaji, Kantonu, Miláně a Římě a dávat sólové beethovenské recitály například v Londýnské Wigmore Hall, v Barceloně, Parmě nebo Kodani. V roce 2007 nahrál Kavakos všechny Beethovenovy houslové sonáty s Enricem Pacem a za tento počin získal německou hudební cenu ECHO Klassik jako instrumentalista roku.
Koncert pro housle a orchestr D dur vznikal v krátkém časovém období během listopadu a prosince 1806. Beethoven tehdy pracoval na Páté symfonii a obě díla mají některé společné znaky. Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur Eroica představuje podle hudebních odborníků mezník ve vývoji symfonické tvorby svého autora. V mnoha směrech otevřela cestu velkým symfonickým dílům příštích skladatelských generací.
Německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven (1770 až 1827) je považovaný za dovršitele první vídeňské školy klasicistní hudby. Přesné datum jeho narození není známo, pokřtěn byl 17. prosince 1770.
K výročí jeho narození se pořádá řada akcí po celém světě. V České republice například orchestr PKF – Prague Philharmonia spolu s Pražským filharmonickým sborem vystoupily 13. listopadu v nové multifunkční aréně O2 universum v Praze, kde uvedli Beethovenovu Devátou symfonii.
V roce 250. výročí Beethovenova narození bude dílo bonnského rodáka také procházet celou dramaturgií festivalu Pražské jaro. Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem provede 17. května příštího roku Beethovenovu Sedmou symfonii, Druhou symfonii uvede 21. května orchestr Akademie sv. Martina v polích. Neotřelé spojení Beethovenovy Třetí symfonie Eroiky a Saxofonového koncertu současného amerického skladatele Johna Adamse přinese 25. května hostování kanadského dirigenta Petera Oundjiana v čele Pražských symfoniků FOK.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]